SRAWOZDANIE ZE STAŻU W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

 

Małgorzata Boczek, 1-30 kwietnia 2009, Bruksela

 

       W dniach 1-30 kwietnia 2009 roku odbyłam staż w Parlamencie Europejskim w siedzibie Grupy UEN w Brukseli pod protektoratem posła do Parlamentu Europejskiego Mirosława Piotrowskiego i jego asystenta Andrzeja Nermera.

Zapoznałam się z siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Po dopełnieniu formalności zostałam wprowadzona w działalność biura Posła Piotrowskiego i biura Grupy UEN.

       2 kwietnia byłam obecna na posiedzeniu w sali obrad w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady odnośnie wspólnotowego programu oznakowania ekologicznego, a także na temat wpływu człowieka i działalności Unii Europejskiej na środowisko. Głównym tematem spotkania był wskaźnik ekologiczny, poruszono także temat zachęcania do korzystania z systemu komunikacji e-mailowej, co jest dobrym rozwiązaniem wspierania działalności przyjaznej środowisku. Bezpośrednio po tym spotkaniu odbyły się głosowania.

       Obejrzałam wystawę "Przybyli, odeszli, są. Żydzi Polscy" przygotowaną przez Żydowski Instytut Historyczny umieszczoną w Parlamencie Europejskim. Wystawa powstała z inicjatywy polskiego posła Ryszarda Czarneckiego. Fotografie pokazywały obecność i dorobek Żydów, którzy przez kilka stuleci żyli i pracowali w Polsce. Pokazano wkład Żydów w kulturę Polski i świata.

        Pracowałam przy grupie UEN przygotowując dokumenty do teczek na spotkanie grupy na 14 kwietnia 2009 r. Zbierałam także informacje dotyczące ciekawych, a zarazem absurdalnych przepisów, dyrektyw i ustaleń w Unii Europejskiej.

        14 kwietnia uczestniczyłam w posiedzeniu grupy UEN dotyczącym sesji plenarnej w Strasburgu na 21-24 kwietnia 2009 r. Omawiane były na nim różne sprawy, między innymi: sprawa niemieckich obozów koncentracyjnych i fałszowania historii ludobójstwa oraz dokładny plan działania grupy podczas sesji w Strasburgu.

       15 kwietnia otwarto wystawę Federalism in the history of Poland. Wystawa pokazywała dzieje i idee Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zapoczątkowanej Unią Polsko-Litewską. Po południu uczestniczyłam w debacie na temat nauczania historii w szkołach europejskich pod przewodnictwem posła Wojciecha Roszkowskiego. Poruszono między innymi tematy fałszowania historii przez nauczycieli, brak rzetelności podręczników europejskich, różnice w poglądach moralnych autorów książek, promowanie materiałów do nauki historii w Internecie w interaktywnej formie.

       Pracowałam przy grupie UEN składając materiały dla wycieczek z Polski, a także promujących kampanie wyborczą oraz gromadziłam informacje na temat działania UE w dobie kryzysu. Robiłam translacje notatek z języka angielskiego na polski miedzy innymi w sprawie mszy świętej w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Abruzzo.

Pisałam sprawozdania z sesji plenarnej w Strasburgu na tematy pakietu energetycznego. Debata miała na celu uruchomienie nowych rynków energetycznych dla większych korzyści konsumenta. Komisja zarekomendowała, że w obecnych czasach bezpieczeństwo energetyczne powinno być priorytetem Unii Europejskiej. Po tej debacie odbyła się debata dotycząca telefonii komórkowej. Następną częścią posiedzenia było absolutorium budżetowe.

       27 kwietnia odbyło się otwarcie wystawy "Arctic beauty and destruction" stworzona przez Deirdre Corboy. Wystawa zainspirowana była arktycznym krajobrazem i naturą, ale także zagrożeniem wynikającym ze zniszczenia polarnych regionów.

       28 kwietnia odbyło się spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego Zbigniewem Zaleskim otwierające wystawę fotograficzną "Lublin Region". Wystawa była przekrojem krajobrazów i widoków oraz specyficznych miejsc Lublina. Była to pewnego rodzaju promocja regionu.

       Zapoznałam się z siedzibą Rady i Komisji. Uczestniczyłam w spotkaniu "How to break vicious circle?" z Palestyńską delegacją. Na zgrupowaniu przedstawiane były problemy Palestyny i pomysły na ich rozwiązanie. Poruszony został także problem terroryzmu na terenie Palestyny oraz stosunków Palestyńsko-Izraelskich. Wprowadzono także aspekty związane z łamaniem praw człowieka i równością. 30 kwietnia oficjalnie zakończyłam staż w Parlamencie Europejskim.

       Podsumowując, uważam, że pobyt w Parlamencie Europejskim był dla mnie dużym zaszczytem i okazją do porównania książkowej wiedzy z rzeczywistością polityczną. Był to dla mnie niezapomniany czas biorąc pod uwagę, że zostałam wyróżniona w taki wyjątkowy sposób. Według mnie, sprawy Unii Europejskiej stanowią priorytet polityki światowej i warto nie tylko obserwować tę politykę, ale także spróbować być bliżej "wielkiego świata", który ma tak ogromny wpływ na życie zwykłych rolników, urzędników czy lekarzy.

 

m.boczek-sta_w_pe_1_1280

 

m.boczek-sta_w_pe_2_1280

 

m.boczek-sta_w_pe_3_1280

 

Autor: Paweł Wojtasik
Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011, godz. 11:47 - Marta Ordon