Rekolekcje Wielkopostne z abp. Grzegorzem Rysiem

rekolekcje_rysW tym roku rekolekcje wielkopostne w Kościele Akademickim wygłosił  abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Rozważania osnute były wokół fragmentu z listu św. Pawła do Rzymian: "Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się Synów Bożych", który stał się również tematem orędzia Ojca Św. Franciszka na Wielki Post.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień pierwszy:

 

Czytania mszalne II Niedzieli Wielkiego Postu prowadzą nas na spotkanie z przemienieniem nie tylko Jezusa, ale i naszym. Przewodnikiem na tej drodze staje się Abraham, który ponownie uwierzył Bogu. Kościół pokazuje nam dziś postać Abrahama stawiając pytając nas o wiarę. Pytanie tych rekolekcji nie brzmi czy byliśmy wierzący 10 lat temu, lecz czy odnajdujemy wiarę w sobie dzisiaj? Bóg każdego z nas, podobnie jak Abrahama, chce uczynić kimś innym, przemienić w nowego człowieka...

 

 

Dzień drugi:

 

„Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych” to tytuł orędzia papieża Franciszka na Wielki Post. Post to nie dieta, ale praktyka, która pozwala człowiekowi wyzwalać się z pokusy pochłaniania wszystkiego...  To także czas oczekiwania, który ma uświadomić nam nasze pragnienie. I zapytać siebie samego czy naszym największym oczekiwaniem jest  rzeczywiście pełnia zbawienia i co ona oznacza?

 

 

Dzień trzeci:

 

Bóg powołuje nas do tego, abyśmy stali się jak Jego Syn. I nie jest tak, że brakuje nam wiedzy o sprawach Bożych. Wystarczająco dużo Jezus nam powiedział i powiedział to tak, że już się prościej nie da. Ale mamy problem z wolą i siłą. Nam brakuje siły, aby to wypełnić. Albo jesteśmy bezsilni, albo nawet nie mamy ochoty, żeby w ten sposób żyć. Niektórzy myślą, że siła bierze się z mięśni albo ćwiczeń, tymczasem siła bierze się z miłości..  

 

 

 

 

 

Autor: Grzegorz Tutak
Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019, godz. 12:21 - Leszek Wojtowicz

Utworzenie: 2019-03-05