przeg_5-6_127_ok.gifmarzec-kwiecień 2011

 

Szanowni Państwo,
oddajemy w Państwa ręce kolejny numer „Przeglądu Uniwersyteckiego”. Numer szczególny, bo związany ze szczególnymi okolicznościami. 10 lutego br. w Rzymie odszedł nagle Ks. Arcybiskup Józef Życiński. Wszystkich nas zaskoczyła ta smutna wiadomość, zostaliśmy bez Wielkiego Kanclerza, znanego profesora, cenionego w świecie naukowym, wielu - bez przyjaciela, wszyscy - bez pasterza diecezji. I choć zdaję sobie sprawę, że bywamy bezlitośni w sądach na temat innych i każdy człowiek podlega w swoim życiu tak pozytywnym, jak i negatywnym ocenom, myślę, że nikt z nas nie ma wątpliwości, że odszedł KTOŚ.
Przedstawiamy w numerze zarówno wspomnienia, jak i przemowy wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych. Znajdą więc Państwo tutaj, obok wypowiedzi zacnych profesorów, również refleksje studentów, garść anegdot na temat Księdza Arcybiskupa, jak choćby tę, przypomnianą przez Rektora KUL, że kiedy ówczesny alumn Józef Życiński odszedł z chóru seminaryjnego w Częstochowie, poziom chóru wydatnie się poprawił. Sam Arcybiskup z upodobaniem przytaczał zresztą te opowiastki, wykazując duży dystans do siebie oraz poczucie humoru.
 Nie skupiajmy się więc na przeszłości. Budujmy przyszłość, nie pomylmy ogrodnika ze Zmartwychwstałym, o czym przeczytamy w tekście ks. prof. Michała Hellera. To nie ten STYL.

Redaktor naczelny
Beata Górka

 

 

Pobierz pdf