PLANOWANIE KARIERY

 

 WRZESIEŃ
Dla niektórych studentów wrzesień jest czasem egzaminów poprawkowych, inni zaczynają planować swoje życie zawodowe. Może planujesz studiować drugi kierunek, podjąć studia podyplomowe albo kurs podnoszący twoje kwalifikacje? Sprawdź możliwości: oferty uczelni, kursów i szkoleń. Zastanów się, co chcesz osiągnąć po ukończeniu studiów czy kursu. Pomocna może okazać się rejestracja na stronie internetowej www.kariera.com.pl. Poprzez newsletter będziemy informować Cię o ciekawych kursach, studiach i szkoleniach. Planujesz wziąć roczny urlop dziekański? Zastanów się dobrze, co chcesz w trakcie tego roku osiągnąć. Zacznij robić plany i zbieraj informacje. Dobrze jest również zajrzeć już we wrześniu do biura karier. W roku akademickim 2007/2008 kilka uczelni organizuje jesienne targi pracy. Szczegółowe kalendarium targowe prezentujemy, na stronie internetowej www.kalendarium.kariera.com.pl, gdzie przez cały rok akademicki będziemy informować o tym, co się dzieje na rynku pracy dla absolwentów i studentów w całej Polsce.

PAŹDZIERNIK
Zacznij nowy rok akademicki od odwiedzenia biura karier na swojej uczelni. Dowiesz się tam, w jaki sposób biuro karier może pomóc Ci w zdobyciu pracy, praktyki czy stażu. Wiele praktyk i staży odbywa się nie tylko w wakacje, ale także w trakcie trwania roku akademickiego, dlatego trzymaj rękę na pulsie. W biurze karier możesz również liczyć na wsparcie w napisaniu CV i listu motywacyjnego, zaproszenie na szkolenie z asertywności i Assesment Centre. Biuro poinformuje Cię również o programach stypendialnych w Polsce i za granicą. Od października w biurach karier będą dostępne INFORMATORY KARIERA 2007/8. Znajdziesz w nich wiele przydatnych informacji, prezentację najlepszych pracodawców i bazę adresową firm. INFORMATOR KARIERA 2007/8 jest także dostępny w wersji on-line oraz w formie PDF na stronie www.kariera.com.pl. Pamiętaj, że wielu pracodawców rozpoczyna rekrutację studentów ostatnich lat już w październiku. Również w październiku pracodawcy rozpoczynają serię prezentacji oferowanych przez siebie konkursów, programów praktyk i staży na wielu uczelniach w całej Polsce. Poszukaj informacji na temat firm, które Cię interesują. Może któraś z nich będzie miała prezentację na twojej uczelni? Porównaj oferty firm w interesującej Cię branży. Pamiętaj o jesiennych targach pracy - pierwsze imprezy już w październiku.

LISTOPAD - GRUDZIEŃ
Kolejne targi pracy na uczelniach. Zarezerwuj sobie czas i koniecznie zajrzyj na wybrane imprezy. A w czasie trwania przerwy wakacyjnej przede wszystkim odpocznij i zbierz siły do dalszego poszukiwania praktyki czy stażu.

STYCZEŃ
Uczcij nowy rok z planem swojej kariery zawodowej! Staraj się uszczegółowić swoje zainteresowania. Pomyśl o branżach, w których na pewno nie chcesz pracować oraz o tych, które leżą w zasięgu Twoich zainteresowań (i możliwości). Zaglądaj regularnie na strony internetowe pracodawców, którzy Cię interesują, sprawdź jakie są ich oczekiwania i kryteria rekrutacji. Może jeszcze zdążysz uzupełnić braki, utrudniające Ci podjęcie wymarzonej pracy (kursy, szkolenia, certyfikaty językowe itp.).

LUTY
Pracodawcy coraz częściej rekrutują praktykantów, stażystów oraz pracowników wyłącznie poprzez aplikacje internetowe, warto więc zapoznać się z tą formą składania swoich dokumentów. Przyjrzyj się pytaniom w nich zawartym i pomyl o informacjach, które chciałby zamieścić w odpowiedziach.
W lutym pracodawcy rozpoczynają także Assessment Centre. Warto starannie przygotować się do tego etapu rekrutacji. Wiele testów, filmów video oraz użytecznych informacji, które pomogą Ci pozytywnie przetrwać AC, znajdziesz w biurach karier. Zapraszamy Cię na naszą stronę www.kariera.com.pl do sekcji PORADNIK gdzie znajdziesz kilka ćwiczeń, które pozwolą Ci zapoznać się z tym groźnie brzmiącym tematem: Assessment Centre!

MARZEC
Czas zrewidować swoje plany zawodowe. Jeśli Twoje dotychczasowe plany spełzły na niczym lub zupełnie zmieniły się, musisz pomyśleć o planie awaryjnym. Jeśli nie wiesz od czego zacząć tworzenie takiego planu, poszukaj pomocy w biurze karier.
Pomocne na pewno okażą się wydane w pierwszych dniach marca branżowe MAGAZYNY KARIERA 2008 (tytuły branżowe 2008: finanse i bankowość; inżynieria, technologia, produkcja i IT; FMCG, handel i sprzedaż; branża humanistyczna, językowa, prawnicza i doradcza). Znajdziesz w nich wiele przydatnych informacji związanych z interesującą Cię branżą, prezentacje najlepszych pracodawców i bazę adresową firm. W marcu rozpoczyna się seria wiosennych targów pracy i kariery, organizowanych na wielu polskich uczelniach, na których pracodawcy zaprezentują między innymi ofertę letnich praktyk.
Pamiętaj, że szczegółowe kalendarium targowe prezentujemy, na stronie internetowej www.kalendarium.kariera.com.pl, zapisz się na newsletter, żeby być na bieżąco poinformowanym!
Na wielu imprezach targowych będziesz miał okazję spotkać się z nami! Zapraszamy Cię już dziś na nasze stoisko!

KWIECIEŃ
W kwietniu - targów pracy ciąg dalszy. Pamiętaj o terminach przesyłania aplikacji pracodawcom oferującym letnie praktyki - wielu z nich zamyka przyjmowanie aplikacji właśnie w tym miesiącu.
Myślisz o rocznym wyjeździe za granicę? Firmy organizujące wyjazdy zagraniczne przyjmują formularze zgłoszeniowe najczęściej także do kwietnia. Jeśli jesteś studentem ostatniego roku studiów, zapewne jest to gorący czas składania pracy dyplomowej. A jeśli już teraz wiesz, że chciałby kontynuować edukację na studiach podyplomowych lub MBA, zajrzyj do naszego serwisu kariera.com.pl - tam znajdziesz wiele cennych informacji. Jeśli nadal nie wiesz, co chciałbyś robić w życiu i potrzebujesz na podjęcie tej ważnej decyzji trochę więcej czasu, zaplanuj półroczną lub roczną przerwę (year gap).

MAJ
Ostatnia szansa na spotkanie pracodawców na targach pracy (patrz: www.kalendarium.kariera.com.pl). Niektórzy pracodawcy mogą zaprosić Cię na rozmowy kwalifikacyjne w sprawie letnich praktyk - przygotuj się do nich starannie. Pamiętaj, że biura karier służą Ci pomocą.

CZERWIEC - LIPIEC
Czas na zbieranie owoców swojej ciężkiej pracy! Mam nadzieję, że udało Ci się zdobyć wymarzoną praktykę letnią. Skorzystaj z niej najlepiej jak możesz. Bądź aktywny, wykaż się inicjatywą - to praktyka nie zakończy się tylko przysłowiowym parzeniem kawy. Dobrze wykorzystana praktyka na pewno zaowocuje - jeśli nie propozycją stałej pracy w firmie, w której ją odbywasz, to w innej. Zdobyte doświadczenie na pewno okaże się pomocne.

SIERPIEŃ
Jedziesz na wakacje? Bądź pewien, że jesteś przygotowany do rozpoczęcia kariery zawodowej i poszukiwania stałej pracy po powrocie. Pamiętaj również, że biura karier mogą służyć Ci pomocą także po znalezieniu swojej pierwszej pracy. I gdziekolwiek jesteś, bądź w stałym kontakcie z naszym serwisem www.kariera.com.pl i PUBLIKACJAMI KARIERA - zawsze możesz z nich korzystać. Powodzenia!

Artykuł pochodzi z INFORMATORA KARIERA 2007. Szukaj darmowych egzemplarzy na uczelniach, w Biurach Karier.


 Autor: Anna Macnar
Żródło: www.kariera.com.pl

 

Autor: Dorota Maj
Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010, godz. 13:38 - Dorota Maj