BYĆ ALBO NIE BYĆ HANDLOWCEM

 

Przedstawiciel handlowy, specjalista ds. sprzedaży, account manager, opiekun klienta, reprezentant handlowy - pod tymi nazwami kryje się zazwyczaj praca w dziale sprzedaży. Dla osób z odpowiednimi predyspozycjami to szansa na błyskotliwą karierę i wysokie wynagrodzenie.

Obrazek artykułu

 

Dynamiczny rynek
Rynek pracy dla specjalistów sprzedaży charakteryzuje się dużą dynamiką. Na każdym portalu rekrutacyjnym najwięcej ofert stanowią właśnie ogłoszenia dla handlowców. W styczniu 2008 roku na portalu www.hrk.pl oferty pracy w dziale sprzedaży stanowiły 40 % wszystkich opublikowanych ogłoszeń rekrutacyjnych.
Doświadczeni handlowcy w cenie
O doświadczonych handlowców nie jest łatwo, dlatego wiele firm skupia się na pozyskiwaniu kandydatów „dobrze rokujących", czyli takich, którzy wykazują potencjał, wysokie umiejętności interpersonalne, podejście biznesowe i otwartość na nowe wyzwania. To szansa dla absolwentów bez doświadczenia. Wiele firm z branży FMCG (np. Danone, uruchomiło specjalne programy stażowe w Działach Sprzedaży. Uczestnicy tego rodzaju programów poznają specyfikę pracy handlowca, biorą udział w realizacji celów sprzedażowych oraz rozmowach handlowych i pod okiem opiekuna samodzielnie realizują poważne projekty biznesowe.
 

Praca w sprzedaży nie dla wszystkich
Praca w sprzedaży nie jest dla każdego. Kluczowe w tej dziedzinie są wysokie kompetencje interpersonalne, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi i ich utrzymywania. To praca dla osób, które lubią wyzwania i wytrwale dążą do realizacji założonych celów, wykazując się przy tym wysoką kreatywnością. Wśród handlowców spotyka się wielu indywidualistów uprawiających niestandardowe hobby, np. sporty ekstremalne.
Ścieżka kariery w sprzedaży wiedzie od zwykłego reprezentanta handlowego, przez szefa sprzedaży w danym regionie czy specjalisty lub kierownika zajmującego się kluczowymi klientami, do dyrektora sprzedaży. W zależności od wyników pracy, predyspozycji osobowościowych, talentu menedżerskiego, w krótkim czasie można osiągnąć wysokie stanowisko.
 

Wynagordzenia handlowców
Sprzedaż stanowi siłę napędową każdej firmy. Dlatego pracodawcy stale poszukują dobrych handlowców, oferując im zwykle bardzo dobre warunki pracy i płacy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez HRK PARTNERS, firmę specjalizującą się w badaniach wynagrodzeń, osoby początkujące, bez doświadczenia w sprzedaży, mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 2500-4000 zł brutto, a osoby z doświadczeniem, w pełni zawodowo ukształtowane, osiągają płace pomiędzy 3500-7000 zł brutto.
 

Dodatkowe świadczenia
Najlepiej handlowców wynagradzają firmy IT/Telecom, którzy oferują płace nawet o 100% większe niż w innych branżach. Istotnym elementem wynagrodzenia handlowców jest premia - jej udział procentowy w ogólnym wynagrodzeniu jest znacznie wyższy niż w przypadku innych grup zawodowych. Kształtuje się na poziomie 20-50%. Pracodawcy oferują nie tylko atrakcyjny system wynagradzania, ale także zapewniają pracownikom rozwinięte pakiety pozapłacowe, na które składają się m.in. opieka medyczna, wsparcie w zakresie kształcenia, relokacji itp. Dodatkowo handlowcy wyposażani są w narzędzia pracy, takie jak samochód,
notebook czy telefon komórkowy.

Artykuł pochodzi z branżowego magazynu KARIERA - branże: FMCG, handel i sprzedaż. Magazyny do odebrania w biurach karier oraz na targach pracy i kariery.

Polecamy i zapraszamy!

 

 Autor: Iwona Kwaśna

www.kariera.com.pl

 

 

Autor: Dorota Maj
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010, godz. 15:23 - Dorota Maj