Aktualności / Wydarzenia
Dyplomacja Watykanu na KUL
Stolica Apostolska stoi na straży współistnienia społecznego na całym świecie – mówił podczas specjalnego wykładu na KUL szef watykańskiej dyplomacji abp Paul Richard Gallagher. Zwrócił uwagę, że dyplomacja papieska jest jedyną w świecie, która nie szuka sposobów na sprawowanie władzy.
- Nadrzędną misją i celem działalności dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej jest dbanie o wolność i pełne życie wspólnoty wierzących - mówił abp Paul Richard Gallagher, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi w swoim wykładzie „Dyplomacja Stolicy Apostolskiej we współczesnym świecie”, podkreślając, że dyplomacja Watykanu to dyplomacja miłosierdzia. Jak mówił Watykan na arenie międzynarodowej stara się zawsze zwracać uwagę na godność człowieka i dialog. - Budujemy świat dialogu, bo dialog jest jedyną właściwą ścieżką. Budujemy zgodę i unikamy rozłamów. Staramy się deeskalować konflikty – precyzował zasady działalności Stolicy Apostolskiej w relacjach międzynarodowych.
Szef watykańskiej dyplomacji wskazywał na współczesne wyzwania w prowadzeniu aktywności na forum kontaktów dwu i wielostronnych Stolicy Apostolskiej: - Staramy się bronić tych, którzy są najbardziej narażeni na krzywdę i biedę. Nasze działania związane są m.in. z wymianą jeńców wojennych oraz negocjacjami międzynarodowymi. Staramy się pilnować przestrzegania międzynarodowego pokoju przez wszystkie państwa i narody.
Wykład abpa Paula Richarda Gallaghera odbył się w ramach projektu Centrum Badań nad Dyplomacją KUL. - Chcemy budować przestrzeń dialogu i relacji międzyludzkich na naszym uniwersytecie, w tym także w aspekcie różnego rodzaju działań dyplomatycznych – mówił we wstępie do wykładu rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.