Trzy Muzy

20 lutego br. w Galerii 1 im. B. Słomki KUL odbyło się otwarcie wystawy TRZY MUZY Malarstwo - Rysunek - Rzeźba Jacka Michała Szpaka.

Jacek Michał Szpak jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu (specj. Wystawiennictwo), 2-letniego Studium Fotografii i Filmu oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplomy: w dziedzinie rzeźby u prof. Bogumiła Zagajewskiego oraz w dziedzinie malarstwa u prof. Mariana Stelmasika. W roku 2005 skończył studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracę końcową wykonał w Pracowni Malarstwa prof. Adama Brinckena i w Pracowni Rysunku u prof. Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej.

Artysta miał wiele wystaw, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Krośnie, Przemyślu, Radomiu i Kielcach. Otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Salonie Rzeźby (Warszawa 2001-2002). Wykonywał realizacje w obiektach sakralnych i świeckich, np.: Klasztor SS Klarysek w Skaryszewie, Zamek w Janowcu, kilkakrotnie w Wilnie na Litwie, Rumunii (Transylwania)- popiersia, płaskorzeźby, rzeźby plenerowe.

Jacek Michał Szpak zajmuje się zarówno malarstwem, jak również rzeźbą i fotografią. Od roku 1987 wykonywał ponadto pracę pedagoga w Studium Nauczycielskim i Studium Reklamy, Politechnice Radomskiej (Katedra Sztuki) oraz w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu jako nauczyciel Rzeźby. Pełni również funkcję w kolejnej kadencji Prezydenta Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.

Jak napisała Anna Stępniak (krytyk i historyk sztuki) w katalogu do wystawy „K4 M4” w Galerii „Hermanns 1924” w Krakowie (2006r), Jacek Szpak to artysta zainteresowany prozą życia. Wrażliwość na piękno i troskę dnia codziennego wyraża on w swoich pracach poprzez kolor i formę. Jego twórczość dotyka również problematyki egzystencjalnej. Motyw kraty zachęca do refleksji nad granicami ludzkiej wolności, a także nad osaczeniem człowieka we współczesnym świecie. Z drugiej zaś strony, dominantę prac często stanowi światło- symbol nadziei, nośnik głębszych treści, cel ludzkiej egzystencji (prof. Teresa Kotkowska- Rzepecka). Prace rzeźbiarskie natomiast ewoluują od zwartej bryły, poprzez formy ażurowe, aż do form syntetycznych, pozwalając widzowi na swobodną grę wyobraźni.

Różnorodność i wieloaspektowość twórczości Jacka Michała Szpaka ukazanej na wystawie Trzy muzy. Malarstwo- Rzeźba- Rysunek inspiruje do własnych poszukiwań. Współistnienie tradycyjnego malarstwa z dziełami typowo współczesnymi zachęca do próby zastanowienia się nad istotą dzieła sztuki oraz jego rolą w życiu każdego z nas. Obcowanie z muzami pozwala zatrzymać się choć na chwilę, na nowo odkrywając siebie.
Autor: Liliana Kycia
Ostatnia aktualizacja: 29.02.2008, godz. 10:21 - Liliana Kycia

Utworzenie: 2008-02-15