Aktualności / Wydarzenia

Biblia i archeologia w Koryncie i na Patmos

Letnie kursy „Szkoły DABAR” Sekcji Nauk Biblijnych KULPracownicy Sekcji Nauk Biblijnych KUL, w ramach projektu „Szkoła DABAR”, w lipcu i sierpniu br. zorganizowali dwa wyjazdy naukowe do Grecji, które połączyły geografię, archeologię, historię oraz egzegezę biblijną i modlitwę. Ideą Szkoły DABAR, której inicjatorem jest ks. dr hab. Adam Kubiś, jest chrystocentryczne wyjaśnienie tekstu biblijnego w połączeniu z poznawaniem realiów życia pierwotnych adresatów tego tekstu, w miejscach w których te teksty powstawały.

 

Kurs „Paweł w Koryncie” (11-20 lipca br.) poświęcony był poznawaniu przesłania Drugiego Listu do Koryntian autorstwa Pawła Apostoła. Codziennym wykładom egzegetycznym ks. dr. hab. Marcina Kowalskiego towarzyszyło poznawanie starożytnego Koryntu i Akrokoryntu oraz dwóch portów korynckich: Lechajonu i Kenchr. W trakcie kursu 43 uczestników zobaczyło także ateński Akropol i Areopag oraz Mykeny, Epidauros i Napflio. Nie zabrakło także czasu na modlitwę w odosobnionym górskim klasztorze (Μονή Καλαμίου), obejrzenie tragedii „Orestes” Eurypidesa w starożytnym teatrze greckim w Epidauros, rejs na Hydrę i piesze wędrówki na tej wyspie oraz codzienny odpoczynek na morskiej plaży, przy której zlokalizowany był hotel-baza szkoły.

 

Od 24 lipca do 3 sierpnia br. odbywał się kurs „Apokalipsa na Patmos”. Na zamieszkiwaną przez niespełna 3 tys. mieszkańców wyspę Patmos udało się 51 kursantów, w tym wykładowcy i studenci KUL. Jak stwierdził Robert Lax (2015-2000), amerykański poeta, który 20 ostatnich lat swego życia spędził na Patmos, wyspa ta jest miejscem gdzie „Łaska może spływać” (Grace can flow). Wyspa posiada symbolicznych 7 wzgórz i 365 kościołów. Prócz liczącego prawie tysiąc lat klasztoru Jana Teologa, najczęściej odwiedzanym miejscem wyspy jest osłonięta dziś kolejnym klasztorem grota, w której Jan Apostoł otrzymał wizje spisane później w Księdze Apokalipsy. W zagadkowy tekst Apokalipsy, najbardziej tajemniczej księgi biblijnej, wprowadzał codziennymi wykładami ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki. Burzliwą historię wyspy, jej geografię oraz opisany w starożytnym apokryfie pobyt na wyspie Jana Apostoła przybliżył o. prof. dr hab. Adam Ryszard Sikora OFM. W czasie swego pobytu na „świętej wyspie”, jak Grecy nazywają Patmos, kursanci korzystali także z dwóch specjalnie przygotowanych na tę okazję podręczników: Zrozumieć Apokalipsę? Szkice egzegetyczno-teologiczne oraz Patmos. Geografia, historia, apokryfy. Obok kilkudniowego pobytu na wyspie Patmos, na którą uczestnicy dopłynęli promem z Pireusu, w programie kursu znalazły się także rejs i pobyt na wyspie Lipsoi, zwiedzanie Aten, Koryntu oraz świątyni Posejdona na Półwyspie Sunion. Więcej informacji o Szkole DABAR w linku: https://szkola-dabar.pl/