ODCIENIE SZTUKI. Dzieła ze zbiorów Muzeum KUL

Wystawa w Muzeum Archidiecezji Lubelskiej – Wieży Trynitarskiej
ul. Królewska 10, Lublin
Termin: 1 maja – 31 października 2024

Wystawa w Muzeum Archidiecezji Lubelskiej – Wieży Trynitarskiej, czyli w samym sercu Lublina, ukazuje tę część zbiorów Muzeum KUL, które rzadko opuszczały magazyny muzealne bądź jeszcze nie były eksponowane! Będzie to zatem wyjątkowa okazja do obcowania z zabytkami artystycznymi lubelskiej uczelni, a także do zapoznania się z dziejami kolekcji – przede wszystkim jej twórcami i darczyńcami.

Czytaj dalej „ODCIENIE SZTUKI. Dzieła ze zbiorów Muzeum KUL”

THEATRUM SACRUM. Sztuka sakralna ze zbiorów Muzeum KUL

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie
Termin: 24 lutego 2023 – 17 stycznia 2025

Wystawa THEATRUM SACRUM przygotowana przez Muzeum KUL prezentuje dotychczasowe działania konserwatorskie jakie podjęło muzeum w celu ratowania sakralnego dziedzictwa – głównie rzeźb, które w różnych okolicznościach trafiały do katolickiego uniwersytetu. Dzięki różnorodności dzieł ekspozycja jest niezwykłym, pełnym dynamiki i nieoczekiwanych zwrotów akcji barokowym theatrum sacrum. Jego aktorami są stworzone ku chwale Boga – nierzadko przez najznamienitszych twórców tamtych czasów – zastępy aniołów i świętych.

Fot. Tomasz Koryszko/KUL

Trzon prezentacji stanowią pełnoplastyczne barokowe rzeźby sakralne, które tworzą dziś jedną z największych i równocześnie najwartościowszych kolekcji nowożytnej plastyki ołtarzowej w Polsce. Większość z figur powstała w puławskich pracowniach Johanna Eliasa Hoffmanna (ok. 1690-1751) i jego kontynuatorów – Sebastiana Zeisla (czynny 1745 – ok. 1780) oraz Johanna Ferdinanda Kargiera (czynny ok. 1743-1785). Do KUL przekazane zostały w 1956 r. za zgodą Centralnego Zarządu Muzeów i Ochrony Zbiorów przy Ministerstwie Kultury i Sztuk.

Konferencja o polskim artyście w Rzymie

Miło nam poinformować, że Muzeum KUL jest partnerem międzynarodowej konferencji: “Między rokokiem a klasycyzmem. Tadeusz Kuntze między Rzymem a Soriano nel Cimino”, organizowanej w Instytucie Polskim w Rzymie w dniach 15-16 marca 2024. W konferencji wezmą udział badacze z kilku krajów, wśród nich dr hab. Agnieszka Bender, dyrektor Muzeum KUL.

Szczegóły i program konferencji:
https://instytutpolski.pl/roma/2024/02/16/tadeusz-kuntze/

Projekt: skanowanie szat liturgicznych

Wraz z pracownikami Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Lublinie rozpoczęliśmy współpracę przy projekcie polegającym na skanowaniu 3D szat liturgicznych. Przypuszczalnie jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Konferencja “Kolekcje królów polskich”

Dr hab. Agnieszka Bender, dyrektor Muzeum KUL, wzięła udział w konferencji naukowej “Kolekcje królów polskich”, zorganizowanej w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamek Królewski w Warszawie. Wygłosiła referat pt. “Zrealizowane i niezrealizowane zakupy ze zbiorów Madame de Pompadour w kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego”. Konferencja była zorganizowana w dniach 11-12 grudnia 2023 r.

https://www.zamek-krolewski.pl/strona/wyklady-konferencje-naukowe-debaty/1754-kolekcje-krolow-polskich-konferencja-naukowa?fbclid=IwAR2Ix1jnKNdFVzaoeQqyzzc2s1Pk95REYHRUe9SHRCpuZYi9bInvHQdiLCI

Konferencja “Contatti artistici polacco-italiani 1944-1980″ („Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1944-1980”)

Dr hab. Agnieszka Bender, dyrektor Muzeum KUL, wzięła udział w międzynarodowej konferencji “Contatti artistici polacco-italiani 1944-1980″ („Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1944-1980″), zorganizowanej przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Polską Akademię Nauk w Rzymie i Instytut Polski w Rzymie. Wygłosiła tam referat pt. „Ks. Jerzy Maria Langman – kolekcjoner, organizator wystaw, darczyńca”.