Koło Naukowe Edytorów zaprosiło Mariusza Szczygła - dziennikarza, reportera i autora książki Gottland. Gość jednak największą popularność zyskał jako współtwórca i prowadzący telewizyjny talk show „Na każdy temat". Na naszej uczelni opowiadał o swojej książce i pracy reportera.

Jego fascynację Czechami zapoczątkowała prywatna rozmowa z Heleną Vondraczkową, która opowiedziała mu o czeskiej piosenkarce, Marcie Kubisowej (pisarz przytoczył jej historię w rozdziale „Życie jest mężczyzną"). Gdy Szczygieł słuchał mówiącej po czesku Vondraczkowej, zakochał się w tym języku i obiecał sobie, że się go nauczy. I tak powstała książka o Czechach XX wieku. Teraz pisarz planuje kolejną. Tym razem chce przedstawić współczesny obraz Czech i jego mieszkańców.

Na spotkaniu ze studentami, reporter „Gazety Wyborczej" odpowiadał na ich pytania, m.in. o historię polskiego reportażu, o przyjęcie książki Gottland w Czechach, o to jak szlifować warsztat pisarski, jak zadawać pytania na tematy trudne i bolesne dla rozmówcy, o autorytety pisarskie reportera.

Szczygieł przez jakiś czas pracował pod czujnym okiem Hanny Krall, która jak mówił gość: pilnowała, żeby pan Mariusz ładnie pisał. Zarówno Krall, jak i Ryszard Kapuściński oraz Krzysztof Kąkolewski są według autora Gottlandu mistrzami reportażu.

Szczygieł radził przyszłym reporterom by podczas pisania

- Usuwajcie słowa, bo sztuka powstaje przez odejmowanie. Koncentrujcie się na szczególe, bo on pozwala pamięci się oprzeć. Charakteryzujcie poprzez akcję, a nie za pomocą przymiotników. Podglądajcie uznanych reporterów i uczycie się od najlepszych - radził uczestnikom spotkania Mariusz Szczygieł. - Pracując nad reportażem, wyobrażajcie sobie scenariusz filmowy, bo reportaż to film rozpisany na słowa - dodał.

upłynęło w sympatycznej, luźnej atmosferze. Po spotkaniu autor podpisywał książki, rozmawiając krótką chwilę z każdym czytelnikiem i specjalnie dla niego tworząc indywidualną dedykację.

Spotkanie z mariuszem Szczygłem 13 grudnia 2007 zorganizowali członkowie Koła Naukowego Edytorów KUL

Dorota Kowalczyk (IV rok filologii polskiej KUL)

Autor: Agnieszka Dybek
Ostatnia aktualizacja: 19.02.2008, godz. 15:18 - Agnieszka Dybek