Dostępność Plus burzy bariery architektoniczne

dostepnoscplus2

 

Zwyczajne schody, schodki nawet. Dwa, cztery może stopnie. Ciężko otwierające się drzwi albo wygodne drzwi obrotowe. Miłe, nastrojowe oświetlenie. Klasyczny próg w drzwiach. Włącznik światła jak zawsze na wyciągnięcie ręki stojącej osoby. Domofon. To tylko kilka rzeczy, które sprawiają niewyobrażalny kłopot osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym. I gigantyczny problem każdemu z nas, kto chwilowo lub na dłużej doświadcza ograniczonej sprawności ruchowej. Albo ma dzieci.

 

Schody, progi, ciężkie lub obrotowe drzwi ograniczają swobodę poruszania się ludziom na wózkach i z wózkami dziecięcymi. Młodzi rodzice często z zaskoczeniem odkrywają świat na nowo, doświadczając barier, na które wcześniej nie zwracali uwagi.


Dla jednych nastrojowe oświetlenie, a dla innych ciemności. Osoby niedowidzące potrzebują jasnego oświetlenia i kontrastowych tablic informacyjnych z dużymi literami. Tak niewiele trzeba, byśmy wszyscy korzystali z dobrodziejstw świata. Musimy tylko chcieć go zobaczyć oczami drugiego człowieka.

 

Włączniki można umieścić nisko. Swobodnie do nich sięgną osoby na wózkach, osoby niskie i bardzo niskie, osoby starsze, które nie mogą tak swobodnie operować rękoma, ale też dzieci, dla których świat jest przerażająco ogromny i niedostępny. Z powodu tak banalnie prostej do naprawienia rzeczy, jak wysokość na której umieszczony jest włącznik światła.

 

Zobacz jak działa domofon jeśli w jakimś stopniu masz wadę słuchu. Posłuchaj. On po prostu nie działa. Bo nie słychać kto mówi i nie widać kto mówi! Jak oczywistym i banalnym rozwiązaniem jest wideofon, który pokazuje osobę chcącą wejść do naszego domu. Domofony muszą odejść do muzeum techniki. Jak najszybciej, na zawsze.

 

Program Dostępność Plus jest dla wszystkich nas. Dla ciebie. Nawet jeśli nie dziś, to jutro, pojutrze, za kilka lub kilkanaście lat. I nawet jeśli ty nigdy od tej dostępności nie będziesz uzależniona lub uzależniony, to musimy zadbać, by nikt nie był wykluczony z codziennego życia przez brak kilkunastu pozornie małych udogodnień.

 

Bo dobrze zaprojektowane życie składa się z dobrze zaprogramowanych drobiazgów.

 

 

 

fundusze_europejskie

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona