VI Kongres Kultury ChrześcijańskiejW czwartek, 15 października 2020, rozpoczęły się na KUL obrady VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Jednak ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju program Kongresu uległ znacznym zmianom. Obrady kongresu zakończą się w piątek 16 października, będą odbywały się stacjonarnie, z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Transmisję wydarzenia będzie można również oglądać online na stronach kongres.lublin.pl oraz kul.pl.

Nie odbędą się wydarzenia kulturalne zaplanowane od 15 do 17 października. Ta trudna decyzja jest podyktowana troską o bezpieczeństwo uczestników Kongresu.

Okładka Opera Omnia Ratzingera t. XIVW piątek, 16 października 2020 roku, podczas VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się prezentacja dwóch dzieł związanych z naszym Uniwersytetem i Benedyktem XVI. Są to:

najnowsza książka kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, Wiara w Boga we współczesnym świecie oraz XIV tom Opera Omnia Josepha Ratzingera, w trzech częściach, Kazania: Homilie – przemówienia – Medytacje (Wydawnictwo KUL, Lublin 2020, ss. 1968). Prezentację zaplanowano pod koniec panelu Wiara – dialog – odpowiedzialność (godz. 17.00).

03.10.2020 - 25.10.2020

Festiwal organowy Ewangelicka 1

Festiwal organowy Ewangelicka 1Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest współorganizatorem tegorocznej edycji Festiwalu Ewangelicka 1, która nosi tytuł Rozmowy z Muzyką, a będzie się odbywać w ramach programu „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie". Festiwal tradycyjnie odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Lublinie. Każdy z czterech koncertów to zarazem zamknięta w sensie estetycznym i koncepcyjnym całość, jak i część większej struktury, tworzą je bowiem wspólny przekaz kompletnych wypowiedzi artystycznych pojedynczych wykonawców (każdy koncert znaczy tyle, co rozdział książki, choć może też funkcjonować odrębnie). Każde spotkanie muzyczne będzie poprzedzone słowem mówionym, w którym artyści podzielą się z publicznością swoimi przemyśleniami na temat doboru repertuaru i sposobów jego realizacji i prezentacji. Siłą koncertu będzie więc improwizowana rozmowa brzmiąca dźwiękami instrumentu i objaśniana słowem. Do udziału w przedsięwzięciu udało się pozyskać organistów: ks. Attilę Honti wraz z chórem Pueri Cantores Lublinenses (4 pażdziernika 2020), Jadwigę Kowalską (11.pażdziernika 2020), Stanisława Maryjewskiego (18 października 2020) oraz Marcina Simelę (25 października 2020).

2020_Aramaic_Enoch_ConferenceSekcja Nauk Biblijnych Wydziału Teologii KUL zaprasza do uczestnictwa w konferencji online „From the Books of Enoch to Genesis Apocryphon: Aramaic Manuscripts of 1 Enoch and Related Aramaic Traditions from Qumran”, która odbędzie się 20–22 października 2020 r. Uczestnictwo w konferencji jest darmowe, konieczna jest rejestracja.

Strona konferencji

Program  (strefa czasowa - EST/EDT, wschodnie wybrzeże USA)

15.11.2020 - 18.11.2020

LXII Tydzień Filozoficzny

Koło Filozoficzne Studentów KUL zaprasza na LXII edycję Tygodnia Filozoficznego pod hasłem Bóg – Świat – Umysł, która odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2020 r. Ze względu na sytuację epidemiczną nie odbyła się ona zgodnie z pierwotnymi planami w kwietniu br., jednak mamy nadzieję, że ta nadzwyczajna jesienna edycja wydarzenia będzie równie owocna.

Z powodu pandemii COVID-19 nadchodzący Tydzień Filozoficzny przybierze formę hybrydową. Część wystąpień będzie wygłaszana na żywo, część zaś online. Słuchacze będą mieli możliwość śledzenia wykładów w dwóch formach – znajdując się fizycznie na sali lub korzystając z transmisji wideo. Z względów bezpieczeństwa liczba osób mogących uczestniczyć w wydarzeniu na żywo będzie ograniczona.