Kolejne Wodne Warsztaty Edukacji Ekologicznej odbyły się tym razem na rzece Dajna.
Trzydniowy spływ mazurską rzeką stanowił okazje do podziwiania i zapoznania się z występującą na tym terenie fauna i florą, ale również idealny moment do posprzątania cieku z zalegających odpadów
Po przepłynięciu odcinka kilkunastu kilometrów już mogliśmy się przekonać, że akwen Dajny jest bardzo zanieczyszczony. Już od samego początku udało Nam się wyłowić niesamowite ilości butelek, puszek oraz wszelkiego innego rodzaju tworzyw sztucznych. Nie zbrakło również ciekawszych okazów takich jak opony od ciągnika, znaki drogowe, wiadra czy miski.
Szlak rz. Dajna to system rynnowych jezior połączonych ciekiem wodnym tworzących Rynnę Mrągowską. Rzeka płynie przez Pojezierze Mrągowskie będące częścią Pojezierza Mazurskiego oraz Nizinę Sępopolską będącą częścią Niziny Staropruskiej.
Krajobraz rzeki jest mocno zróżnicowany, na wielu odcinkach rzeka wcina się w leśne wąwozy, jej dno jest płytkie i kamieniste a na innych odcinkach leniwie, wije się zabagnioną doliną robiąc wrażenie bagien i mokradeł Luizjany.
Autor: Angelika Żurawska
Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014, godz. 14:51 - Angelika Żurawska