dni_spoleczne Koło Studentów Socjologii KUL zaprasza na 48. edycję Dni Społecznych zatytułowaną "Socjologia na scenie. Sztuka elementem życia społecznego". Wydarzenie odbędzie się w dn. 11-12 kwietnia 2019 r. w Kolegium Jana Pawła II, sala C- 618 o godz. 10.00. W programie przewidziano spotkania z ludźmi teatru, estrady, sztuk cyrkowych czy fotografii artystycznej, do tego warsztaty, pokazy i koncerty.

11 kwietnia 2019 r. o godz. 15.00 w ramach LXI Tygodnia Filozoficznego w sali CTW 114 o.Leon Knabit OSB wygłosi wykład „Stary mnich tyniecki o filozofii. Czy potrzebna jeszcze? Właśnie dziś!”. Wykład rozpocznie się o godz. 15.00 w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-114.

biografistyka_plakat_2b-4 Katedra Biografistyki Pedagogicznej Instytutu Pedagogiki KUL zaprasza na konferencję naukową z serii "Współczesne przestrzenie edukacyjne biografistyki", której tematem przewodnim będzie "Biografia pedagogiczna a jej zastosowanie w edukacji". Wydarzenie odbędzie się w dn. 11 - 12 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 w budynku Instytutu Pedagogiki (ul. Droga Męczenników Majdanka 70).

Program konferencji

Konkurs LogicznyWydział Filozofii i Fundacja Rozwoju KUL zapraszają 11 kwietnia 2019 r. na Etap finałowy VII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego. Do tegorocznej edycji Konkursu przystąpiło 800. uczniów liceów, a do Lublina, na etap finałowy, przyjedzie ok. 100. Laureatów. Po zmaganiach finałowych o godz. 11.45 Laureaci wysłuchają trzech wykładów w Sesji logicznej LXI Tygodnia Filozoficznego.

A po rozstrzygnięciu Konkursu i wręczeniu nagród o godz. 15.00 zapraszamy na wykład kulminacyjny Tygodnia Filozoficznego, którego tytuł brzmi „Stary mnich tyniecki o filozofii – czy potrzebna jeszcze? Właśnie dziś!, a wygłosi O. Leon Knabit OSB.

antyk_kwieciea2019 Zarząd Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim TN KUL, Katedra Historii Sztuki Wczesnochrześcijańskiej i Tradycji Antycznej KUL oraz Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej KUL zapraszają na posiedzenie naukowe z referatem dr. Mateusza Byry (UMCS) pt. „Wrogowie Rzymu? Żydzi i chrześcijanie wobec wojny partyjskiej Trajana”. Posiedzenie rozpocznie się w czwartek 11 kwietnia 2018 r. o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym,  sala GG-243.

07.04.2019 - 11.04.2019

LXI Tydzień Filozoficzny

Tematem tegorocznej, już LXI edycji Tygodnia Filozoficznego, który odbędzie się  8-11 kwietnia 2019 r. jest Rzeczywistość – myśl – działanie.

W tym roku skupimy się na klasycznym podziale filozofii zaczerpniętym jeszcze od stoików, prezentując jednocześnie w obrębie środowiska uniwersyteckiego Wydziału Filozofii KUL różnorodne podejścia do uprawiania samej filozofii, jak i jej dyscyplin – metafizyki i ontologii, epistemologii i logiki, a także etyki i ujęć historycznych, skontrastowane z wielostronnymi podejściami innych ośrodków akademickich w Polsce. W tych trzech klasycznych dziedzinach filozofii wydaje się zawierać i wyczerpywać sens uprawiania filozofii w ogóle, ponieważ powstające w ciągu wieków refleksji filozoficznej inne dyscypliny filozoficzne, dają się ostatecznie wyprowadzić, bądź ostatecznie sprowadzić do tych trzech klasycznych dyscyplin.

The Problem of Culture in Maritain's Integral HumanismWydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Jacek Woroniecki Memorial Lectures. Tegoroczną edycję wykładów "The Problem of Culture in Maritain's Integral Humanism" w dniach 25-29 maja 2020 r. poprowadzi prof. John P. Hittinger.

Wykłady odbędą się online.

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.