Medycyna personalizowana. Genom – etyka – prawo

 

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. Medycyna personalizowana. Genom – etyka – prawo. Konferencja odbędzie się w Lublinie w Pałacu Czartoryskich (Pl. Litewski 2) w dniach 1-2.12.2011 r.

Czytaj dalej...

III Jesienna Konferencja Logiki KUL


Logika w nauce, Lublin, 22 listopada 2011 r.

lisc.jpg

 

Zagadnienie logicznej struktury teorii naukowej jest obecne w historii myśli ludzkiej od starożytności. W Polsce problematyka tzw. logicznej teorii nauki była rozwijana twórczo przez lata, a sam termin logiczna teoria nauki wszedł do powszechnego obiegu wraz z ukazaniem się drukiem w roku 1966 zbioru prac Logiczna teoria nauki. I choć minęło od tego wydarzenia 45 lat, problematyka ta nadal pozostaje żywa, szczególnie w kontekście logicznych podstaw informatyki i tworzenia ontologii formalnych dla różnych dziedzin wiedzy. Temat logicznych podstaw nauki był i jest też obecny w pracach pracowników Wydziału Filozofii KUL (m. in. S. Kamińskiego, Z. Hajduka, A. B. Stępnia, S. Kiczuka).

 

Zagadnienie będące przedmiotem konferencji rozpada się na dwie grupy problemów:

  1. problem użyteczności logiki (w tym w szczególności logik nieklasycznych) do analizy rozumowań przeprowadzanych na gruncie nauk realnych,

  2. kwestie tzw. logicznej teorii nauki, czyli logicznej analizy teorii naukowych, czyli dociekań związanych ze stosowaniem narzędzi (i pojęć) logicznych w dociekaniach metodologicznych.

program

 

abstrakty

 


Sztuka w kulturze współczesnej

Sztuka w kulturze współczesnej


14 grudnia 2011 r. Katedra Teorii Kultury i Sztuki oraz Katedra Literatury Modernizmu zapraszają na konferencję z cyklu Sztuka w kulturze współczesnej pt. Między autentycznością a udawaniem. Postawy twórcze w kulturze współczesnej. Konferencja odbędzie się w Instytucie Kulturoznawstwa KUL.



Nanonauki i nanotechnologie. Filozoficzne wyzwania

 

Uprzejmie zapraszamy na dedykowaną ks. prof. Włodzimierzowi Sedlakowi, w 100. rocznicę Jego urodzin, konferencję naukową pt.:

Nanonauki i nanotechnologie. Filozoficzne wyzwania

 

Konferencja odbędzie się 19 listopada (w sobotę) 2011 r. w sali nr 608 (VI p.) Collegium Joannis Pauli II

 

Program

  • 10.00 Rozpoczęcie konferencji
    Marian Wnuk - Dyrektor Instytutu Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych
  • 10.15 Andrzej Zykubek - Nanomaszyny w żywej komórce
  • 10.45 Marian Wnuk - Bioelektroniczne inspiracje modelowania minimalnego systemu żywego
    • 11.15 Przerwa
  • 11.30 Józef Zon - Nanoneuroplazmonika – zarys nowego paradygmatu
  • 12.00 Zbigniew Wróblewski - Aksjologiczne aspekty biotechniki
    • 12.30 - Dyskusja

Organizatorem konferencji jest
Instytut Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych


Konwersatorium Myśli Jana Pawła II

 

Konwersatorium Myśli Jana Pawła II Instytut Jana Pawła II KUL zaprasza 22 listopada 2011 r. o godz. 17.00 na inauguracyjne spotkanie tegorocznego Konwersatorium Myśli Jana Pawła II, którego gościem będzie ks. prof. Antoni Siemianowski (UAM). Temat spotkania - Osoba i sumienie; miejsce - Collegium Jana Pawła II, s. C-220.

Więcej »



Święto Patronalne Wydziału Filozofii

 


P.T. Pracownicy i Studenci
Wydziału Filozofii KUL

 

Uprzejmie zapraszam na obchody Święta Patronalnego Wydziału Filozofii KUL, które odbędą się 15 listopada 2011 r. (wtorek), we wspomnienie św. Alberta, Patrona Wydziału.

 

Uroczystość rozpocznie się modlitwą przy grobach naszych Profesorów na cmentarzu przy ul. Lipowej, co od lat starannie pielęgnują nasi Studenci, na którą wyruszymy spod kościoła akademickiego o godz. 10.30. O godz. 12.15 odprawimy w kościele akademickim Mszę św. za Osoby tworzące obecnie i w przeszłości społeczność wydziałową. Mszy św. będzie przewodniczył JM Ksiądz Profesor Stanisław Wilk, Rektor KUL, a kazanie wygłosi Ksiądz Profesor Piotr Moskal.

 

Właściwa uroczystość, podczas której promocje doktorskie poprowadzi JM Ksiądz Profesor Stanisław Wilk, Rektor KUL, rozpocznie się o godz. 13.30 w Auli (C-1031). W ramach tej uroczystości uczcimy Księdza Profesora Andrzeja Bronka, długoletniego Profesora naszego Wydziału. Sylwetkę naukową Księdza Profesora przedstawi Pani Dziekan Ewa Agnieszka Lekka-Kowalik.

 

Do udziału w Uroczystościach Patronalnych zapraszam wszystkich Pracowników i Studentów Wydziału w dniu 15 listopada 2011 r., od godz. 10.00 do 15.30. Udział w uroczystościach zwalnia od udziału w zajęciach dydaktycznych.

Ks. prof. dr hab. Stanisław Janeczek
Dziekan Wydziału Filozofii KUL


Spór o dobro

kliknij, aby pobrać plakat w pliku pdf

 

Dnia 15 grudnia 2011 (czwartek) Katedra Metafizyki wraz z Polskim Towarzystwem Tomasza z Akwinu organizuje XIV Międzynarodowe Sympozjum z cyklu Zadania Współczesnej Metafizyki na temat: Spór o dobro.

 

W tegorocznym sympozjum pragniemy rozważyć zagadnienie dobra w kontekście sporów filozoficznych. Zagadnienie to zostanie ukazane na gruncie wyodrębnionych nurtów filozoficznych i podstawowych problemów dotyczących dobra, jego natury, racji i funkcji.

 

Zawirowania we współczesnej kulturze i filozofii przejawiają się m.in. w tym, że postawiono pod znakiem zapytania możliwość poznania dobra, jak i zanegowano fakt jego istnienia. Co więcej, wiele współczesnych nurtów filozoficznych odrywając rozumienie dobra od bytu-rzeczywistości, przyczyniło się walnie do rozpowszechnienia stanowisk relatywistycznych i agnostycznych, które negatywnie rzutują na życie osoby ludzkiej i tworzonej przez nią kultury. Towarzyszy im także redukcjonistyczne podejście do dobra, które przyczynia się do kształtowania defektownych hierarchii dobra w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Tymczasem dobro i jego rozpoznanie leży u podstaw wszelkiej racjonalnej działalności człowieka, a głównym zadaniem filozofii jest poszukiwanie prawdy o dobru.

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w sympozjum

Czytaj dalej...

Śniadania u Sokratesa

 

Śniadania u Sokratesa17 grudnia 2011 r. (sobota) w sali 107 Gmachu Głównego o godzinie 10.00 Katedra Etyki, Katedra Etyki Społecznej i Politycznej, Katedra Etyki Szczegółowej organizują pierwsze spotkanie z cyklu Śniadania u Sokratesa. Śniadania to propozycja skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przede wszystkim maturzystów, zainteresowanych etyką. W ramach kolejnych spotkań postawione zostaną tradycyjne pytania etyki i metaetyki. Omawiane problemy będą zilustrowane fragmentami znanych dzieł filmowych i literackich oraz elementami gier decyzyjnych.

 

Sobotnie spotkanie zatytułowane "Dlaczego powinienem raczej coś niż nic?" będzie dyskusją z trzema amoralistami znanymi z kultury masowej – Smeagolem z "Władcy Pierścieni", Philem Connorsem z "Dnia Świstaka" i Vito Corleone z "Ojca chrzestnego".

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych uczniów!

 


Spotkania Opłatkowe

 

 

 

W imieniu studentów Wydziału Filozofii zapraszamy wszystkich Pracowników i Studentów Wydziału oraz Sympatyków prowadzonych na Wydziale kierunków na Spotkania Opłatkowe.

Na uroczystości i do wspólnego kolędowania zapraszamy:

 

  • do sali 237 (Majdanek, budynek 3) w poniedziałek, 19 grudnia br., na godz. 17.30 - Instytut Kulturoznawstwa, retoryka stosowana, naukoznawstwo;

 

  • do sali 208 (GG) we wtorek, 20 grudnia br., na godz. 18.00 - Instutut Filozofii Teoretycznej, Instytut Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych, etyka.

 

 


Otrzęsiny studentów I roku przyrodoznawstwa i filozofii przyrody

Studenci II roku przyrodoznawstwa i filozofii przyrody mają zaszczyt zaprosić na Otrzęsiny studentów I roku przyrodoznawstwa i filozofii przyrody, które odbędą się 17 listopada br. (czwartek) w s. 212 GG o godz. 18.15.

 

W programie: konkursy, quizy oraz spora dawka dobrego studenckiego humoru.

Serdecznie zapraszamy!