pojedynek kryminalistów

 

Takich KUL-owskich spotkań literackich jeszcze nie było. 8 maja 2018 r. czytelnicy mieli okazję spotkać aż trzech autorów poczytnych kryminałów w jednym miejscu i czasie. Byli to: Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej i Marcin Wroński.

 

Mariusz Czubaj – literaturoznawca, antropolog kulturowy, autor powieści kryminalnych. Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki literatury i kultury popularnej, „kultury fanowskiej” oraz seriali. Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, prowadząc studia dotyczące antropologii sportu. Członek redakcji kwartalnika „Kultura Popularna”. W zakresie literatury kryminalnej łączy teorię z praktyką. Za powieść 21:37, pierwszą z cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 roku. Martwe popołudnie, rozpoczynające kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską, zdobyła specjalne wyróżnienie „za wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz Polski” na festiwalu Kryminalna Piła w 2015 roku. Jego kryminały tłumaczono na język angielski, niemiecki, turecki, ukraiński oraz włoski. W 2017 został po raz drugi uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru za powieść R.I.P. – najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną 2016 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

 

Ryszard Ćwirlej– dziennikarz (w latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, a następnie – od 1997 do 2010 roku – w poznańskim oddziale TVP, gdzie był szefem redakcji Teleskopu; w latach 2010-2016 był członkiem zarządu do spraw programowych poznańskiego Radia Merkury) i nauczyciel akademicki (od 2010 roku wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie jego powieści Ręczna robota Teatr Polskiego Radia stworzył serial słuchowiskowy, składający się z siedemdziesięciu pięciu odcinków, w których wystąpiło aż stu szesnastu aktorów. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2015 roku jego powieść Błyskawiczna wypłata otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku.

 

Marcin Wróński – absolwent polonistyki KUL, pisarz. Tworzy w różnych gatunkach literackich, jest autorem scenariuszy, słuchowisk i utworów scenicznych. Największą popularność przyniósł mu jednak bestsellerowy cykl kryminałów o komisarzu przedwojennej policji, Zygmuncie „Zydze” Maciejewskim, osadzonych w głównej mierze w realiach dawnego Lublina. Pierwszy z nich, Morderstwo pod cenzurą, ukazał się w 2007 roku. Akcja ósmej powieści z cyklu – Portretu wisielca – umiejscowiona jest m.in. na KUL-u. Wątki związane z KUL-em pojawiają się również w thrillerze polityczno-teologicznym Officium Secretum. Pies Pański (2010). Ma na swoim koncie wiele nagród, w tym Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kryminalnej Piły oraz Nagrodę Artystyczną Miasta Lublina.

 

Fotorelacja

 

Autor: Grzegorz Tutak
Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018, godz. 13:16 - Grzegorz Tutak