Aktualności / Wydarzenia

Europejski Dzień Mózgu - konferencja o neuroróżnorodności

Neuroróżnorodność to główny temat konferencji naukowej, którą z okazji tegorocznego Europejskiego Dnia Mózgu w dniach 14-15 marca zorganizowało Studenckie Koło Neuronauk KUL. Poza wykładami badaczy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Polskiej Akademii Nuak m.in. o percepcji czasu i funkcjonowaniu umysłu, ADHD, czyli zespole nadpobudliwości z deficytem uwagi czy o wyobraźni osób niewidomych, zaplanowano także warsztaty oraz sesję studencko-doktorancką.

Termin neuroróżnorodność (z ang. neurodivergent) używany jest w odniesieniu do różnych cech ludzkiego mózgu. Samo pojęcie dotyczy różnorodnych sposobów, rozumowania, odbierania świata i wynikających z nich zachowań - nie tylko szeroko rozumianej niepełnosprawności, ale opisuje ona każdego z nas z naszymi zachowaniami, przystosowaniami, czy wrażliwością na otaczający nas świat.

Neuroróżnorodność bazuje na inności, ale czy odmienność zawsze jest zła? Naszym zdaniem nie; z neuroróżnorodności wynika szereg zalet takich jak: wrażliwość, otwartość, nieszablonowe myślenie i kreatywność. Staje się ona sposobem na wyjście poza granice umysłu i strategią rozwoju talentów. Do tematu podchodzimy nie tylko od teoretycznej strony, równie ważna jest dla nas praktyka – przekonują studenci ze Studenckiego Koła Neuronauk KUL, przypominając też, że powstają badania, które potwierdzają sukces firm zatrudniających osoby neuroróżnorodne.

Dzięki ich nieszablonowym myśleniu zyskują przewagę konkurencyjną w wielu obszarach: produktywności, innowacji, kultury i pozyskiwaniu najlepszych pracowników. Szczególnie zależy nam na tym, aby zamiast próbować zmieniać osoby nieneurotypowe możemy zmienić podejście i przez pomaganie im rozwijać się jako ludzie, uczyć się, czerpać od siebie nawzajem, szukać swojej tożsamości, pasji i sensu niezależnie od barier narzucanych przez społeczeństwo – dodają studenci, w tym sekretarz studenckiego koła Patrycja Rębisz.

Konferencja, która potrwa do 15 marca, odbywa się w sali 114 Centrum Transferu Wiedzy KUL.