Dylemat jaką choinkę wybrać na święta?

 

W okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wielu z nas zadaje sobie pytanie jaką kupić choinkę?

Naturalną, czy sztuczną, która tak naprawdę jest bardziej ekologiczna?


 choinkajpg_550

Wydaje się, że przez ostatnie lata umocnił się mit, że sztuczne choinki są bardziej ekologiczne od naturalnych. Mam nadzieję, że poniższy tekst przekona Was, które ze świątecznych drzewek jest bardziej przyjazne dla środowiska.

 

 

Choinka sztuczna

Sztuczne choinki uważane są przez wielu za ekologiczne ze względu na to, że chronią lasy przed nadmierną eksploatacją. Nie jest to jednak prawdą. Sztuczne drzewka są bowiem bardziej szkodliwe dla środowiska, ponieważ wyprodukowane są z tworzyw sztucznych.

Choinka sztuczna ma tyle samo wad, co naturalna zalet – mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych – Wytwarza się je z substancji, których samo wydobycie powoduje szkody w środowisku, zaś proces produkcji powoduje to, co najbardziej nieprzyjazne – pyły, gazy, wyziewy zakładów chemicznych. Po kilku latach użytkowania choinka trafia na wysypisko śmieci. Jej biodegradacja następuje bardzo powoli, bo rozpad związków PCV trwa co najmniej 400 lat.

 

Niewątpliwie taka choinka posiada też wiele zalet: kupujemy jedną choinkę na kilka lat, nie wymaga ona od nas żadnej pielęgnacji, możemy się nią cieszyć przez wiele tygodni, bo nie gubi igieł. Jest wygodna, ale to nie znaczy, że ekologiczna!!!

 

Choinka żywa

 

Wielu z nas nie wyobraża sobie jednak Świąt Bożego Narodzenia bez żywego drzewka, którego zapach tworzy niepowtarzalny klimat w naszym domu.

Nie musimy się obawiać, że kupując żywa choinkę doprowadzamy do dewastacji lasów. Obecnie większość drzewek świątecznych pochodzi z plantacji. Są one zakładane na terenach otwartych lub w lasach gdzie pod liniami energetycznymi normalny, wysoki las i tak nie może rosnąć. Tylko niewielka ilość drzewek pozyskiwania jest z innych terenów leśnych, jednak zawsze w ramach zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez leśników, które zgodnie ze sztuką leśną i tak należy wykonać – informuje Anna Malinowska.

Według danych Lasów Państwowych, w tym roku leśnicy przygotowali do sprzedaży około 110 tys. sztuk świątecznych drzewek, które pochodzą właśnie ze specjalnych plantacji i z cięć pielęgnacyjnych.

 

Należy też zwrócić uwagę na kradzieże w lasach, które szczególnie w okresie świąt zdarzają się dosyć często.

Z zakupem żywej choinki wiąże się wiec problem legalności jej pochodzenia. Aby być pewnym pochodzenia zakupionego towaru możemy poprosić sprzedawcę o okazanie odpowiedniego dokumentu (tj. asygnata Lasów Państwowych lub faktury, świadczącej o zakupie drzewek ze specjalnego gospodarstwa).

W celu przeciwdziałania kradzieżom, od 13 grudnia do końca roku Straż Leśna wraz z innymi służbami przeprowadza ogólnopolskie działania pod nazwą „Choinka”. Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500-złotowy mandat bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść nawet 5000 zł.
Z roku na rok, dzięki działaniom Straży Leśnej i rosnącej świadomości społeczeństwa, ilość kradzieży choinek maleje.

 

Superekologiczna choinka przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku.

 

Wykorzystując swoją wyobraźnię i pomysłowość możemy sprawić, że nasza choinka będzie jeszcze bardziej ekologiczna.

 

Na uwagę zasługuje tu pomysł pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej. Zaprojektowali oni nietypowy rower, dzięki któremu można wygenerować tani i ekologiczny prąd, który zasila lampki na świątecznej choince. Drzewko zdobią dwa 40-metrowe łańcuchy, po dwieście żarówek na każdym. Zasada działania jest prosta: pedałujesz – świecą, zmęczyłeś się – nadal się jarzą, ale tym razem pobierając energię z paneli słonecznych zamontowanych na daszku osłaniającym rower. 

Autorem projektu ekologicznego roweru są naukowcy z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej: Wojciech Leśniewski, Dariusz Duda oraz dr inż. Wojciech Litwin. Natomiast na oryginalny pomysł zwrócenia uwagi na konieczność oszczędzania energii i możliwości jej bezemisyjnego wytwarzania, wpadli pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który zaproponował wspólną akcję inżynierom z Politechniki.

Urządzenie wyposażone jest w licznik energii elektrycznej, dzięki temu po zakończeniu akcji będzie można stwierdzić, ile prądu siłą własnych mięśni wyprodukowali mieszkańcy Pomorza. Dodatkowo choinkę ozdobiły ekologiczne bombki wykonane z materiałów z recyklingu.

 

Mam nadzieje, że po tej krótkiej lekturze każdy, kto miał wątpliwości jaką choinkę kupić, w tym roku zdecyduje się na świeże, pachnące lasem drzewko.

 

 

Opracowano na podstawie:

 

http://www.lp.gov.pl/Members/Magda/akcja-201echoinka201d-w-lasach-panstwowych

 

http://srodowisko.ekologia.pl/ochrona-srodowiska/Wieczny-dylemat-choinka-zywa-czy-choinka-sztuczna,11490,0.html

 

http://www.pg.gda.pl/?kat=maktu&katr=aktualnosci&w=20091216_rower

Autor: Weronika Goraj
Ostatnia aktualizacja: 20.12.2009, godz. 17:45 - Weronika Goraj