Dawna Katedra Kultury Artystycznej

 


 


Zajmuje się nowożytnym rzemiosłem artystycznym Prowadzi komparatystyczne badania naukowe nad polską i europejską sztukę dekoracyjną. Jest autorką trzech książek i kilkudziesięciu artykułów (zob. bibliografię). Obszar jej zainteresowań badawczych obejmuje: elementy wyposażenia wnętrz sakralnych i świeckich, tkaniny jedwabne, tapiserie, hafty, wyroby ze złoconego kurdybanu, tapety, meblarstwo oraz złotnictwo. Podejmuje też badania z zakresu kostiumologii (m.in. szaty liturgiczne, pasy kontuszowe). Prace komparatystyczne mogła prowadzić, i prowadzi nadal, dzięki współpracy ze specjalistycznymi placówkami naukowymi w Europie (m.in. Scuola Storica Italo-Polacca przy Istituto Sturzo w Rzymie, The Attingham Society w Londynie, Centre International d’Etude des Textiles Anciens w Lyonie, Musée Galliera w Paryżu, Abegg-Stiftung w Riggisbergu, Staatliche Schlösser, Burgen und Gärten Sachsen w Dreźnie) oraz w USA (The Bard Graduate Center for Studies in Decorative Arts w Nowym Jorku). Efektem badań nad polską sztuką dekoracyjną będą dwa rozdziały: Rzemiosło artystyczne w XVII wieku i Rzemiosło artystyczne w XVIII wieku, które znajdą się w największej syntezie sztuki polskiej (dziesięć tomów), przygotowywanej pod redakcją prof. dr hab. Jerzego Kowalczyka.

W roku 1990 otrzymała wyróżnienie im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa przyznawane przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Należy do polskich i obcych towarzystw naukowych, m. in. Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Centre Internationale d’Etude des Textiles Anciens w Lyonie (CIETA), The Attingham Society w Londynie. W latach 2000-2004 była członkiem Rady Naukowej Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Nauki w Przemyślu. Jest członkiem redakcji rocznika „Kresy Południowo-Wschodnie”. W latach 1998-1999 przygotowała dla Telewizji Polsat cztery półgodzinne programy popularyzujące zagadnienia dotyczące sztuki (jeden z nich prezentował sztukę Lublina, dwa sztukę Płocka). Aktualnie jest Wiceprzewodniczącą Rady Programowej Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Lublinie.

W pracy dydaktycznej koncentruje się na problematyce związanej ze sztuką dekoracyjną, zwłaszcza nowożytną. Prowadzi wykład kursowy i ćwiczenia pod nazwą Techniki i technologie rzemiosła artystycznego oraz seminarium magisterskie.

 


Autor: Ireneusz Marciszuk
Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015, godz. 14:05 - Ireneusz Marciszuk