15.06.2020 - 22.06.2020

Obchody Święta Patronalnego KUL

sw._patronalne_1 W piątek, 19 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, KUL będzie obchodził swoje Święto Patronalne. Tym razem, ze względu na wciąż trwające ograniczenia funkcjonowania uniwersytetu związane z epidemią, zaplanowane wydarzenia zostaną rozłożone na kilka dni. Nie odbędzie się także zapowiadany wcześniej koncert symfoniczny z cyklu Opus Magnum KULowskie wieczory z muzyką.

kul_plakat_2_pojedynczy1-1 Muzeum KUL oraz Muzeum Regionalne w Jaworze zapraszają na wystawę „Kwiat Europy”.  Wystawa w Muzeum Regionalnym będzie czynna od 30 maja do 27 września 2020 r.

16.02.2021 - 21.04.2021

IX Ogólnopolski Konkurs Logiczny

Wydział Filozofii i Fundacja Rozwoju KUL zapraszają do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Logicznym. Konkurs Logiczny ma charakter unikatowy w skali kraju. Jego celem jest rozwój sprawności logicznych u młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz popularyzacja wiedzy o logice jako nauce o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, jak i regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń.

Ze względu na panującą epidemię w tegorocznej edycji Konkursu wprowadziliśmy kilka zmian organizacyjnych. Najważniejszą jest ta, że pierwszy (szkolny) etap IX Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego odbędzie się w formie ONLINE w dniu 21 kwietnia 2021 r. (środa) w godzinach 09.00-10.00 CET.

Krucyfiks w Kościele Akademickim KULW czasie Wielkiego Postu zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w Kościele Akademickim KUL. W każdy piątek o godz. 18.00 odprawiana będzie Droga Krzyżowa. W jej trakcie studenci będą przypominać rozważania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Natomiast w każdą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 18.15, sprawowane będzie nabożeństwo Gorzkich Żali. Kazanie podczas tego nabożeństwa, zatytułowane „Żyjemy w trudnych czasach”,  będzie głosił ks. Tomasz Gajda, doktorant na Wydziale Teologii KUL. Z racji ogłoszonego przez papieża Franciszka roku rodziny, który rozpocznie się już 19 marca, rozważania będą dotyczyły właśnie rodziny.

plakaty_2021_03_07 "Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne?" - to tytuł rekolekcji wielkopostnych, które rozpoczną się w niedzielę, 7 marca i potrwają do  9 marca 2021 roku. Tegoroczne rozważania poprowadzi bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Nauki rekolekcyjne głoszone będą w niedzielę na Mszach świętych o godz. 11.00, 12.30 i 19.00, w dni powszednie o godz. 12.30 i 19.00.

Jednocześnie przypominamy, że w związku z obowiązującymi obostrzeniami epidemicznymi w Kościele Akademickim KUL może przebywać jednocześnie maksymalnie 16 osób. Wszystkie Msze św. są transmitowane online.

Czas na umysł 3.0 to skierowana do młodych naukowców ogólnopolska konferencja organizowana przez Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL.

Serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych do wzięcia udziału w studium w zakresie szeroko rozumianego umysłu i poznania. W tym roku nasze spotkanie zaplanowaliśmy w dniach 18 i 19 marca w Tygodniu Wiedzy o Mózgu 2021. Zamiarem organizatorów jest, aby wykłady i warsztaty w tegorocznej edycji Czasu na umysł wykroczyły poza interdyscyplinarne ramy neuronauki i kognitywistyki. Dlatego do udziału w naszym marcowym spotkaniu, które rozpocznie się w Europejski Dzień Mózgu, niezależnie od neuronaukowców i kognitywistów, zapraszamy przedstawicieli dyscyplin pokrewnych tj. filozofia, językoznawstwo, antropologia, neurobiologia, a także reprezentujących nauki społeczne socjologów i psychologów.

Problematyka podejmowana podczas wykładów plenarnych związana będzie z osobą i różnymi polami naukowych zainteresowań zmarłego 14 listopada 2020 r. Prof. Piotra Francuza, któremu dedykujemy naszą konferencję.

Zapraszamy!