W związku z przedłużającym się zagrożeniem epidemiologicznym decyzją MNiSW działalność uczelni, w tym KUL, została ograniczona do 24 maja 2020 r. Oznacza to, że:

• nauczanie prowadzone jest w formie zdalnej,
  • jednostki administracji uniwersytetu funkcjonują w niezbędnym zakresie (dyżury oraz praca zdalna),
  • zawieszone do odwołania zostały wszelkie wydarzenie na uniwersytecie,
  • ograniczony został wstęp do budynku.

93 urodziny Benedykta XVI16 kwietnia przypada 93. rocznica urodzin emerytowanego papieża Benedykta XVI. Tego dnia miała się odbyć na naszej uczelni międzynarodowa konferencja naukowa „Chrześcijaństwo jest ogniem Ducha, a nie mętną wodą”. Podczas konferencji zaplanowana także była prezentacja kolejnego, trzyczęściowego tomu Opera Omnia Josepha Ratzingera pod red. M. Góreckiej i K. Góździa – Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje (t. 14/1-3), którego pierwsza część, w przekładzie M. Góreckiej, ss. 656, zawierająca kazania od Adwentu do Wielkanocy, ukazała się w Wydawnictwie KUL jeszcze przed Wielkanocą. W druku jest druga część tomu w przekładzie J. Mereckiego SDS, ss. 536, zawierająca kazania, przemówienia i medytacje z niedziel zwykłych w roku kościelnym i świąt Pańskich oraz kazania na święta maryjne. Trzecia część w przekładzie ks. J. Kobieni, ss. 640, dokumentująca kazania na święta Pańskie i wspomnienia świętych oraz na szczególne okazje, jak przemówienia radiowe i telewizyjne, jubileusze, święcenia diakonatu, prezbiteratu i biskupie – ukaże się na początku maja. Całość dzieła wieńczy obszerny Dodatek liczący ponad 150 stron.

Wszystkie trzy części t. 14 Opera omnia (w sumie ponad 2 tysiące stron) pragniemy dziś złożyć Dostojnemu Jubilatowi, Papieżowi Emerytowi Benedyktowi XVI, w hołdzie za jego wytrwałe, mądre i kierowane sercem przepowiadanie słowa Bożego jako kapłana, profesora, biskupa, kardynała i papieża!

Ks. prof. Krzysztof Góźdź

Redaktor Opera omnia

KUL na zasadzie wyłączności jest polskim wydawcą tekstów kard. Josepha Ratzingera w serii Opera Omnia (łącznie 16 tomów), prezentującej uniwersalną myśl i wszechstronny dorobek filozoficzno-teologiczny Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.

Biblioteka uniwersytecka nie nieczynna do 29 listopadaW związku z obostrzeniami sanitarnymi i decyzją o zamknięciu dla użytkowników instytucji kultury Biblioteka Uniwersytecka KUL zostanie zamknięta dla Czytelników od 7 do 29 listopada 2020 roku.

W tym okresie nie będą działały czytelnie, oraz wypożyczalnie. Możliwe będzie również uzyskanie skanu wybranych materiałów drogą elektroniczną. Do dyspozycji czytelników pozostaną również czat online, formularze, kontakt mailowy oraz telefoniczny.

28.11.2020 - 01.12.2020

Rekolekcje adwentowe

kul_plakat_2020_rekolekcje_adwentowe-1 "Czas apokalipsy. Czas nadziei" - to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych, które rozpoczną się w I niedzielę adwentu, 29 listopada i potrwają do 1 grudnia 2020 r. Rozważania poprowadzi ks. Jan Dohnalik. Nauki rekolekcyjne głoszone będą w niedzielę na wszystkich Mszach świętych, w dni powszednie na roratach o godz. 6.30 oraz o 12.30 i 19.00.

Jednocześnie przypominamy, że w związku z obowiązującymi obostrzeniami epidemicznymi w Kościele Akademickim KUL może przebywać jednocześnie maksymalnie 16 osób. Wszystkie msze św. są transmitowane online.

„Artificial Intelligence and Transformations of the Legal Sector Conference”.Sztuczna inteligencja i jej zastosowania w sektorze prawnym będą tematem międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Artificial Intelligence and Transformations of the Legal Sector Conference”. Wśród poruszonych tematów będą m.in.: automatyzacja procesu prawnego czy nowa rola prawnika związana z rozwojem sztucznej inteligencji. Konferencja w języku angielskim rozpocznie się 1 grudnia 2020 roku o godz. 9.00 na platformie internetowej ClickMeeting. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Organizatorem wydarzenia jest Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski, którego członkiem jest Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.