Coraz więcej młodych chce emigrować z Polski

 

Ponad 3 miliony Polaków myśli o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych. 1/3 z nich chce zostać w wybranym przez siebie kraju na stałe – wynika z raportu firmy Work Service i Instytutu, który promuje potencjał gospodarczy państw Europy Środkowej i wschodniej. Dane opisuje dziennik „Rzeczpospolita”.

 

Ponad połowa osób, które chcą opuścić kraj nie ma skończonych 34 lat. Najczęściej wybieramy Niemcy, Wielką Brytanię i Norwegię.

 

Dr Bogdan Więckiewicz, socjolog, mówi, że takie badania odzwierciedlają nastrój społeczeństwa. Można z tego wnioskować, że sytuacja w kraju jest zła. Ekspert dodaje, że ten trend może się odwrócić. Wszystko zależy od działań politycznych i gospodarczych.

 

– Podejmując pewne mądre decyzje, jakiś program, który byłby sprzyjający dla młodych osób, można zatrzymać ich w kraju. Jeżeli będą oni mieli świadomość, że w naszym kraju można podejmować pracę, która będzie gwarantowała im godziwe zarobki, to jestem przekonany, że nie będą oni wyjeżdżali do kraju obcego kulturowo, często religijnie, etnicznie. Podobnie także tak jest, że część osób, które już przebywają poza granicami kraju dostrzeże, że można stworzyć miejsca pracy, czy zarabiać – zaznacza socjolog.

 

GUS informuje, że w u.br. poza krajem przebywało 2 mln 320 tys. Polaków, to o 124 tys., czyli 5,6 proc. więcej niż w końcu 2013 r. Skala może być jeszcze większa, ponieważ to szacunkowe dane.

RIRM

 

Zobacz źródłową informację: tutaj

 

20151016zdjecie_pod_tekst

Autor: Rafał Podleśny
Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015, godz. 20:15 - Rafał Podleśny