SRAWOZDANIE ZE STAŻU W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

 

Marta Mierzejewska, 10 czerwca - 15 lipca 2010, Bruksela

 

     Kiedy dowiedziałam się, że mam wyjechać na staż do Parlamentu Europejskiego byłam zaskoczona, szczęśliwa i przerażona zarazem. Zaskoczona, ponieważ trudno było mi uwierzyć, że mogę zostać wytypowana na staż spośród tak wielu osób. Szczęśliwa, że spotkał mnie tak ogromny zaszczyt, a przerażona, ponieważ był to mój pierwszy tak poważny i daleki zarazem wyjazd zagraniczny. Obawiałam się czy uda mi się odnaleźć i czy podołam pracy w tak ogromnej instytucji jaką jest Parlament Europejski.

 

     Przez pierwszych kilka dni czułam się niepewnie, jednak dzięki milej atmosferze i pomocy osób tam zatrudnionych szybko wdrożyłam się do pracy. Do moich obowiązków należało uczestniczenie w posiedzeniach plenarnych, konferencjach, z których zdawałam pisemne sprawozdania, odpowiadanie na różnego rodzaju korespondencję, która przychodziła do biura poselskiego Pana Pawła Kowala, a także odbieranie telefonów w przeróżnych sprawach i rozliczanie podróży poselskich.

 

     Na korytarzach Parlamentu Europejskiego spotykałam wiele znanych osobistości świata polityki, których do tej pory oglądałam tylko w telewizji. Bardzo ekscytująca była również możliwość uczestniczenia w przyjęciu organizowanym przez Ambasadora Gruzji.

    Ponadto, miałam okazję poznać wielu młodych ludzi z różnych krajów europejskich, którzy podobnie jak ja byli stażystami u innych europosłów.

 

     Praca w biurze poselskim pochłaniała większość mojego czasu, jednak chcąc w pełni wykorzystać wyjazd do Brukseli chciałam również znaleźć chwilę na jej zwiedzanie. Stolica Belgii to bardzo piękne miasto, w którym jest wiele wyjątkowych i ciekawych miejsc do oglądania i zwiedzania począwszy od zabytkowej architektury poprzez liczne muzea i ogromne ilości ogrodów i parków. Oprócz Brukseli starłam się poznać również inne ciekawe miasta Belgii takie jak: Ostenda, Brugia, Antwerpia, Ghent, Louven oraz Mechelen. Wszystkie te miejsca są warte odwiedzenia i cieszę się, że mogłam je zwiedzić.

 

     Praca w Parlamencie Europejskim była dla mnie niesamowitą przygodą a zarazem pierwszym ważnym doświadczeniem zawodowym. Poznałam specyfikę pracy w biurze poselskim oraz nauczyłam się jak sobie radzić w trudnych i często stresujących warunkach. Jednakże praca w Parlamencie to nie tylko stres, ale przede wszystkim przyjazna atmosfera, która motywuje do działania i podejmowania kolejnych wyzwań. Praca z Panem Posłem Kowalem była dla mnie dużą przyjemnością, gdyż jest on człowiekiem bardzo otwartym i serdecznym dla młodych ludzi.

 

     Te półtora miesiąca od 10 czerwca do 15 lipca, które spędziłam na stażu w Brukseli, było dla mnie ogromnym wyróżnieniem i jedną z najlepszych rzeczy, które mi się przydarzyły podczas mojej kariery uniwersyteckiej. Praca w Parlamencie Europejskim utwierdziła mnie w przekonaniu, że wybór Europeistyki był słuszną decyzją i że jest to droga zawodowa, którą chciałabym dalej podążać. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim, którzy mi zaufali i dali mi tą niesamowitą szansę.

 

dscn1704_1600   dscn1706_400

 

 

dscn1855_400

Autor: Paweł Wojtasik
Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011, godz. 11:48 - Marta Ordon