Konkurs dla licealistów „Sprzeciw!”

 

Uczniowie szkół z całej Polski mogli spróbować swoich sił podczas symulacji rozpraw sądowych na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jako sędziowie zasiadali prawnicy różnych dziedzin, praktycy w swoim fachu. Reprezentanci szkół wcielali się w rolę pracowników kancelarii prawnych. Na bazie wcześniej przygotowanych materiałów mieli za zadanie reprezentować klienta podczas symulacji rozprawy sądowej.

Zapoznawszy się z otrzymanym stanem faktycznym oraz zapytaniami prawnymi każda szkoła wybrała pełnomocników strony pozywającej, pozwanej oraz świadków (w tym powoda i powódki), a następnie toczyły się procesy.

 

29 kwietnia zakończył się ostatni etap konkursu prawniczego „Sprzeciw!” .Od godziny 8.00 w salach Collegium Iuridicum trwały zmagania czterech drużyn, które zakwalifikowały się do dalszych rozgrywek. W szranki stanęły reprezentacje IV LO im. S. Sępołowskiej, III LO im. Unii Lubelskiej, a także Zespołu Szkół nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie i II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej. Każda drużyna liczyła sobie 6 osób: pozwaną, pozwanego, świadków, a także pełnomocników stron, którzy kolejno mierzyli się w symulacjach procesowych. Każda strona poddana została surowej ocenie praktyków prawa, zasiadających w ławach sędziowskich adwokatów, radców prawnych, sędziów, wykładowców uniwersyteckich i mediatorów.

 

Młodzi adepci prawa mieli przed sobą nie lada wyzwanie- opanowanie stresu w obecności tak zacnego grona osób, które z prawem styka się na co dzień. Na laureatów czekały bowiem wyjątkowe nagrody. Po całym dniu zmagań, w wielkim finale spotkały się dwie najlepsze drużyny.

 

Ostatni proces pełen był emocji, uczniowie, wcześniej pilnie wysłuchawszy zaleceń praktyków z wielkim zaangażowaniem przesłuchiwali świadków, czy wygłaszali mowy końcowe. Zmagania były bardzo wyrównane, niemniej po długich naradach zwycięską drużyną okrzyknięta została jednogłośnie reprezentacja III LO, pod opieką p. K. Styczyńskiego.

 

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz możliwość uczestniczenia w osobistych warsztatach z praktykami prawa.

 

link do strony wydarzenia: http://konkurssprzeciw.pl/

Autor: Mateusz Gabryel
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015, godz. 10:26 - Mateusz Gabryel