Dyrektor IH KUL

serdecznie zaprasza na spotkanie z:

Profesorem Robertem Frostem

Uniwersytet w Aberdeen (Szkocja)

O OKSFORDZKIEJ HISTORII

UNII POLSKO-LITEWSKIEJ

SŁÓW KILKA

Poniedziałek, 13 maja 2019 r., godz. 12:00, sala CN-107

 

Historia jednego z najdłużej trwających związków politycznych Europy

Przez trzysta lat największą potęgą Europy Wschodniej było państwo powstałe na skutek zawarcia unii przez Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. Unia ta należała do najdłużej trwających unii politycznych w dziejach Europy. Ponieważ jednak jej żywot dobiegł końca u schyłku XVIII wieku, w ramach procesu, który myląco nazywany jest „rozbiorami Polski”, w standardowych ujęciach historii europejskiej jej dzieje przedstawia się tylko pobieżnie.

 

Prof. Robert Frost kształcił się na uniwersytetach w St. Andrews, Krakowie i Londynie. Po osiemnastu latach wykładania w londyńskim King’s College przeniósł się w 2004 roku na uniwersytet w Aberdeen, gdzie obecnie kieruje katedrą historii. Interesuje się historią wschodniej i północnej Europy od XIV do XIX wieku. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół dziejów Polski i Litwy oraz historii wojskowości w epoce nowożytnej.

[w oparciu o: www.rebis.com.pl]


Koło Naukowe Historyków Studentów KUL

ma zaszczyt zaprosić na

wykład prof. Cezarego Tarachy i dra Pablo de la Fuente,

pracowników Katedry Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych w Instytucie Historii KUL

„Katalonia i Baskonia. Historia i dążenia niepodległościowe”

Poniedziałek, 13 maja 2019 r., godz. 17:30, sala CTW-219

 

1 października 2017 roku miało miejsce referendum dotyczące niepodległości Katalonii. Mimo silnego sprzeciwu ze strony rządu Hiszpanii, Katalończycy opowiedzieli się za niepodległością. Wydarzenia te głośnym echem odbiły się nie tylko w Europie, ale i w całym świecie. Pomimo, że referendum nie poniosło za sobą realnych zmian, pokazało siłę i determinację Katalończyków oraz to, że są i chcą być niepodlegli. Jednakże te wydarzenia nie są czymś nowym. Katalończycy, a także Baskowie, która wówczas wyrazili swoje poparcie, od wielu lat dążą do wolności. Pomimo, że są częścią Hiszpanii, głośno deklarują swoją odrębność i przez wiele lat dochodziło przez to do konfliktów z władzami Hiszpanii.


W trakcie tego wykładu, wybitni specjaliści w tej dziedzinie, profesor Taracha wraz z doktorem Pablo de la Fuente, postarają się naświetlić historię Basków i Katalończyków, ich kulturę oraz walkę o autonomię.


Autor: Liliana Kycia
Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019, godz. 13:40 - Tomasz Nowicki