Podziękowania pracownikom

30 grudnia 2008 r. odeszli z pracy w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL:


  • mgr Anna Chwalewska
  • dr. hab Zbigniew Narecki
 

"...Dyrekcja i Pracownicy Biblioteki
składają wszystkim zasłużonym bibliotekarzom
serdeczne podziękowania za pracę
- i bycie z nami...
"

Wspomnienia Pani Ani Chwalewskiej dotyczące pracy i lat spędzonych w Bibliotece KUL.

 

 Spotkanie Opłatkowe z okazji Świąt Bożego Narodzenia jest zasadniczym powodem naszej obecności tutaj. Zbiegło się ono z zakończeniem pracy w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL przez kilka osób, w związku z ich przejściem na emeryturę po wieloletniej pracy.

 Podziękowaniem odpowiadam ks. Dyrektorowi dr Tadeuszowi Stolzowi za wypowiedziane do nas przed chwilą słowa życzeń świątecznych, jak również dziękuję za możliwość długich lat pracy pod wcześniejszym i obecnym Kierownictwem Biblioteki.

 Wszystkim osobom tworzącym uniwersytecką i biblioteczną wspólnotę dziękuję serdecznie za współpracę. Życzliwe słowa kieruję do zespołu byłych i aktualnych pracowników Czytelni Głównej z Panią Kierownik Anną Skibą.

Anna Chwalewska- grudzień 2008 r.

 mgr Anna Chwalewska

W Bibliotece Uniwersyteckiej KUL rozpoczęłam pracę po pięcioletnich studiach polonistycznych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w roku 1968 - Roku Jubileuszu Pięćdziesięciolecia Uczelni. Rektorem KUL był w tym okresie ks. Prof. Wincenty Granat. Po czterdziestu latach, w ubiegły poniedziałek (8.XII.2008) uroczyście świętowaliśmy dziewięćdziesiątą rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego KUL, z udziałem Senatu Uczelni i J.M. Ks. Prof. dr Rektora Stanisława Wilka.
Czas moich studiów był bardzo trudny dla Katolickiego Uniwersytetu, studia pracowite, a warunki bytowe bardzo skromne. W pamięci mam jednak wspaniałą atmosferę tamtych lat i moich Profesorów - polonistów: Prof. Prof. Czesława Zgorzelskiego, Irenę Sławińską, Tadeusza Brajerskiego, Marię Kossowską, Feliksa Araszkiewicza, Jerzego Starnawskiego, Stanisława Papierkowskiego, Stefana Sawickiego. Osobowości te, ich dorobek naukowy i dydaktyczny są znane nie tylko w naszym środowisku uniwersyteckim.

 

 Najpiękniejsze lata studiów wspominam ze wzruszeniem i wdzięcznością za możliwość kształtowania duchowego i rozwoju intelektualnego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

 Zamiłowania i szacunku do książek nauczyli mnie moi Rodzice. Domowa biblioteczka służyła nam - dzieciom, w pierwszych latach edukacji szkolnej. Prowadzona przez moją Mamę biblioteka w rodzinnej miejscowości na Podlasiu była ośrodkiem czytelnictwa i miejscem kulturalnego rozwoju młodzieży i społeczności lokalnej. Uczestniczyłam w pracach tej małej biblioteki na miarę młodzieńczych umiejętności.

 Przygotowanie humanistyczne, literackie zdobyte w czasie studiów pozwoliło mi podjąć pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Trzeba było jednak sięgnąć po literaturę fachową z zakresu bibliotekarstwa i dyskretnie obserwować pracę doświadczonych bibliotekarzy. A byli to doskonali fachowcy i życzliwi ludzie. Przypomnę byłych Dyrektorów Biblioteki: O. Romualda Gustawa, Andrzeja Paluchowskiego, Wicedyrektorów: Witolda Nowodworskiego, Jana Wiślińskiego, Bronisławę Koszałko, oraz Kierowników: Marię Kunowską, Stanisławę Nowodworską, Danutę Dzierzkowską, Franciszka Chwalewskiego.

 Dzięki szkoleniom organizowanym dla pracowników poznałam trudną sztukę katalogowania i zasady funkcjonowania Biblioteki. Korzystałam również z ciekawych wykładów na tematy związane z książką i informacją bibliograficzną wygłaszanych przez pracowników naukowych z innych bibliotek uniwersyteckich, zapraszanych na KUL przez Dyrekcję Biblioteki.

 Pracowałam w kilku podstawowych działach Biblioteki: Biurze Katalogowym, Oddziale Czasopism, Oddziale Gromadzenia i Udostępniania Zbiorów. Najdłużej, do chwili obecnej pracuję w Czytelni Głównej. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy rozpoczynałam pracę, Czytelnia ta mieściła się na pierwszym piętrze w miejscu obecnej Czytelni Informacji Bibliograficznej. Posiadała ona tylko 96 miejsc i księgozbiór podręczny liczący około 10 tysięcy woluminów zawsze intensywnie wykorzystywanych przez czytelników.

Od 1972 roku Czytelnia Główna zaczęła już funkcjonować w nowej sali na czwartym piętrze i posiadała 160 miejsc ze wspaniałym, reprezentatywnym, cennym, poszerzonym do około dwudziestu tysięcy woluminów księgozbiorem podręcznym, który dzięki systematycznemu układowi stanowił dobry warsztat do pracy naukowej.
Moim bibliotecznym nauczycielom z początku pracy winna jestem szczególną wdzięczność. Byli oni dla młodych pracowników dobrym przykładem. Szanowaliśmy ich i byliśmy przez nich dobrze traktowani. Myślę,że najlepszą formą wyrażenia obecnie tej wdzięczności jest serdeczna pamięć i kontynuacja dorobku wypracowanego przez poprzednie i obecne pokolenia bibliotekarzy. Ze szczególną wdzięcznością myślę o Pani Wiesławie Kłosińskiej, mojej wieloletniej współpracownicy w Czytelni Głównej, znanej z ofiarności w pracy z czytelnikami.
 

Anna Chwalewska odbiera
gratulacje i podziękowania

 Chociaż nigdy nie byłam osobą kierującą pracą zespołu, jednak, w miarę możliwości angażowałam się w problemy oddziału Biblioteki, w którym pracowałam. Służyłam informacjami bibliotecznymi i bibliograficznymi dla ułatwienia czytelnikom korzystającym z Biblioteki dotarcia do poszukiwanych wiadomości. Wśród licznych czytelników przychodzą też do Biblioteki osoby wymagające niekiedy szczególnego zaangażowania, cierpliwości i pomocy czy nawet zrozumienia ich trudności w poruszaniu się w nowym miejscu, jakie stanowi duża biblioteka uniwersytecka.

 W wielkiej rzeszy czytelników byli znani naukowcy, zdolni i pracowici studenci - przyszli następcy profesorów, liczni pracownicy kultury i oświaty.

 W ostatnich latach można zaobserwować zmianę sposobu studiowania i udostępniania zbiorów bibliotecznych na skutek możliwości zdobycia wielu informacji naukowych drogą internetową oraz rozpowszechnienia usług kserograficznych i wchodzenia w obieg książek elektronicznych (e-booków). Te zdobycze techniki ułatwiają, ale jednak nie zastąpią dotychczasowych metod uczenia się, polegających na bezpośredniej pracy z książką. Mam nadzieję, że biblioteka nasza w dalszym ciągu będzie odgrywać doniosłą rolę, łącząc tradycyjne formy gromadzenia i udostępniania zbiorów bibliotecznych z nowymi osiągnięciami zapisu i przekazu elektronicznego treści zawartych w książce.

  Nie będę przedłużać refleksji wywołanych wspomnieniami z wielu lat pracy w Bibliotece. Za chwilę będzie czas na życzenia indywidualne z opłatkiem w dłoni.

  W tym momencie pragnę serdecznie życzyć Księżom Dyrektorom, Panu Dyrektorowi, wszystkim moim Koleżankom i Kolegom wielu potrzebnych Łask Bożych, szczęścia w życiu osobistym, pomyślności w pracy dla dobra naszej Uczelni.

mgr Anna Chwalewska-kustosz

15.XII.2008 r.

Podziękowania i gratulacje dla Zbyszka Nareckiego za wieloletnią pracę i oddanie Bibliotece KUL.
Zbigniew Narecki- grudzień 2008 r. Zbigniew Narecki- grudzień 2008 r.
 
Autor: Artur Podsiadły
Ostatnia aktualizacja: 18.12.2009, godz. 15:03 - Artur Podsiadły