Czy chodź raz w życiu zastanawiałeś się, jak to jest prowadzić własną firmę?

A może masz już konkretny pomysł na biznes i planujesz jego realizację?

 

Jeśli chodź na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś „TAK”, to zapraszam Cię do przeczytania tego krótkiego artykułu.

 

Większość przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces zaczynało biznes mając ok. 20 lat (niektórzy nawet wcześniej). Badania wykazały, że skłonność do ponoszenia ryzyka spada z wiekiem. Już po 30tce, szczególnie mając, bądź planując, założenie rodziny bardziej skłaniamy się w stronę ciepłego „etaciku” niż zakładania własnego przedsiębiorstwa. Niektórzy czekają lepszych czasów, kiedy będą mieli więcej pieniędzy, doświadczenia… Jakaś wymówka zawsze się znajdzie. Tymczasem, większość osób, które założyły własny biznes po 40tce żałuje, że zrobiła to tak późno. W tym miejscu warto się zastanowić, czy doświadczenie zawodowe musi być zbierane tylko w pracy na etacie?

 

Należy mieć również na uwadze, że dzisiejszy zaganiany świat zmierza do wyeliminowania klasy średniej. Docelowo prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z klasą bogatych i biednych. Klasę biedną będą reprezentowali pracownicy etatowi, których nie da się zastąpić maszyną, zautomatyzować procesów, które wykonują, natomiast grupą majętną będą przedsiębiorcy, którzy potrafią nie tylko zarobić pieniądze, ale je pomnażać.

 

Idąc tym tokiem myślenia, warto skłonić się w kierunku założenia własnej działalności i pomyśleć o tym odważniej tym bardziej, że nie musisz od razu zakładać korporacji, by odnieść sukces. Co więcej, możesz realizować biznes bez wychodzenia z domu. Korepetytor, tłumacz, bloger, youtuber czy copywriter to tylko niektóre pomysły, które możesz realizować jako freelancer, czyli wolny strzelec, nie związany umową o pracę z żadnym pracodawcą. Nic nie stoi na przeszkodzie by na początku pracować na etacie i dorabiać sobie na umowę zlecenie, dzieło lub kontrakcie B2B (zakładasz działalność gospodarczą lub firmę w inkubatorze i wystawiasz fakturę dla swojego pracodawcy, on „wrzuca” sobie to w koszty, dzięki temu jesteś dla niego atrakcyjniejszy, bo nie ma na głowie wielu zobowiązań z tytułu chociażby Kodeksu Pracy). Z czasem jak wyrobisz sobie markę, zleceń może być tyle, że będziesz spokojnie mógł zrezygnować z etatu, czego Ci serdecznie życzę ;)

 

 

Jesteś głodny wiedzy na temat przedsiębiorczości?

 

Bardzo dużo na temat szeroko pojętej przedsiębiorczości możesz dowiedzieć się podczas bezpłatnego programu „Cool Careers” realizowanego dla studentów KUL. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

 

Nie masz czasu brać udziału w całym programie i/lub chcesz zapytać tylko o parę kwestii? Napisz do mnie i umów się na indywidualne doradztwo biznesowe. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Zapraszam

Aneta Brońska

doradca zawodowy ds. przedsiębiorczości

Autor: Marta Szymańska-Jarosz
Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019, godz. 10:41 - Marta Szymańska-Jarosz