:: Instytut Europeistyki ::

WYJAZDY STUDENTÓW EUROPEISTYKI W RAMACH PROGRAMU ERASMUS

 

Kamil Murgała

Wyjazd do Budapesztu w II semestrze roku akad. 2009/2010

 

     Zanim poszedłem na studia słyszałem wiele o wymianach zagranicznych i różnego tego typu stypendiach, ale nigdy nie myślałem, że będę jednym z tych, który będzie miał w życiu okazje skorzystać z takiej  możliwości, a studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II na kierunku Europeistyka umożliwiły mi taki wyjazd, co tym bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że kierunek ten to świetny wybór.

     Mój pobyt w ramach programu wymiany zagranicznej Erasmus, który trwał od Lutego do Czerwca 2010 roku miał miejsce na Węgrzech, a dokładniej w ich stolicy Budapeszcie. Jest to piękne miasto, w którym od pierwszego dnia pobytu czułem się bardzo dobrze. Przyczyną tego jest na pewno pozytywne nastawienie Węgrów do obcokrajowców, a w szczególności do Polaków.

     Pázmány Péter Katolikus Egyetem, czyli uniwersytet na którym miałem okazje uczyć się przez te parę miesięcy to świetne miejsce dla zagranicznych studentów, których co semestr przyjeżdża tam wielu. Oprócz około trzydziestki Erasmusów, z praktycznie każdego kraju Unii Europejskiej m.in. z Grecji, Portugalii, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch, przebywa tam grupa dwudziestu kilku studentów ze Stanów Zjednoczonych, dokładniej z University of San Francisco. Program zajęć, który realizowałem na tym uniwersytecie, w znacznej części pokrywał się z programem studiów realizowanym na KULu, w związku z czym po powrocie różnica programowa jaką musiałem zaliczyć była niewielka. Zajęcia na które miałem okazje uczęszczać prowadzone były przez świetnych wykładowców, nie tylko z Węgier, ale także z Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Prowadzili oni wykłady w sposób bardzo interesujący i zrozumiały, dzięki czemu same zajęcia, czy też późniejsze egzaminy pomimo tego, że odbywały się po angielsku, nie stanowiły problemu, a jedynie świetną okazję do nauki wielu rzeczy. Uniwersytet dbał nie tylko o dobrą organizacje zajęć, ale również organizował liczne wycieczki po samych Węgrzech jak i krajach sąsiedzkich. Naprawdę perfekcyjnie zadbano o to byśmy nie mieli czasu się nudzić.

     Pobyt na stypendium zagranicznym, to świetna okazja do nauki w obcym języku na zagranicznym uniwersytecie, ale to także świetna przygoda z wiązana z ludźmi, których się tam spotyka. Przebywanie przez kilka miesięcy w międzynarodowym towarzystwie studentów, którzy przyjeżdżają do Budapesztu niemalże z całego świata, to niewyobrażalna okazja by nauczyć się wiele o ludziach z różnych zakątków globu, a także o samym sobie. To możliwość do przełamywania stereotypów i wszelkich barier jakie dzielą każdego z nas, ale także do przekonania się o tym jak wiele nas łączy. Każdy kogo spotkałem przez ten okres, był bardzo otwarty i pozytywnie nastawiony na nowe znajomości.

     Podsumowując wyjazd na stypendium zagraniczne w ramach programu Erasmus to świetna okazja do poprawy znajomości języków obcych, uczęszczania na interesujące zajęcia, zdobycia cennego życiowego doświadczenia, integracji z obywateli krajów całego świata, i mógłbym tak wymieniać i wymieniać ponieważ lista korzyści nie ma końca, ale tak naprawdę żeby zrozumieć jak wiele jest plusów takiego wyjazdu, trzeba samemu z tej możliwości skorzystać! Dlatego zachęcam do tego wszystkich i daję gwarancję, że nikt kto się na to zdecyduje nie pożałuje! : )

 

budapeszt3_400  wycieczka_do_wiednia_400

 

wycieczka_do_wiednia2_400

Autor: Paweł Wojtasik
Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011, godz. 11:39 - Marta Ordon