Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli ma trzydzieści lat

 

 - Jubileusz to dobry moment na zadanie sobie pytania kim jesteśmy? Czego chcemy? W przypadku Fundacji Uniwersyteckiej to niewątpliwie rola pomocy i wsparcia wobec nauczania i wychowania – zaznaczył prof. Michał Wyrostkiewicz, pełnomocnik rektora ds. Filii KUL w Stalowej Woli w przemówieniu skierowanym na okoliczność jubileuszu organizacji.

 

Fundacja Uniwersytecka została powołana w 1991 roku, jako pomoc dla działań naukowych, formacyjnych Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, która skupiła wokół siebie tysiące studentów kształcących się w obszarze nauk społecznych. Inicjatorem jej powołania był ks. bp Edward Frankowski. – Łącząc siły Filii i Fundacji mieliśmy na celu realizację marzenia ludzi dobrej woli o działaniu prężnego ośrodka akademickiego. Dziś wyzwaniem jest, by wspólnymi siłami zadbać o rozwój Filii KUL w Stalowej Woli. Potrzeby są ogromne – zaznaczył bp Edward Frankowski.

 

Siła solidarności

 

W uroczystościach jubileuszowych, które rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Sandomierskiej, biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, ze strony KUL uczestniczył również Prorektor ds. Misji i Administracji ks. prof. Mirosław Sitarz oraz Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu, ks. prof. Jacek Łapiński. Spotkanie była okazją do wymiany myśli na temat działalności organizacji, ale także Filii KUL. Tę umożliwiło sympozjum jubileuszowe w Auli Uniwersyteckiej im. Solidarności.  – Jako absolwent KULu wiem, jak ważną rolę odegrała uczelnia w mieście, które miało charakter przemysłowy. Stalowa Wola to symbol tego, że Polska i Polacy potrafią działać wspólnie, kiedy zachodzi potrzeba solidarności. Przykładem jest właśnie Fundacja Uniwersytecka – mówił prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny.

 

Wspomnienia i teraźniejszość

 

Prof. dr hab. Franciszka Wanda Wawro poruszyła temat związany z genezą Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Początkowo prowadziliśmy wykłady w kinie, ale uniwersytet bardzo dbał o nas, o wykładowców podobnie jak bp Edward Frankowski. Ogromne zainteresowanie studiowaniem na KUL w Stalowej Woli odbierane było jako fenomen.

 

O roli katolickiej uczelni na przykładzie KUL w rozwoju osobowym i społecznym wypowiedział się prof. dr hab. Roman Jusiak OFM. Na zakończenie sympozjum prezes fundacji Małgorzata Kobylarz wygłosiła wykład  o misji Fundacji Uniwersyteckiej.  – Nadal chcemy wspierać Filię KUL, inspirować do wspólnych przedsięwzięć  na rzecz badań, nauki i kształcenia młodych ludzi  - zaznaczyła pani prezes.

 

Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli powstała w 1991 r., dwa lata po utworzeniu w mieście ośrodka akademickiego związanego z KUL – początkowo był to
Punkt Konsultacyjny, potem Filia Wydziału Nauk Społecznych, aktualnie Filia KUL w Stalowej Woli. Fundacja założona została przez największe instytucje i zakłady pracy Stalowej Woli, Nowej Dęby oraz osoby prywatne, przy zaangażowaniu wspominanego już biskupa Edwarda Frankowskiego.

 

Autor: Adam Garbacz
Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021, godz. 12:29 - Adam Garbacz