Zjazd Historyków PolskichW dniach 18-22 września w Lublinie odbędzie się jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, którego współorganizatorem jest KUL. Zapraszamy do Lublina wszystkich, dla których historia jest ważna, których ona interesuje, pasjonuje i bawi. Szczególnie wykładowców akademickich, doktorantów, nauczycieli historii, studentów i uczniów z całej Polski. Zjazd będzie okazją do zmierzenia się z pytaniami o kondycję i znaczenie historii jako dziedziny wiedzy. Jakie miejsce zajmuje polska akademicka historiografia w nauce europejskiej i światowej? Jak badać wielkie zmiany w historii? Jakie jest miejsce historii w rzeczywistości wirtualnej? - to tylko niektóre z proponowanych zagadnień. Nie zabraknie również interesujących wydarzeń towarzyszących, w ramach Festiwalu Historii bez Liku, a wśród nich rekonstrukcje historyczne, turniej historycznych gier komputerowych, branżowe targi książek i festiwal filmowy.

Program główny

Program towarzyszący

Wydarzenia na KUL

dzieje_jezuitow Duszpasterstwo Akademickie KUL zaprasza 18 września 2019 r. po mszy świętej wieczornej na wykład zatytułowany „Dzieje Jezuitów w Lublinie”, który wygłosi Ojciec Robert Danieluk SJ, pracujący na co dzień w Archiwum Jezuickim w Watykanie.

Od 14 do 18 września 2019 r. na KUL gościć będziemy uczestników XLI Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Jest to coroczny zjazd organizacji opiekujących się polskim dziedzictwem narodowym w różnych zakątkach świata.

13.09.2019 - 20.09.2019

Lubelski Festiwal Nauki

Lubelski Festiwal NaukiSerdecznie zapraszamy na XVI Lubelski Festiwal Nauki pod hasłem "Nauka - Technika - Innowacje", który odbędzie się 14-20 września 2019 r. Wśród projektów przygotowanych przez KUL będzie można znaleźć interesujące propozycje dla ciekawskich w każdym wieku: przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, szkół ponadgimnazjalnych, studentów, nauczycieli, rodziców czy dziadka i babci.

Nie zabraknie nas także na Pikniku Naukowym, który odbędzie się w niedzielę, 15 września br. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

wystawa kierunek SZTUKAZbiory sztuki Muzeum KUL prezentowane były w ostatnim czasie w wielu renomowanych instytucjach m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w Zamku Książ w Wałbrzychu. kolejnym miejscem, gdzie będzie można je podziwiać jest Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Wystawę „kierunek SZTUKA. Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum KUL” można zwiedzać do 27 października 2019 r., a jej wernisaż odbył się 5 września 2019 r.

Franciszkańki HofmanKatolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych zapraszają na wystawę „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Wernisaż odbędzie się 7 czerwca 2019 r. o godz. 18.00. Ekspozycję w Muzeum KUL będzie można zwiedzać do 30 września 2019 r.

17.10.2019 - 29.11.2019

Wystawa fotografii Marcina Ryczka

Wystawa fotografii Marcina RyczkaMuzeum KUL zaprasza na wystawę znanego fotografa i absolwenta KUL Marcina Ryczka. Wernisaż wystawy „Harmony” odbędzie się w piątek 18 października 2019 r. o godz. 18.00, a prace będzie można oglądać do 29 listopada.

05.11.2019 - 04.12.2019

XX Akcja "Polacy-Rodakom"

kul_plakat_2019_POLACY-RODAKOM1 Społeczność akademicka KUL nie pozostaje obojętna na los Polaków za wschodnią granicą. W ramach akcji „Polacy-Rodakom”, organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza, od 6 listopada do 4 grudnia 2019 r., prowadzona będzie zbiórka produktów spożywczych oraz zabawek-przytulanek. Zebrane produkty posłużą do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do polskich rodzin mieszkających za wschodnią granicą, m.in. na Ukrainie i Białorusi.

kul_plakat_2019_mecz_siatki_karol_1 Akademicki Klub Sportowy "Karol" KUL zaprasza na pierwszy w historii rozgrywek ligowych mecz piłki siatkowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozgrywany przed własną publicznością. Mecz zostanie rozegrany 23 listopada 2019 r. na Hali Sportowej KUL o godz. 17.00.

25.11.2019 - 26.11.2019

Warsztaty teatralne

warsztaty teatralneTeatr Enigmatic KUL zaprasza na wszystkich zainteresowanych na warsztaty teatralne, które odbędą się 26 listopada 2019 r. w godz. 14.00-16.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-02. W programie warsztatów m.in. emisja głosu, ćwiczenia ruchu scenicznego i kreatywności. Zgłoszenia uczestnictwa na adres e-mail: teatr0eni@gmail.com lub poprzez profil teatru na fb.

kul_plakat_2019_dziennikarstwo Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania KUL  zaprasza na międzynarodową konferencję zatytułowaną "Medialne reprezentacje emocji i ich implikacje", która odbędzie się 26 listopada 2019 r. w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Początek wydarzenia o godz. 10.00.

Wydarzenie jest realizowane w ramach interdyscyplinarnego grantu badawczego "Mediatyzacja emocji. Medialne reprezentacje emocji i ich implikacje diagnostyczne".

25.11.2019 - 26.11.2019

Konferencja „Spór o człowieka"

iq_2019_plakat_1 Koło Naukowe Teologów KUL zaprasza na IV Ogólnopolską Konferencję Naukową Młodych Teologów „Iuvenes Quaerentes", która odbędzie się 26 listopada 2019 r. w Kolegium Jana Pawła II, sala C-1031. Tegoroczna konferencja przebiegać będzie pod hasłem „Spór o człowieka". Początek wydarzenia o godz. 8.30.