Wizyta Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego na Ukrainie potwierdziła naukową i akademicką współpracę między Warszawą a Kijowem.

Podczas dwudniowej wizyty (24-26 czerwca 2016 r.) wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych obwodu lwowskiego i iwanofrankowskiego. To właśnie te dwa ukraińskie regiony były dotychczas najbardziej aktywne pod względem liczby zawartych porozumień z Polską. Miastem partnerskim Lwowa jest m.in. Kraków, Łódź i Wrocław. Z kolei Iwano-Frankowsk podpisał porozumienia o współpracy dwustronnej m.in. z Koszalinem, Lublinem, Rzeszowem oraz Zieloną Górą.

 

Wicepremier gościł również na Górze Pop Iwan (obwód iwanofrankowski), gdzie prowadzone są prace przez polskich i ukraińskich naukowców. W 2012 roku Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz ukraiński Przykarpacki Narodowy Uniwersytet podjęły się odbudowania przedwojennego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt w przyszłości ma stanowić bazę praktyk dla studentów geografii, astronomii i botaniki z obu krajów.

Jarosław Gowin wygłosił także wykład podczas tzw. Spotkań Ossolińskich, gdzie poruszył kwestię partnerstwa z Ukrainą oraz bieżących reform polskiego systemu szkolnictwa. Delegacja złożyła także wieńce i kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Orląt Lwowskich i w Czarnym Lesie - miejscu masowych egzekucji mieszkańców Stanisławowa, w tym obywateli Polski.

 

Ponadto 7 grudnia 2014 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim została utworzona Wschodnioeuropejska Sieć Uniwersytetów.

Umowę o powołaniu Sieci podpisali rektorzy  uczelni z pięciu państw: Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Polski. Obecnie do sieci należy już 17 uczelni, w tym 12 z Ukrainy.

 

 

foto__min._gowin

 

http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/polska-ukraina-wspolpraca-naukowa-coraz-silniejsza.html