Najważniejsze spory o Boga to raczej nie spory o jego istnienie, lecz o jego naturę. O to, czy przekracza fizyczny świat, czy się z nim utożsamia; czy jest osobą, czy nie; czy powinniśmy oddawać mu cześć; czy możemy pozostać względem niego obojętni. Problem Boga to składnik każdej filozofii, która zmaga się z zagadką bytu.

 

Wybitny polski logik i filozof, dominikanin Józef Maria Bocheński pisał: nie ma bodaj tezy równie często i powszechnie głoszonej przez filozofów, jak ta, która głosi, że istnieje jakiś Bóg – w języku filozoficznym tak zwany absolut. Znakomita większość myślicieli spierała się nie o Jego istnienie, ale o to, jaki On jest, o Jego istotę.

 

Dlaczego tak wielu filozofów przyjmowało istnienie absolutu pomimo trudności w zbudowaniu niepodważalnego dowodu, który miałby je wykazać?

 

 

Zapraszamy na dyskusję pt. Religia a idolatria. Dyskusja nad książką Ireneusza Ziemińskiego pt. "Religia jako idolatria. Esej filozoficzny o nieuchronności elementów idolatrycznych w religii", w której wezmą udział Ireneusz Ziemiński (USz), Jacek Wojtysiak (KUL) i Błażej Gębura (KUL).

 

11 maja 2021, wtorek, godz. 16.30

bit.ly/63_tydzien_filozoficzny_wtorek

 

 

 

Jacek Wojtysiak

 

Profesor nauk humanistycznych, Kierownik Katedry Teorii Poznania na Wydziale Filozofii KUL. Członek Polskiego Towarzystwa Semiotycznego oraz Towarzystwa Naukowego KUL. Laureat nagrody POLCUL Foundation (2002) oraz stypendium Fundacji Nauki Polskiej (1997). Członek Rady Doskonałości Naukowej. Wśród zainteresowań profesora są ontologia, metafizyka, filozofia religii i teologia naturalna.

 

Do ważniejszych publikacji należą:

  • Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Analiza problemu w kontekście dyskusji we współczesnej filozofii analitycznej, TN KUL, Lublin 2008.
  • Spór o istnienie Boga. Analityczno-intuicyjny argument na rzecz teizmu, W drodze, 2012.
  • Wprowadzenie do teologii naturalnej. Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii, 2013.

 

 

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021, godz. 14:54 - Andrzej Zykubek