Aktualności

Sztuka jest KUL. Wystawa ze zbiorów Muzeum KUL w malborskim zamku

Sztuka jest KULPochodzące ze zbiorów sztuki KUL dzieła m.in. Matejki, Chełmońskiego czy Tetmajeramożna podziwiać na przygotowanej dla uczczenia stulecia KULwystawie „Sztuka jest KUL”. Bogate zbiory polskiego i zagranicznego malarstwa oraz rysunku prezentowane są w Muzeum Zamkowym w Malborku. Wystawa będzie otwarta do 30 września 2018 r.

 

Wystawa w malborskim zamku zorganizowana w roku jubileuszu 100-lecia KUL jest zapowiedzią nowej stałej ekspozycji muzeum uniwersyteckiego. Rozpoczęte właśnie prace koncepcyjno-budowlane, uniemożliwiające eksponowanie dzieł w Lublinie, stały się impulsem do wytypowania najcenniejszych muzealiów i pokazania ich szerokiej publiczności w ramach czasowej prezentacji.

 

Kolekcja sztuki KUL powstała w wyniku połączenia niezwykłej hojności i wielkiego zaufania kolekcjonerów do katolickiego uniwersytetu. Posiadanie tak cennych zbiorów stanowi powód do dumy, ale też duże wyzwanie. Depozyt zaufania donatorów zobowiązuje bowiem do prowadzenia zakrojonej na szeroką skalę działalności popularyzatorskiej i naukowej.

 

Wystawa podzielona została na kilka części rozmieszczonych w wybranych wnętrzach Zamku Średniego i Wysokiego. 19 stycznia br. nastąpi uroczyste otwarcie części pierwszej obejmującej malarstwo i rysunek mistrzów polskich i obcych od XVI do 1. poł. XX w. Najliczniej reprezentowane będą dzieła pochodzące z kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich oraz Stanisławy i Tadeusza Witkowskich, a także Joanny Gliwy.

 

O wysokiej randze uczelnianych zbiorów najdobitniej świadczy obecność obrazów i rysunków tak uznanych artystów jak Piotr Michałowski, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek i Rafał Malczewscy, Zygmunt Ajdukiewicz, Włodzimierz Tetmajer, Józef Pankiewicz, Józef Mehoffer, Józef Rapacki, Stanisław Kamocki, Władysław Jarocki, Stefan Filipkiewicz i in. Niezwykle interesująco rysuje się także kolekcja nowożytnego malarstwa europejskiego, obejmująca dzieła m.in. Francesca Rizzo da Santacroce, Martena van Valckenborcha, Abrahama Storcka, Jana Molenaera II, a także nieznanych z imienia – acz znakomitych warsztatowo – twórców z kręgu Juana de Flandes i Davida Teniersa Młodszego.

 

Równolegle do wystawy malarstwa i rysunku zobaczyć będzie można średniowieczne rzeźby śląskie ze zbiorów KUL, które na mocy porozumienia oSztuka jest KUL współpracy między KUL a Muzeum Zamkowym przez okres dwóch lat uzupełniać będą malborską kolekcję plastyki gotyckiej, zatytułowaną „Święci orędownicy”.

 

W przygotowania do wystawy włączyła się także Biblioteka Uniwersytecka KUL, użyczając Muzeum Zamkowemu dziesięć iluminowanych ksiąg i starodruków.

 

Wystawa w Malborku

Drugą część wystawy, którą można zwiedzać od 20 kwietnia 2018 r., stanowią zbiory ceramiki i szkła.Do najciekawszych eksponatów należą wyroby miśnieńskie – m.in. unikatowa figurka Marii Magdaleny klęczącej pod krzyżem Johanna Joachima Kaendlera (1706-1775) oraz czarka ze spodkiem, której złote koronkowe kartusze zdobią miniatury rodzajowe, a na niezamalowanych partiach „przemykają” owady rzucające delikatny cień. Zainteresowanie specjalistów wzbudzają także trzy talerze z „naturalnymi kwiatami, owadami i złoconą girlandą przy krawędzi” ze słynnej zastawy stołowej „Reliefzierat”, zamówionej w Berlinie przez Fryderyka II Wielkiego (1712-1786) dla tamtejszego zamku. Z kolei wśród szkieł ma uwagę zasługują zwłaszcza XVIII-wieczne kieliszki fasetowane oraz doskonała jakościowo grupa wyrobów ze słynnej huty szkła „Josephine” hrabiów Schaffgotsch w Szklarskiej Porębie.

 

 

Fotorelacja

 

SZTUKA JEST KUL. ZBIORY MUZEUM KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO JANA PAWŁA II W MALBORSKIM ZAMKU

Część I: MALARSTWO i RYSUNEK

Muzeum Zamkowe w Malborku, Sala wystaw czasowych na Zamku Wysokim

19 stycznia – 30 września 2018

 

Kuratorzy – autorzy koncepcji wystawy: Ewa Witkowicz-Pałka (MZM), Krzysztof Przylicki (MU KUL)

Opieka konserwatorska: Jolanta Ratuszna, Agnieszka Ruszkowska

Oprawa plastyczna: Mariusz Stawarski

Opieka inwentaryzatorska: Monika Zawrot-Donda, Joanna Szuba

Obsługa techniczna: Mariusz Winnicki