przeg_4_114-ok_569lipiec-sierpień 2008

 

Drodzy Państwo,
jakiś czas temu pojawił się w naszym biurze miły starszy pan i nieśmiało spytał, czy redakcja byłaby zainteresowana fragmentami wspomnień jego matki. W odpowiedzi na nasze zdumione spojrzenia wyjaśnił, że Jadwiga Orłowska, później Jadwiga Machowa, matka Jacka i Wojciecha (to właśnie jego miałyśmy przyjemność poznać), była w latach 1919-1924 studentką prawa naszego Uniwersytetu i przez cały ten czas pisała dziennik! Takiemu właśnie splotowi okoliczności zawdzięczają Państwo zawartość najnowszego „Przeglądu Uniwersyteckiego”. We wspomnieniach Pani Jadwigi znajdziemy zarówno młodzieńczy entuzjazm, jak i młodzieńcze wątpliwości, żarliwy patriotyzm i przywiązanie do tradycji.
Prezentujemy też sylwetkę osoby, której biografia mogłaby stanowić gotowy scenariusz filmu. Mowa oczywiście o Pani Doktor Wandzie Półtawskiej. Jak sama powiedziała, wszyscy ją kochają (na zadane przez nią pytanie: „No, kto mnie nie kocha?” wypełniona po brzegi aula KUL zatrzęsła się od braw), i trudno się temu dziwić. Mamy jako Uczelnia ten zaszczyt, że Pani Wanda Półtawska jest naszym doktorem honoris causa. Materiały z uroczystości nadania doktoratu również zamieszczamy w bieżącym numerze.
I jeszcze jeden niezwykły człowiek: Ksiądz Kardynał Marian Jaworski, który pięćdziesiąt trzy lata temu uzyskał doktorat na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. 30 maja br., w dniu Święta Patronalnego, Rada Wydziału Filozofii uroczyście odnowiła ten stopień.
Zapraszam do lektury.

Beata Górka
Redaktor naczelny

 

Pobierz pdf