Nasze sukcesy

FENIKS 2012 dla Wydawnictwa KUL

Nasze sukcesy | 2012-04-26

Satyr_i_Nimfa.jpgKapituła Jury Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2012 przyznała Wydawnictwu KUL wyróżnienie w kategorii edytorstwo za publikację Satyr i Nimfa. Bajka o złotym grzebyku autorstwa Bolesława Leśmiana, opracowaną przez Dariusza Pachockiego i Artura Truszkowskiego - pracowników Katedry Tekstologii i Edytorstwa KUL.

W uzasadnieniu napisano: Za edytorską odwagę i wzorcową edycję niepublikowanych dotąd dwóch utworów Bolesława Leśmiana, zachowanych w dorobku poety. Wzbogacają one nie tylko jego „twórczy światopogląd”, ale zasadniczo potwierdzają - i niekiedy obalają - wiele z interpretacyjnych tez uznanych w sumie za niepodważalne w dotychczas prowadzonych badaniach nad twórczością autora „Łąki”.


Satyr i Nimfa. Bajka o złotym grzebyku to pierwsze wydanie znanych dotąd tylko z bibliografii dwóch utworów Bolesława Leśmiana, które od lat elektryzują znawców i wielbicieli twórczości poety. Rękopisy zostały wywiezione z płonącej Warszawy w 1944 r., razem z żoną i córką Leśmiana, trafiły do Argentyny. Pod koniec lat 60. odsprzedano je do Harry Ransom Center w Austin w USA. Po prawie siedemdziesięciu latach wędrówki rękopisy zostały przez Dariusza Pachockiego i Artura Truszkowskiego odczytane i przygotowane do wydania. Edycji dopełniają aparat naukowy oraz liczne podobizny autografów.

Przesycone erotyką i humorem teksty z jednej strony ukazują typowego Leśmiana, z drugiej znacząco uzupełniają literacki portret autora Łąki. Opowiadanie Satyr i Nimfa powstało prawdopodobnie w 1934 r. Rozczarowany wyprawą do miasta tytułowy bohater żali się swej ukochanej na „swą niewspółczesność”. Między Satyrem i Nimfą dochodzi do kłótni. Bajka o złotym grzebyku jest trzecim i ostatnim aktem obyczajowej farsy (zachował się tylko jeden akt dramatu), sygnowanej pseudonimem „Jan Łubin”, napisanej około 1915 r. Skradziony złoty grzebień, rodzinna pamiątka, staje się powodem wielu zabawnych perypetii w rodzinie Kromkowskich. Podejrzenie pada na wybranka córki. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności zguba znajduje się, zaś ojciec, w obawie przed skandalem, godzi się na zaręczyny Klary z Antonim. Wartka akcja, oryginalne pomysły i błyskotliwe, skrzące się humorem dialogi to, poza lekkością pióra Leśmiana, główne zalety Bajki.

Satyr i Nimfa. Bajka o złotym grzebyku to czwarty tom serii Archiwum Edytorskie. Seria wydawana przez Katedrę Tekstologii i Edytorstwa KUL (pod redakcją Józefa F. Ferta, Wojciecha Kruszewskiego i Dariusza Pachockiego) ma charakter naukowej edycji źródeł. Publikowane w niej dokumenty literackie otrzymują staranne opracowanie – posłowie redaktora naukowego w sposób wyczerpujący przybliża czytelnikom zarówno historię samego dokumentu, jak i jego miejsce w biografii twórczej poety lub pisarza; zaś aparat naukowy, oprócz informacji o drukach kolejnych utworów i wariantach poszczególnych lekcji wzbogacono o transkrypcje zapisów brulionowych.