15.06.2020 - 22.06.2020

Obchody Święta Patronalnego KUL

sw._patronalne_1 W piątek, 19 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, KUL będzie obchodził swoje Święto Patronalne. Tym razem, ze względu na wciąż trwające ograniczenia funkcjonowania uniwersytetu związane z epidemią, zaplanowane wydarzenia zostaną rozłożone na kilka dni. Nie odbędzie się także zapowiadany wcześniej koncert symfoniczny z cyklu Opus Magnum KULowskie wieczory z muzyką.

kul_plakat_2_pojedynczy1-1 Muzeum KUL oraz Muzeum Regionalne w Jaworze zapraszają na wystawę „Kwiat Europy”.  Wystawa w Muzeum Regionalnym będzie czynna od 30 maja do 27 września 2020 r.

2021_odklamac_slowo_1_Zapraszamy do udziału w Sympozjum „Odkłamać słowo – spór o miejsce retoryki w kulturze”, które odbędzie się 22-23 kwietnia 2021 r. To ważne zagadnienie, jakim jest rola retoryki w kulturze zostanie omówione w różnych kontekstach, m.in.: edukacji, prawa, mediów, polityki, teatru, literatury. Warto posłuchać ciekawych prelegentów z Polski i zza granicy, którzy dzielić się będą swoim doświadczeniem, swoją wiedzą i swoimi przemyśleniami. Wśród nich znajdą się profesorowie z uczelni polskich, jak i ze Stanów Zjednoczonych.

22 kwietnia 2021 (czwartek) - http://bit.ly/slowo_czwartek

23 kwietnia 2021 (piątek) Sesja doktorancko-studencka - http://bit.ly/slowo_piatek

Katedra Antropologii Filozoficznej i Filozofii Prawa KUL oraz Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu zapraszają na Lubelskie Seminarium Otwarte im. ks. Andrzeja Maryniarczyka SDB pt. Czy Bóg jest rzeczywiście odległy? W kręgu filozofii Dionizego Areopagity i Grzegorza Palamasa. Gościem seminarium, które rozpocznie się we środę 28 kwietnia 2021 r. o godz. 17.00, będzie dr Agnieszka Świtkiewicz-Blandzi.

Wychowanie do dialoguWychowanie do dialogu” to temat kolejnego spotkania w ramach programu „Ekumeniczny Lublin 2021. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. Gośćmi debaty, którą poprowadzi proboszcz lubelskiej parafii luterańskiej ks. Grzegorz Brudny, będą: psycholog z Katedry Psychologii Klinicznej KUL dr Małgorzata Łysiak, pedagog z Katedry Pedagogiki Religii i Kultury ChAT oraz biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i kierownik Katedry Teologii Systematycznej bp prof. Marcin Hintz. Debata, w trybie zdalnym, odbędzie się w środę, 28 kwietnia 2021 r., o godz. 19.00. Bezpośrednia transmisja na stronie: ekumenizmlublin.pl.

Wydział Filozofii zaprasza na Wykłady im. Stanisława Kamińskiego organizowane przez Katedrę Metodologii Nauk KUL. Tegoroczna, już dwudziesta edycja, która odbędzie się pomiędzy 17 a 21 maja 2021 r. zatytułowana jest A Singular Universe. Reflections from Physics for Philosophers of Nature. Wykłady poprowadzi Ksiądz Profesor Javier Sánchez-Cañizares z Uniwersytetu Nawarry (Hiszpania).

Z powodu pandemii COVID-19 wykłady zostaną poprowadzone poprzez platformę MS Teams. W ramach wykładów zostanie przeprowadzone otwarte seminarium.

Instytut Jana Pawła II KUL, w ramach cyklu Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II "Filozof, teolog, poeta, papież", zaprasza na wykład  prof. Stanisława Grygiela, zatytułowany "Odrodzenie – powrót do prawdy miłości". Wykład w formie online odbędzie się 19 maja 2021 r. o godz. 17.00 na platformie MS Teams.

Link do wydarzenia.

W roku akademickim 2020/2021 Wykłady im. Jacka Woronieckiego OP zostały powierzone Prof. Peterowi A. Redpath’owi. Wybór jego kandydatury jest uzasadniony względami naukowymi i dydaktycznymi. Zgłoszony przez prof. Petera A. Redpath’a projekt wykładu pt. Classical rhetoric: ‘How to Speak. How to Listen’ (Mortimer Adler) w pełni wychodzi naprzeciw założeniom Wykładów im. Jacka Woronieckiego OP, których celem jest promocja filozofii kultury ugruntowanej na fundamentach filozofii i retoryki klasycznej.

Na wykłady z cyklu Jacek Woroniecki Memorial Lectures zapraszamy w dniach 31 maja-5 czerwca 2021 r.