17.05.2019 - 18.05.2019

Noc Muzeów w Muzeum KUL

muzeum_plakat_kuchnia_noc1 Muzeum KUL po raz kolejny przyłącza się do Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę 18 maja 2019 r., podczas której będzie można zwiedzać wystawę "Muzeum od kuchni!" w godz. 18.00 - 24.00. Prezentowane zbiory  zostały przygotowane przez zespół kuratorski pod kierunkiem dr. Krzysztofa Przylickiego wraz ze studentami historii sztuki KUL. Wspólnym mianownikiem dla pokazanych obiektów jest magazyn muzealny, tzn. miejsce, w którym spotykają się przedmioty różnej klasy artystycznej i w różnym stanie zachowania.

W trakcie wydarzenia zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie o godz. 18.30; 20.30; 22.30.

15.lat.ES.w.UE Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL, Instytut Historii UMCS, Instytut Europy Środkowej w Lublinie, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Towarzystwo Nauk i Kultury „Libra", zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej  „15 lat państw Europy Środkowej w Unii Europejskiej. Refleksje dla Europy Wschodniej", która odbędzie się 18  maja 2019 r., na Wydziale Humanistycznym UMCS, sala 321. Początek wydarzenia o godz.10.30.

wschody Fundacja Rozwoju KUL oraz Biblioteka Uniwersytecka zapraszają na "East est - I Festiwal Wschodnich Podróży", który odbędzie się w dniach 17 - 18 maja 2019 r. w przestrzeni Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Celem wydarzenia będzie przybliżenie uczestnikom kultury, przyrody i mentalności mieszkańców szeroko pojętego Orientu. Poza spotkaniami z podróżnikami organizatorzy przewidzieli szereg wydarzeń towarzyszących inspirowanych Wschodem m.in.: warsztaty ceramiczne i origami, pokaz florystyczny, wystawy fotografii i zabytkowych map. Otwarcie Festiwalu nastąpi 17 maja 2019 r. o godz. 11.00 w Czytelni Teologiczno- Filozoficznej BU KUL.

Ratuję człowieka, który prosi o pomocOśrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL oraz Komisja Historyczna przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce zapraszają na 48. konferencję naukową historyków zakonnych „Ratuję człowieka, który prosi o pomoc”, która odbędzie się 17-18 maja 2019 r. w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMPNP (Starowiejskich) w Starej Wsi. Tematem obrad będzie udział żeńskich wspólnot zakonnych w ratowaniu Żydów w okresie II wojny światowej.

14.04.2019 - 24.05.2019

Wystawa „Muzeum od kuchni!”

muzeum_plakat_kuchnia_www1 Muzeum KUL we współpracy ze studentami historii sztuki KUL  zaprasza na wystawę „Muzeum od kuchni!”, której wernisaż odbędzie się 15 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w pomieszczeniach Muzeum w Gmachu Głównym KUL.  Ekspozycja będzie czynna do 24 maja.

15.11.2020 - 18.11.2020

LXII Tydzień Filozoficzny

Koło Filozoficzne Studentów KUL zaprasza na LXII edycję Tygodnia Filozoficznego pod hasłem Bóg – Świat – Umysł, która odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2020 r. Ze względu na sytuację epidemiczną nie odbyła się ona zgodnie z pierwotnymi planami w kwietniu br., jednak mamy nadzieję, że ta nadzwyczajna jesienna edycja wydarzenia będzie równie owocna.

Z powodu pandemii COVID-19 nadchodzący Tydzień Filozoficzny przybierze formę hybrydową. Część wystąpień będzie wygłaszana na żywo, część zaś online. Słuchacze będą mieli możliwość śledzenia wykładów w dwóch formach – znajdując się fizycznie na sali lub korzystając z transmisji wideo. Z względów bezpieczeństwa liczba osób mogących uczestniczyć w wydarzeniu na żywo będzie ograniczona.