STRONY DLA KANDYDATÓW →
|
SERWIS REKRUTACYJNY →
|
Studia II stopnia (magisterskie)
Studia II stopnia (magisterskie) umożliwiają uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia, przygotowują do twórczej pracy w określonym zawodzie (Prawo o szkolnictwie wyższym, art. 2 ust.1, pkt. 8). Studia kończą się uzyskaniem tytułu magistra – warunkiem tegoż jest uzyskanie absolutorium, przedstawienie pracy magisterskiej oraz pozytywne złożenie egzaminu magisterskiego.
Do odbywania studiów II stopnia może być dopuszczona osoba, która posiada tytuł licencjata, inżyniera lub równorzędny i spełnia warunki rekrutacji ustalone przez uczelnię.
Studia trwają 4 semestry (okresem zaliczeniowym jest semestr i rok akademicki), liczba godzin zajęć – zgodnie ze standardami kształcenia dla kierunku filologia polska – nie może być mniejsza niż 800 i – zgodnie z wytycznymi rektora KUL – większa niż 960. Szczegółowa liczba godzin zawarta jest w zatwierdzanych corocznie planach. Poszczególnym zajęciom przypisane są punkty ECTS – łącznie 120.
W planie studiów mieszczą się: zajęcia ogólnouniwersyteckie, zajęcia polonistyczne obowiązkowe (standard kształcenia dla kierunku filologia polska lub humanistyka cyfrowa), zajęcia polonistyczne fakultatywne (uzupełniające, wybrane zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami konwersatoria i wykłady monograficzne) oraz zajęcia specjalizacyjne.
Sylwetka absolwenta
Absolwent polonistycznych studiów II stopnia posiada wykształcenie ogólnohumanistyczne i pogłębione wykształcenie kierunkowe w zakresie wszystkich podstawowych działów wiedzy o literaturze i języku polskim, jeśli jest absolwentem licencjackich studiów polonistycznych lub wykształcenie ogólnohumanistyczne i kierunkowe w zakresie wybranych działów wiedzy o literaturze i języku polskim, jeśli jest absolwentem innych niż polonistyczne studiów licencjackich. W obu przypadkach zna podstawy metodologii badań filologicznych, dysponuje także specjalistyczną wiedzą z zakresu informacji naukowej. Posiada umiejętności polonistyczne w zakresie analizy i tworzenia tekstu. Jest przygotowany do pracy naukowej. Węższe kwalifikacje praktyczne zdobyte w ramach specjalizacji przygotowują do pracy w szkołach, instytucjach kultury itp.
Absolwent, który ukończył (kontynuowaną) specjalizację nauczycielską, jest przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego w szkołach ponadgimnazjalnych. Absolwent, który ukończył specjalizację krytyka artystyczna, może wykonywać zawód krytyka literackiego lub krytyka sztuki, jest także przygotowany do pracy w różnych instytucjach kultury. Absolwent, który ukończył specjalizację glottodydaktyczną, jest przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego jako języka obcego. Absolwent studiów polonistycznych o specjalizacji antropologiczno-kulturowej otrzymuje rozległą orientację we współczesnej humanistyce. Jest przygotowany do pracy na rynku mediów i szeroko pojętej kultury, w tym w placówkach kulturalnych każdego szczebla, a także w szkole w charakterze nauczyciela wiedzy o kulturze.
Filologia polska - rekrutacja
Do czego przygotowują studia na kierunku filologia polska?
Studia filologiczne II stopnia przygotowują do:
- zawodu nauczyciela języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych dzięki kontynuacji specjalizacji nauczycielskiej po studiach I stopnia
- zawodu: animator kultury (absolwenci specjalizacji antropologiczno-kulturowej)
- nauczania języka polskiego jako obcego (absolwenci specjalizacji glottodydaktycznej)
- Absolwent filologii polskiej może uzyskać zatrudnienie w instytucjach kultury (domy kultury, muzea, archiwa, teatry, etc.), w redakcjach czasopism i środkach komunikacji masowej.
Do czego uprawnia tytuł zawodowy magistraw zakresie filologii polskiej?
Tytuł zawodowy magistra w zakresie filologii polskiej uprawnia do:
- kontynuowania nauki na studiach doktoranckich oraz podyplomowych
Jakie kompetencje zdobędziesz w trakcie studiów II stopnia?
Studia na kierunku filologia polska pozwolą Ci zdobyć kompetencje:
- specjalistyczne:
- wysokie kompetencje językowe
- umiejętność tworzenia dłuższych wypowiedzi pisemnych
- umiejętność analizy i interpretacji zjawisk i problemów w kontekście historycznym
- umiejętność analizy współczesnych tekstów kultury
- orientacja we współczesnej literaturze polskiej
- kompetencje do prowadzenia zajęć z języka polskiego w szkole podstawowej
- kompetencje do nauczania języka polskiego jako obcego
- kompetencje do nauczania przedmiotu Wiedza o kulturze
- kompetencje do pracy w instytucjach kultury
- komunikacyjne:
- umiejętność poprawnego, logicznego i zwięzłego wysławiania się
- umiejętność prowadzenia dyskusji, rzeczowej argumentacji w celu przekonania rozmówcy do swojego stanowiska
- umiejętność wypowiadania się przed audytorium, rozwinięte kompetencje retoryczne
- umiejętność prowadzenia dyskusji, rzeczowej argumentacji w celu przekonania rozmówcy do swojego stanowiska
- wysokie kompetencje dot. organizacji i planowania pracy własnej, umiejętność realizacji rozbudowanych zadań, wymagających indywidualnej pracy i niekonwencjonalnych rozwiązań
- informatyczne:
- uczestnictwo w warsztatach: Zaawansowane technologie cyfrowe w pracy filologa
- profesjonalna obsługa edytora tekstu
- wykonywanie prezentacji multimedialnych (PowerPoint, Prezi)
- umiejętność efektywnego wyszukiwania treści w sieci
- posługiwanie się bazami danych w Internecie
- językowe:
Studenci II stopnia mają możliwość wyboru każdego języka obcego z oferty Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych w ramach dodatkowych punktów ECTS (10% ogólnej puli punktów)
Humanistyka cyfrowa - rekrutacja
Do czego przygotowują studia na kierunku humanistyka cyfrowa?
Studia na kierunku humanistyka cyfrowa przygotowują do:
- potrzeb nowoczesnego rynku pracy, kształcąc zarówno w zakresie kompetencji humanistycznych jak i zaawansowanej znajomości programów cyfrowych, wykorzystywanych m.in. w pracy redaktora czy polonisty
- funkcjonowania w świecie cyfrowym, który poza umiejętnościami technicznymi świetnie rozpoznaje psychologiczne potrzeby komunikacji społecznej, potrafi pracować w zespole, zna prawo internetu i mediów
- wykonywania zawodów: redaktor czasopism, wydawnictw naukowych i komercyjnych, adiustator, redaktor portali internetowych, grafik, animator kultury, broker edukacyjny, pracownik agencji reklamowychtwórca stron internetowychcopywriter
Jakie kompetencje zdobędziesz w trakcie studiów?
Studia na kierunku humanistyka cyfrowa pozwolą Ci zdobyć kompetencje:
- specjalistyczne:
- umiejętność kompleksowej obsługi oraz pozycjonowania stron internetowych
- kompetencje do pracy w mediach (elektronicznych i tradycyjnych)
- umiejętność digitalizacji tekstów kultury w celu publikacji w internecie
- znajomość funkcjonowania mediów
- kompetencje graficzne
- umiejętność realizacji indywidualnych, złożonych projektów
- znajomość zagadnień dot. współczesnej kultury popularnej
- redakcja treści przeznaczonych do publikacji w sieci
- komunikacyjne:
- umiejętność poprawnego, logicznego i zwięzłego wysławiania się
- umiejętność wypowiadania się przed audytorium, rozwinięte kompetencje retoryczne
- umiejętność radzenia sobie ze stresem i niepowodzeniem
- umiejętność prowadzenia dyskusji, rzeczowej argumentacji w celu przekonania rozmówcy do swojego stanowiska
- wysokie kompetencje dot. organizacji i planowania pracy własnej
- językowe:
- znajomość języków obcych na wybranym poziomie Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Jezykowego
- możliwość uczestniczenia w zajęciach lektoratowych w ramach dodatkowych punktów ECTS
- informatyczne:
- umiejętność digitalizacji i obsługa oprogramowania służącego do digitalizowania
- profesjonalna obsługa programów graficznych: Adobe Photoshop, Adobe InDesign, deLibra i innych
- profesjonalne przeszukiwanie sieci www
- posługiwanie się bazami danych w Internecie
- znajomość narzędzi do pozycjonowania stron internetowych
Studia II stopnia (magisterskie) odbywane w trybie niestacjonarnym umożliwiają uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia, przygotowują do twórczej pracy w określonym zawodzie (Prawo o szkolnictwie wyższym art. 2 ust.1, pkt. 8). Studia kończą się uzyskaniem tytułu magistra – warunkiem tegoż jest uzyskanie absolutorium, przedstawienie pracy magisterskiej oraz pozytywne złożenie egzaminu magisterskiego.
Studia adresowane są przede wszystkim do absolwentów polonistyki I stopnia i kierunków humanistycznych. Do ich odbywania może być dopuszczona każda osoba, która posiada tytuł licencjata, inżyniera lub równorzędny i spełnia warunki rekrutacji ustalone przez uczelnię.
Studia trwają 4 semestry (okresem zaliczeniowym jest semestr i rok akademicki) i odbywają się w systemie zjazdów sobotnio-niedzielnych (10 zjazdów w semestrze). Liczba godzin zajęć – zgodnie ze standardami kształcenia dla kierunku filologia polska – nie może być mniejsza niż 480 (60 % minimum godzinowego realizowanego na studiach dziennych). Szczegółowa liczba godzin zawarta jest w zatwierdzanych corocznie planach (dla rozpoczynających studia w roku akademickim 2011/2012 – 676 godzin). Poszczególnym zajęciom przypisane są punkty ECTS – łącznie 120.
W planie studiów mieszczą się: zajęcia ogólnouniwersyteckie, zajęcia polonistyczne obowiązkowe (standard kształcenia dla kierunku filologia), zajęcia polonistyczne fakultatywne (uzupełniające, wybrane zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami konwersatoria i wykłady monograficzne) oraz zajęcia specjalizacyjne (120 godzin zajęć dydaktycznych). Na studiach niestacjonarnych dostępna jest wyłącznie specjalizacja nauczycielska.
Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019, godz. 19:52 - Magdalena Żmudziak