Aktualności / Wydarzenia

Jubileusz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

– Otrzymamy od Pana Boga to, co damy naszemu cierpiącemu bratu – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który wziął udział w 70-leciu Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Rektor KUL przyznał też w imieniu naszego Uniwersytetu Medal Signum Universitatis prof. Elżbiecie Starosławskiej, która od wielu lat kieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli jest jedną z placówek medycznych, z którą KUL współpracuje prowadząc kształcenie przyszłych lekarzy. W związku z tym uniwersytet włączył się w organizację jubileuszowej międzynarodowej konferencji, która potrwa do 18 listopada 2023 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wydarzenie patronatem honorowym objął prezydent Andrzej Duda.

Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy odwiedzał jeden ze szpitali w Rzymie, wypowiedział jedno zdanie, które jest ważne z punktu widzenia służby zdrowia, ale również wszystkich współpracujących z jej instytucjami. To zdanie brzmi: Otrzymamy od Pana Boga to, co damy naszemu cierpiącemu bratu. Słowa te dedykujemy wszystkim, którzy służą chorym – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski. Podziękował też dyrektor Centrum prof. Elżbiecie Starosławskiej za jej wkład w funkcjonowanie i rozwój placówki i ogłosił, że otrzymała ona w imieniu KUL Medal Signum Universitatis.

Obchody 70-lecia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zgromadziły wielu gości i przyjaciół Centrum, w tym przedstawicieli władz centralnych, m.in. ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, władz samorządowych, duchowieństwa, m.in. wielkiego kanclerza KUL metropolitę lubelskiego abp. Stanisława Budzika, a także lekarzy-onkologów i lekarzy innych specjalności z Polski i z zagranicy.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli jest jedynym pełnoprofilowym wysokospecjalistycznym szpitalem onkologicznym na Lubelszczyźnie, otaczającym opieką chorych z rozpoznaną chorobą nowotworową. W skład Centrum wchodzi m.in. 18 oddziałów szpitalnych, 5 zakładów medycznych i 33 poradnie specjalistyczne. W ubiegłym roku liczba wizyt i hospitalizacji w Centrum wyniosła ponad 256 tysiące.