kul_plakat_2019_dhc_raven-1 Rektor i Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zapraszają na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Johnowi Ravenowi, która odbędzie się w czwartek 11 kwietnia 2019 r., o godz. 11.00, w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego.

antyk_kwieciea2019 Zarząd Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim TN KUL, Katedra Historii Sztuki Wczesnochrześcijańskiej i Tradycji Antycznej KUL oraz Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej KUL zapraszają na posiedzenie naukowe z referatem dr. Mateusza Byry (UMCS) pt. „Wrogowie Rzymu? Żydzi i chrześcijanie wobec wojny partyjskiej Trajana”. Posiedzenie rozpocznie się w czwartek 11 kwietnia 2018 r. o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym,  sala GG-243.

lsa Katedra Socjologii Kultury i Religii KUL, Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego, Komisją Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu zapraszają na VIII Lubelskie Spotkania Antropologiczne "Pomiędzy cynizmem a naiwnością. Ku kulturze zaufania", które odbędą się 10 kwietnia 2019 r. o godz. 9.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C- 618.

kul_plakat_2019_pro_publico_bono1-1 10 kwietnia 2019 r. o godz. 11.00 gościem KUL będzie Prezes i Dyrektor Wykonawczy Polsko- Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Stanach Zjednoczonych  Bogdan Chmielewski, który w ramach cyklu "Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa" wygłosi wykład „Obraz Polonii amerykańskiej z perspektywy Polsko- Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej”. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 104.

plakat_sympozjum_-_10 Katedra Filozofii Kultury i Sztuki KUL, Sekcja Historii Filozofii UKSW, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Fundacja „Lubelska Szkoła Filozofii” i Adler Institute z USA zapraszają na XVIII Międzynarodowe Sympozjum z cyklu Przyszłość Cywilizacji Zachodu, tym razem zatytułowane "Pedagogika - nauka czy ideologia?". Wydarzenie odbędzie się 10 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 114.

07.04.2019 - 11.04.2019

LXI Tydzień Filozoficzny

Tematem tegorocznej, już LXI edycji Tygodnia Filozoficznego, który odbędzie się  8-11 kwietnia 2019 r. jest Rzeczywistość – myśl – działanie.

W tym roku skupimy się na klasycznym podziale filozofii zaczerpniętym jeszcze od stoików, prezentując jednocześnie w obrębie środowiska uniwersyteckiego Wydziału Filozofii KUL różnorodne podejścia do uprawiania samej filozofii, jak i jej dyscyplin – metafizyki i ontologii, epistemologii i logiki, a także etyki i ujęć historycznych, skontrastowane z wielostronnymi podejściami innych ośrodków akademickich w Polsce. W tych trzech klasycznych dziedzinach filozofii wydaje się zawierać i wyczerpywać sens uprawiania filozofii w ogóle, ponieważ powstające w ciągu wieków refleksji filozoficznej inne dyscypliny filozoficzne, dają się ostatecznie wyprowadzić, bądź ostatecznie sprowadzić do tych trzech klasycznych dyscyplin.

Irina SyzonenkoBiblioteka Uniwersytecka KUL (ul. Chopina 27) zaprasza na wystawę prac Iriny Syzonenko pt. „To, co nas łączy”. Artystka tworzy różnymi metodami graficznymi, maluje akwarelą, grafitem, piórem, komponuje collage, łączy techniki plastyczne. Nie boi się intensywnych barw, doskonale odnajduje się w grze kontrastów. Obok przedstawień figuratywnych, posługuje się językiem abstrakcji geometrycznej, a niekiedy sięga do tradycji surrealizmu. Na wystawie zaprezentowane zostaną 22 prace, w tym grafiki i fotografie. Wernisaż odbędzie się 5 kwietnia 2019 roku o godz. 15.00. Wystawa będzie czynna do 17 kwietnia.

„The History of Philosophy as Told from the Future” Wydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Stanisław Kamiński Memorial Lectures. Tegoroczną edycję wykładów „The History of Philosophy as Told from the Future” w dniach 11-15 maja 2020 r. poprowadzi prof. Steve Fuller (University of Warwick).

wykłady „New World Order and New Atheism”Wydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Jacek Woroniecki Memorial Lectures. Tegoroczną edycję wykładów „New World Order and New Atheism” w dniach 18-22 maja 2020 r. poprowadzi prof. Curtis Hancock (Rockhurst Jesuit University, Kansas City, Missouri).

2020_kul_wojtyla_memorial_lectures_plakat_reimersWydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Karol Wojtyła Memoral Lectures. Tegoroczną edycję wykładów Veritas splendor and Philosophy w dniach 1-5 czerwca 2020 r. poprowadzi prof. Adrian Reimeres (Notre Dame University).

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.