24. października 2012 roku studenci pierwszego roku „Krajoznawstwa i turystyki kulturowej” Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II mieli możliwość uczestnictwa w wycieczce do Chełma. Miasto położone we wschodniej części Polski w pobliżu granicy z Ukrainą posiada niezmiernie ciekawą i bogatą historię. Studenci wraz z opiekunami poszukiwali śladów jego wielowyznaniowej i wielokulturowej przeszłości.

 

 

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika początkowo pełniła funkcję katedry unickiej, jednak z biegiem czasu jej funkcja uległa zmianie. Obecnie jest ona parafialnym kościołem rzymskokatolickim, będącym od 1988 roku bazyliką mniejszą. Znajduje się w niej replika cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej z 1938 roku, która umieszczona jest w ołtarzu głównym oraz późnobarokowe antepedium (1720-1730), wykonane z blachy srebrnej, przedstawiające scenę hołdu składanego przez króla Jana Kazimierza Matce Boskiej Chełmskiej po bitwie pod Beresteczkiem w 1651 roku. Dzięki gościnności księży grupa mogła podziwiać panoramę Chełma z dzwonnicy stojącej obok bazyliki.

 

 

 

Następnym etapem  wycieczki było podziwianie uroków Kościoła Rozesłania Świętych Apostołów. Budowla kościoła pochodzi z 1763 roku, ale w swojej historii przechodziła wielokrotne remonty. Wewnątrz kościoła uwagę przyciągają drewniane ołtarze, ambona i chrzcielnica wykonana w stylu rokokowym. Godna poświęcenia uwagi jest również późnobarokowa polichromia pędzla Józefa Majera.

Kolejnym punktem wycieczki  były Podziemia kredowe. Podczas zwiedzania grupa miała okazję zobaczyć ekspozycje dotyczące:  archeologii,  górnictwa kredy i historii miasta, natknąć się na nietoperze oraz spotkać władcę podziemi - ducha Bielucha. 

Po obiedzie i chwili odpoczynku grupa, wspólnie z opiekunami, dokonała rekonesansu topograficznego centrum miasta. Oprócz dawnej cerkwi św. Mikołaja i tzw. Małej Synagogi, studenci odszukali miejsce po Starej Synagodze. Nie udało się niestety zwiedzić z powodu remontu cerkwi prawosławnej.

Chełm pomimo swojego bogactwa kulturowego, nie przyciąga zbyt wielu turystów. Lecz Ci którzy tu przybędą na pewno zachwycą się jego urokiem. 

 

(oprac. Agnieszka Darowska)

Autor: Bogumił Szady
Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013, godz. 09:29 - Bogumił Szady