spektakl SobowtóryTeatr ITP zaprasza na pierwsze w tym roku akademickim przedstawienie. Już 11, 12 i 13 października 2019 r. o godz. 19.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-02 będzie można zobaczyć spektakl „Sobowtóry”. Jest to opowieść o wpływie świata wirtualnego na codzienność. Bohaterowie to zwykli ludzie, którzy w świecie wirtualnym stwarzają swoje drugie ja – ulepszone, poprawione, wyidealizowane. Te tzw. sobowtóry, początkowo żyjące wg wskazań swoich twórców (stwórców), w pewnym momencie przejmują inicjatywę, by ostatecznie zaistnieć w świecie realnym.

Szczegóły dotyczące rezerwacji wejściówek na stronie teatru

2019_plakat_arystotelesWydział Filozofii, Katedra Antropologii Filozoficznej i Filozofii Prawa oraz Katedra Metafizyki zapraszają studentów i profesorów do udziału w XXX Sympozjum Arystotelesowskim pod hasłem Główne pojęcia filozofii Arystotelesa, które odbędzie się 11-13 października 2019 r. w Kazimierzu Dolnym (Rajchertówka - Dom Pracy Twórczej KUL).

Dodatkowe informacje www.kul.pl/arystoteles.

wystawa kierunek SZTUKAZbiory sztuki Muzeum KUL prezentowane były w ostatnim czasie w wielu renomowanych instytucjach m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w Zamku Książ w Wałbrzychu. kolejnym miejscem, gdzie będzie można je podziwiać jest Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Wystawę „kierunek SZTUKA. Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum KUL” można zwiedzać do 27 października 2019 r., a jej wernisaż odbył się 5 września 2019 r.

Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Papieża-Polaka będzie tematem konferencji naukowej „Czy daleko jeszcze od źródła? Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”, która odbędzie się online  29 września 2020 r. Wśród podejmowanych tematów znajdą się m.in. „nowy feminizm” Jana Pawła II i jego prekursorki, kobieta w twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II czy idea uniwersytetu w myśli Jana Pawła II.

Jak mówi jeden z organizatorów konferencji prof. Wojciech Kaczmarek (Katedra Dramatu i Teatru KUL): „Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Karola Wojtyły-Jana Pawła II jest na tyle głęboka, że  wiele jej aspektów omówionych i zinterpretowanych będzie po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do ponownego odczytania tekstów literackich Autora w obliczu zmieniającej się sytuacji społecznej i poważnych zmian w kulturze współczesnej. Lektura poetyckich i dramatycznych dzieł Karola Wojtyły-Jana Pawła II w dzisiejszej fazie dziejów pozwala nie tylko lepiej zrozumieć przesłanie artystyczne i ideowego tych tekstów, ale przede wszystkim wskazuje na potrzebę powrotu do ponadczasowych, a dziś, niestety, coraz bardziej zamazywanych, aksjologicznych wartości humanistycznych. Tym właśnie wartościom Autor był wierny we wszystkich działaniach jakie podejmował jako artysta, myśliciel i papież.”

Program konferencji

Obraz MB Częstochowskiej1 października 2020 r. Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski prowadził będzie rozważania podczas apelu jasnogórskiego. W nabożeństwie weźmie udział grupa pracowników i studentów w ramach wyjazdu zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół KUL, a wszystkich zapraszamy do łączności w modlitwie.

IV Kongres Ruchu „Europa Christi” na KULJuż po raz kolejny na KUL będzie obradował Kongres Ruchu „Europa Christi”. Jego uczestnicy podejmą temat wartości chrześcijańskich, które stanowią podstawę ładu międzynarodowego. Pierwszy dzień obrad (15 października 2020 r.) będzie odbywał się na KUL pod hasłem św. Jan Paweł II Papież Tysiąclecia – Patron Europy i Doktor Kościoła. Wśród podejmowanych zagadnień będą m.in. Jan Paweł II jako papież rodziny czy ustawodawca Kościoła. W trakcie obrad kard. Gerhard Müller odbierze Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przyznaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL. Lubelską część obrad zakończy prezentacja 5-tomowej monografii „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” autorstwa prof. Petera Rainy.

Tydzień później (22 października) Kongres przeniesie się do Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, gdzie podejmowane będzie zagadnienie personalizmu Jana Pawła II i jego przesłania dla Europy.

"W ten sposób chcemy przybliżyć aktualność przesłania, które zostawili św. Jan Paweł II i nasz absolwent, najwybitniejszy ks. kard. Stefan Wyszyński. Uroczystości będą składały się z dwóch części. Pierwsza uroczysta, podczas której ksiądz kardynał Müller otrzyma statuetkę prymasa Wyszyńskiego za działalność w duchu Deo et Patriae. Druga część będzie miała charakter naukowy, a w jej trakcie będziemy rozważać przesłanie Prymasa Tysiąclecia, a także Jana Pawła II" - mówi ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor do spraw misji i administracji KUL.

2020_Aramaic_Enoch_ConferenceSekcja Nauk Biblijnych Wydziału Teologii KUL zaprasza do uczestnictwa w konferencji online „From the Books of Enoch to Genesis Apocryphon: Aramaic Manuscripts of 1 Enoch and Related Aramaic Traditions from Qumran”, która odbędzie się 20–22 października 2020 r. Uczestnictwo w konferencji jest darmowe, konieczna jest rejestracja.

Strona konferencji

Program  (strefa czasowa - EST/EDT, wschodnie wybrzeże USA)