Niepełnosprawność i seksualność?

 

Rzadko kiedy poruszana jest tematyka seksualności osób niepełnosprawnych, wiemy że jest i ta wiedza często nam wystarcza. Trudno nam spojrzeć na tę sprawę za każdym razem, nawet wtedy a może zwłaszcza wtedy, gdy znamy takie osoby. Seksualność jest dla wielu ludzi tematem „tabu”, a w połączeniu z niepełnosprawnością to sprawia wrażenie jeszcze trudniejszego tematu, często ingerującego w nasze poglądy, postawy na ten temat, a także uderzającego w nasze proste, stereotypowe myślenie.

 

Mózgowe porażenie dziecięce jest to zespół przewlekłych i niepostępujących zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego przejawiający się najczęściej w niedowładzie kończyn, opóźnieniu rozwoju mowy, czasem występowaniem epilepsji. Przyczyn jest wiele od uszkodzeń w okresie prenatalnym, wcześniactwo, niedotlenienie w czasie porodu i inne, jednak najczęściej w wyniku powikłań okołoporodowych. Zaburzenia w rozwoju można zauważyć już na początku życia dziecka postawa ciała, gaworzenie, unoszenie główki, siadanie itd.. Osobę z MPD łatwo dostrzec - jest „inna”.

 

Wiemy najlepiej jak myślimy na temat seksualności osób niepełnosprawnych i wiemy mniej więcej czym jest mózgowe porażenie dziecięce, nie wiemy jednak jaka jest seksualność osób z MPD. Co mówić na ten temat do rodziców? Co mówić osobom z MPD? Jak reagować na masturbację osób z mózgowym porażeniem dziecięcym? Nasz gość Pani psycholog Klaudia Czapla doktorantka z katedry psychologii rehabilitacji odpowiedziała na te i inne pytania na wspólnym spotkaniu Sekcji Psychologii Rehabilitacji i Psychoseksuologii KNSP KUL. Pracę magisterską pisała na temat potrzeb i przejawów seksualności u młodych osób z MPD, więc mówiła o MPD z badań własnych i z własnej praktyki, co dla nas jest bardzo cenne.

 

Podsumowując cytatem seksuologa Lwa Starowicza: „w seksie nie ma pełnosprawności, są tylko zaburzenia seksualne i albo się je ma, albo nie, to wszystko” (za: „Jak kochają niepełnosprawni...”, 2002, s. 18). Niepełnosprawni mają takie same prawo do seksu, do potomstwa, do wszystkiego jak wszyscy pełnosprawni, a to że nam się wydaje, że oni takich potrzeb nie mają i nie powinni mieć to często nasz problem, naszego społeczeństwa zacznijmy zmiany od siebie.

 

______________________________________________________________

 

Otwartość… szczerość… siła

 

Trzy słowa… za ich pomocą można opisać tak wiele. Są to rzeczowniki, które używamy bardzo często w życiu codziennym. Opisujemy normalne czynności, właśnie... normalne.
Z trzech słów składa się też wyraz - NIE-PEŁNO-SPRAWNOŚĆ. Wystarczy 17 liter, żeby sklasyfikować człowieka, żeby zamknąć go w pewnych ramach, „przypiąć mu łatkę”, zdefiniować jego życie. Trzy słowa, aby zapomnieć o człowieku, o jego godności, o tym by traktować go normalnie - „przecież jest niepełnosprawny… to jest nienormalny.”. Tak mało trzeba, żeby kogoś od razu skreślić.

 

Niepełnosprawność, stereotypy, ograniczenia - znowu trzy słowa, które tym razem opisują warsztat sekcji Psychologii Rehabilitacji Koła naukowego Studentów Psychologii KUL prowadzony przez koordynatorki sekcji - Marzenę Buniowską oraz Karolinę Bałandę.

 

Uczestnicy dowiedzieli się jak sami spostrzegają osoby, które nie są w pełni sprawne fizycznie czy umysłowo, jakie stereotypy i przekonania mają w stosunku do takich ludzi i jakie powszechnie panują w społeczeństwie. Świadoma refleksja uczestników była nieodłącznym elementem warsztatów. Kreatywność, wiedza, możliwości – charakterystyka psychologii rehabilitacji w trzech słowach ;) . Jak wiele można opisać przy użyciu tak niewielu wyrazów :)

 

 

Ta sekcja w takim tempie zdziała cuda! Zwykłe, normalne, ludzkie (3 słowa :D) podejście do osób niepełnosprawnych, ograniczeń związanych z niepełnosprawnością i naszych własnych ograniczeń tzw. „klapek na oczy” - Panie i Panowie zapraszamy po więcej!

 

 

 

________________________________________________________________________

 

Spotkanie z Mistrzem!

 

Czym jest bowling? Jak można grać gdy jest się niewidomym? Jak zostać mistrzem świata? A wreszcie jak można wygrać będąc niewidomym?! Pan Zdzisław Koziej to Mistrz Świata w Bowlingu, a także osoba niewidoma. Brzmi szokująco…

W mistrzowskim stylu swoją działalność rozpoczęła nowa sekcja Psychologii Rehabilitacji Koła Naukowego Studentów Psychologii KUL. Zaproszony Gość urzekł nas swoim optymizmem i osiągnięciami. To był naprawdę strzał w 10. ;)

Życie bez ograniczeń, z wielkimi marzeniami, których Pan Zdzisław nie boi się spełniać pomimo swojej niepełnosprawności. Na jego koncie oprócz wielu sukcesów jest też wiele trudnych doświadczeń, którymi ubogacił nasze spotkanie, a szczególnie nas wszystkich.

 

Zdzisław Koziej urodzony 28 listopada 1957 roku we wsi Rozkopaczew, niedaleko Lublina. W wieku czterech lat zachorował na zapalenie opon mózgowych, w skutek czego w znacznym stopniu utracił słuch oraz wzrok. Od dzieciństwa czynnie uprawiał sport: m. in. lekkoatletykę – biegi, piłkę nożną.

W wieku 20 lat został powołany do wojska, nie dokończył jednak służby w wyniku pogarszającego się stanu zdrowia. Następnie pracował w Spółdzielni Inwalidzkiej „Ogniwo”, gdzie poznał środowisko sportowców i zaczął uprawiać tarball, a następnie goalball.

W 1992 roku został powołany do reprezentacji klubu w goalball w Integracyjnym Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start Lublin”, Zdzisław Koziej do 2004 roku zdobył 30 medali z tego 19 złotych. Grę w kręgle klasyczne i bowling stopniowo włączał do repertuaru uprawianych sportów i w niedługim czasie od rozpoczęcia treningów osiągnął pierwsze sukcesy. Wielokrotny złoty medalista w bowlingu Mistrzostw Europy oraz Polski (od roku 2008, aż do teraz – Mistrzostwa Polski).

 

Najważniejsze osiągnięcia w bowlingu:

2015r.: Mistrzostwa Świata w Seulu III miejsce indywidualnie, III miejsce drużynowo

2013r.: Mistrzostwa Europy w Pradze I miejsce indywidualnie, I miejsce duet, III miejsce trójka, III miejsce w czwórce, I miejsce Klasyfikacja Generalna/Open oraz Mistrzostwa Polski Wrocław, I miejsce indywidualnie

2012r.: Mistrzostwa Polski Bydgoszcz, I miejsce indywidualnie

2011r.: Mistrzostwa Polski Opole, I miejsce indywidualnie

2007 rok: Mistrzostwa Polski, II miejsce indywidualnie

 

Autor: Magdalena Pietnoczko
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017, godz. 22:57 - Magdalena Pietnoczko