HALO! KUP PAN CEGŁĘ ! 

  

Praca telemarketera jest jak przeżywanie nowej przygody z każdym wykonywanym telefonem. Liczy się przekonanie do jakości produktu, trzeba lubić sprzedawać, lubić kontaktować sie z Klientami, lubić rozmawiać przez telefon, mieć poczucie humoru, być otwartym optymistą - mówi Katarzyna Gruszecka - niegdyś Sprzedawca, obecnie Specjalista ds. Rozwoju Produktu w Grupie Adweb.

 

Sprzedaż telefoniczna często kojarzona jest z nieciekawą pracą związaną z przedstawianiem nieustannie jednej i tej samej usługi lub produktu mało zainteresowanym nimi osobom. Rzeczywiście, jest to praca specyficzna, wymagająca szeregu kompetencji, wśród których najważniejsze to cierpliwość i wytrwałość. Podczas rekrutacji na to stanowisko zwraca się także uwagę na styl i precyzję formułowania myśli, dobrą dykcję i wysoką kulturę osobistą.

Może się wydawać, że stanowisko to jest mało istotnym szczeblem szeregowych pracowników - nic bardziej mylnego - w gruncie rzeczy Dział Sprzedaży to pierwsza linia frontu - jego członkowie nawiązują pierwszy kontakt z Klientem, który często zaważa na całej dalszej współpracy. Tak - pierwsze wrażenie - kompetencja, uprzejmość, elastyczność, chęć pomocy, brak nachalności, doskonała znajomość dziedziny - to wszystko sprawia, że osoba po drugiej stronie słuchawki staje się naszym Klientem.
Z drugiej strony, telemarketing często traktowany jest jako zajęcie tymczasowe, coś „na przeczekanie", dlatego też w wielu firmach rekrutacja na to stanowisko ma charakter niemalże ciągły. Istotnie, perspektywy trwania w tym zawodzie przez lata nie są obiecujące. Duże centra usług teleinformatycznych zatrudniają setki telemarketerów oraz pracowników helpdesku - niewielu z nich dostaje szansę, aby wykazać się swoimi zdolnościami i awansować, oferowane zarobki natomiast nie rekompensują potrzeby rozwoju. Zdecydowanie większe możliwości dają paradoksalnie firmy mniejsze. Nie mając doświadczenia w danej branży warto zacząć od tego stanowiska - umożliwia ono zdobycie szerokiej wiedzy w danej dziedzinie. W Grupie Adweb blisko 1/3 obecnych pracowników, zajmujących stanowiska operacyjne, kierownicze i specjalistyczne, to osoby, które pracowały wcześniej w Dziale Sprzedaży Telefonicznej. Jako Konsultanci, na co dzień stykający się z konkretnymi zapytaniami Klientów, rozwiązujący ich problemy, nieustannie podnoszą swój stan wiedzy o e-marketingu. Niebagatelne znaczenie ma tu oczywiście sprzedawany produkt, czy usługa.

W przypadku Grupy Adweb nie jest to rzecz lub jedna z przygotowanych wcześniej przez Dział Marketingu ofert. Konsultanci ds. e-marketingu przed nawiązaniem kontaktu z Klientem, między innymi dokonują audytu strony internetowej Klienta- przygotowują ocenę możliwości jej pozycjonowania, wprowadzenia na niej korzystnych zmian, samodzielnie wybierają słowa kluczowe po których będzie ona wyszukiwana w Sieci. Dopiero potem telefonują do Klienta przedstawiając mu korzyści i dedykowane rozwiązania.
Praca ta zatem, to ciągłe doskonalenie swojego warsztatu i świetny start do budowania własnej ścieżki kariery, zwłaszcza gdy umożliwia to firma, w której się startuje. Warto o to dopytać już na wstępie podejmowania decyzji o zatrudnieniu - tym bardziej praca taka może być traktowana jako miejsce rozwoju, a nie jedynie tymczasowe zatrudnienie.

Podsumowując - nie należy się obawiać pracy sprzedawcy, zwłaszcza w ciekawej, rozwojowej branży, jaką jest IT. Warto zastanowić się jednak, czy posiadamy odpowiednie kompetencje miękkie, chęć pracy z ludźmi i nabywania nowej wiedzy. Reszta - znajomość produktu oraz technik sprzedaży, powinna być zapewniona w ramach szkolenia wdrażającego, a prawdziwy ogrom wiedzy zdobywa się w trakcie samej pracy. Można się szkolić, rozwijać i awansować, chociaż zdarzają się także urodzeni sprzedawcy, rozumiejący doskonale, co to znaczy, że ludzie nie lubią, gdy coś im się sprzedaje, ale bardzo lubią kupować. Ludzie, którzy za nic nie zmieniliby swojej pracy. I chwała im za to.

 

Autor: Anna Białoń, Specjalista ds. ZZL w Grupie Adweb, www.adweb.pl

Żródło: www.kariera.com.pl

 

Autor: Paweł Piech
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010, godz. 13:36 - Dorota Maj