Ośrodek Badań nad Twórczością C. Norwida

Towarzystwo Naukowe KUL

Fundacja Norwidowska

Fundacja Museion Norwid

 

zapraszają na sympozjum

 

COLLOQUIA NORWIDIANA XVIII: PÓŹNA TWÓRCZOŚĆ NORWIDA

Chrzęsne/Dębinki, 30 maja-2 czerwca 2023

 

 

 

program konferencji

 

Konferencja Colloquia Norwidiana XVIII: Późna twórczość Norwida została sfinansowana
w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała Nauka”,

nr projektu DNK/SN/546494/2022

 

 

COLLOQUIA NORWIDIANA XVII: NORWID W KULTURZE POLSKIEJ

Chrzęsne/Dębinki, 23-26 września 2021

 

 

dsc_93301

 

Tegoroczna, siedemnasta już edycja sympozjum Colloquia Norwidiana: Norwid w kulturze polskiej miała szczególny charakter. Odbyła się w 200 rocznicę urodzin Norwida, w ogłoszonym niedawno przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej Roku Norwidowskim. Stąd też organizatorzy zaplanowali ją w szczególnym miejscu i czasie. Uczestnicy konferencji spotkali się w Pałacu w Chrzęsnem, nieopodal Głuchów, w których urodził się Norwid, w dn. 22-25 września 2021 r., a zatem dokładnie w 200 rocznicę urodzin poety (Norwid urodził się 24 września 1821 r.).

 

Temat konferencji: "Norwid w kulturze polskiej" został celowo pomyślany jako ogólny, zachęcający do wystąpień o charakterze syntetycznym, zmierzającym do rozpatrywania "miejsca" Norwida w kulturze narodowej, na tle wieku XIX, ale także w odniesieniu do czasów nam współczesnych.

 

W konferencji wzięło udział 27 badaczy z najważniejszych ośrodków uniwersyteckich, zarówno polskich (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, UMK w Toruniu, UAM w Poznaniu, UKSW w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, UP w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski), jak i zagranicznych (Sorbona, Paryż, Uniwersytet we Fryburgu).

 

Sympozjum zorganizowane zostało przez Ośrodek Badań nad Twórczością C. Norwida KUL oraz Fundację Norwidowską, we współpracy z Fundacją Museion Norwid, Fundacją Norwidowską oraz Wydziałem Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie.

Konferencja odbyła się przy współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach projektu Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych.

 

PROGRAM KONFERENCJI

 

 

 

 

Ośrodek Badań nad Twórczością C. Norwida KUL

Fundacja Norwidowska

zapraszają na konferencję

Colloquia Norwidiana XVI: Vade-mecum

22-25 maja 2019

 

Dom Pracy Twórczej KUL, Kazimierz Dolny

 

program konferencji

 

 

Autor: Łukasz Niewczas
Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023, godz. 19:02 - Łukasz Niewczas