17.10.2020 - 20.10.2020

Rekolekcje na dobry początek

Rekolekcje na dobry początek w Kościele Akademickim KULZgodnie z naszą uniwersytecką tradycją na początku każdego roku akademickiego mają miejsce rekolekcje na dobry początek. Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią odbędą się one również w tym roku, od 19 do 21 października 2020, tym razem jednak, ze względów bezpieczeństwa, nauki rekolekcyjne będą dostępne jedynie online. Będą publikowane codziennie wieczorem, o godz. 20, na stronie internetowej oraz na facebooku Duszpasterstwa Akademickiego.

Nauki rekolekcyjne wygłosi dominikanin o. Tomasz Zamorski, kaznodzieja znany z dostępnych na youtube serii nauk: Pandziochy czy Ognie Eliasza.

03.10.2020 - 25.10.2020

Festiwal organowy Ewangelicka 1

Festiwal organowy Ewangelicka 1Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest współorganizatorem tegorocznej edycji Festiwalu Ewangelicka 1, która nosi tytuł Rozmowy z Muzyką, a będzie się odbywać w ramach programu „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie". Festiwal tradycyjnie odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Lublinie. Każdy z czterech koncertów to zarazem zamknięta w sensie estetycznym i koncepcyjnym całość, jak i część większej struktury, tworzą je bowiem wspólny przekaz kompletnych wypowiedzi artystycznych pojedynczych wykonawców (każdy koncert znaczy tyle, co rozdział książki, choć może też funkcjonować odrębnie). Każde spotkanie muzyczne będzie poprzedzone słowem mówionym, w którym artyści podzielą się z publicznością swoimi przemyśleniami na temat doboru repertuaru i sposobów jego realizacji i prezentacji. Siłą koncertu będzie więc improwizowana rozmowa brzmiąca dźwiękami instrumentu i objaśniana słowem. Do udziału w przedsięwzięciu udało się pozyskać organistów: ks. Attilę Honti wraz z chórem Pueri Cantores Lublinenses (4 pażdziernika 2020), Jadwigę Kowalską (11.pażdziernika 2020), Stanisława Maryjewskiego (18 października 2020) oraz Marcina Simelę (25 października 2020).

23 października o godz. 11.00 odbędzie się gala XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Czesława Zgorzelskiego na najlepszą polonistyczną pracę magisterską obronioną w 2019 r. Gospodarzem uroczystości jest Instytut Filologii Polskiej KUL, odbędzie się ona w trybie zdalnym przez aplikację Microsoft Teams. Link do wydarzenia.

Porządek gali:

1. Powitanie uczestników i przedstawienie porządku spotkania – dr hab. Małgorzata Król, prof. KUL – Koordynator Kolegium Filologii Polskiej, Edytorstwa i Humanistyki Cyfrowej
  2. Rozpoczęcie gali – ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz – Prorektor KUL ds. misji i administracji
  3. Słowo mgr Barbary Zgorzelskiej
  4. Odczytanie werdyktu jury – prof. dr hab. Renata Przybylska – Przewodnicząca Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich
  5. Wystąpienia laureatów pierwszych nagród
  6. Prezentacja książek w serii Młoda Polonistyka – prof. dr hab. Małgorzata Łukaszuk-Piekara i dr hab. Henryk Duda, prof. KUL
  7. Zamknięcie gali – dr hab. Małgorzata Król, prof. KUL

15.11.2020 - 18.11.2020

LXII Tydzień Filozoficzny

Koło Filozoficzne Studentów KUL zaprasza na LXII edycję Tygodnia Filozoficznego pod hasłem Bóg – Świat – Umysł, która odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2020 r. Ze względu na sytuację epidemiczną nie odbyła się ona zgodnie z pierwotnymi planami w kwietniu br., jednak mamy nadzieję, że ta nadzwyczajna jesienna edycja wydarzenia będzie równie owocna.

Z powodu pandemii COVID-19 nadchodzący Tydzień Filozoficzny przybierze formę hybrydową. Część wystąpień będzie wygłaszana na żywo, część zaś online. Słuchacze będą mieli możliwość śledzenia wykładów w dwóch formach – znajdując się fizycznie na sali lub korzystając z transmisji wideo. Z względów bezpieczeństwa liczba osób mogących uczestniczyć w wydarzeniu na żywo będzie ograniczona.