II Ogólnopolskie Warsztaty interpretacji muzyki organowej, fortepianowej i klawesynowej Mariana Sawy (1937-2005)
 Częstochowa, 2-7 lipca 2012
Zespół Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego 42-200 Częstochowa, ul. Jasnogórska 17
 

Wykładowcy:

 

 

MARIETTA KRUZEL-SOSNOWSKA (organy)

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego

w Warszawie

 

ALEKSANDRA GAJECKA-ANTOSIEWICZ (klawesyn)

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina
w Bytomiu
 

MARCIN TADEUSZ ŁUKASZEWSKI (fortepian)
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Termin i miejsce kursu
Warsztaty odbędą się w dniach 2-7 lipca 2012 w Zespole Szkół Muzycznych

im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Przyjazd 1 lipca 2012 (niedziela)

po południu, wyjazd 8 lipca 2012 (niedziela) po śniadaniu.

Zakwaterowanie i wyżywienie w Internacie ZSM (ul. Sułkowskiego, róg Jasnogórskiej). Wykłady, warsztaty i koncerty odbędą się w salach i aulach ZSM.


Szczegółowych informacji udziela CentrumEdukacji Artystycznej (wizytator Zofia Wawrzyńska) oraz ZSM im. M. J. Żebrowskiego (dyrektor Ewa Warzecha), a także Towarzystwo im. Mariana Sawy (prezes Marietta Kruzel-Sosnowska). 


Zgłoszenia:
Termin zgłoszeń upływa 4 czerwca 2012. CEA może także przyjąć je

w późniejszym terminie (również do ostatniej chwili, o ile będą jeszcze wolne miejsca). Zgłoszenia przyjmuje CEA, można je także składać w ZSM

w Częstochowie.

Kurs obejmuje:
Lekcje otwarte, wykłady i koncerty poświęcone muzyce fortepianowej, klawesynowej i organowej Mariana Sawy (1937-2005)

Cele i adresaci kursu:
Są to już drugie warsztaty poświęcone w całości interpretacji muzyki na instrumenty klawiszowe Mariana Sawy. Pierwsze odbyły się w 2010 r., również w Częstochowie. Kurs odbywa się co dwa lata, podobnie jak (przemiennie) Konkurs wykonawstwa muzyki organowej M. Sawy. Marian Sawa (1937-2005) był wybitnym kompozytorem, organistą, improwizatorem i pedagogiem. Pozostawił ogromny dorobek kompozytorski, w którym przewagę stanowią dzieła organowe, chóralne i wokalno-instrumentalne o tematyce religijnej. Podstawowym celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z twórczością Mariana Sawy. Jego muzyka, mimo że wykonywana w kraju i za granicą, nadal nie jest powszechnie znana, a z pewnością zasługuje na szersze upowszechnienie. Dlatego Centrum Edukacji Artystycznej, wraz z Towarzystwem im. Mariana Sawy i Zespołem Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, postanowiło zorganizować już drugie warsztaty, adresowane w pierwszym rzędzie do uczniów i pedagogów szkół muzycznych II stopnia, a także do wszystkich zainteresowanych twórczością Mariana Sawy: studentów akademii muzycznych i kierunków muzykologicznych oraz słuchaczy instytutów organistowskich.
Warsztaty obejmują przede wszystkim otwarte lekcje muzyki organowej, fortepianowej i klawesynowej. Z myślą o możliwości poznania przez uczniów zarówno muzyki fortepianowej, jak i organowej proponujemy możliwość udziału pianistom w warsztatach organowych i klawesynowych, organistom w warsztatach fortepianowych i klawesynowych, a klawesynistom – w warsztatach fortepianowych i organowych.

Program warsztatów:

ORGANY 
Etiudy organowe (pedałowe, wyd. Warsaw Music Edition), Etiudy organowe (na manuał i pedał, wyd. Warsaw Music Edition), Mini-fugi (wyd. Warsaw Music Edition), Tria-kanony (wyd. Warsaw Music Edition), Preludia na temat polskich pieśni kościelnych (wyd. Wydawnictwo Indyk – Kraków), Partity wielkopostne i wielkanocne (wyd. Fundacja Pro Organo – Łomianki), 10 małych preludiów, Taneczne obrazki, Fuga-Bolero, Fresk gregoriański, Toccata z fugą, Hymnus in honorem Sancti Petri et Pauli (wyd. Polski Instytut Muzyczny – Łódź), Fantazja ludowa, Fantazja jasnogórska lub inne utwory zawarte w dwóch tomach dzieł organowych wydanych przez Towarzystwo im. Mariana Sawy, Wydawnictwo Polihymnia (Lublin), Warsaw Music Edition, Polski Instytut Muzyczny w Łodzi, Fundację Pro Organo, a także inne, nie wymienione w powyższym zestawieniu, także w postaci kserokopii rękopisów (do wyboru przez kandydatów). 

FORTEPIAN
(wszystkie utwory wydane przez TiMS, Warszawa 2007): Preludium i fuga, Cztery etiudy, Wariacje, Miniatury, Toccata, Prelud stylizowany, Scherzino, Cztery mazurki (I-III wyd. TiMS, IV wyd. BN Antologia mazurków polskich), Sonata Ha-Fis, Sonatina, Trzy elegie na organy lub fortepian, Rapsod, Trzy obertaski, Kolędowe granie (wyd. Warsaw Music Edition 2004), Cztery kolędy na fortepian na 4 ręce (nie wyd.), Fuga-Bolero na 2 fortepiany (nie wyd.), Pian-Org na organy i fortepian (nie wyd.).

KLAWESYN
(wszystkie utwory wydane przez TiMS, Warszawa 2007): Topofonium, Sonatina, Msza Orbis Factor, Burleska, Raf, Toka Tiki Tak, Sonata Hafis.
 


Kontakt:

Centrum Edukacji Artystycznej
ul. Brzozowa 35, 00-258 Warszawa
Organizator warsztatów: Wizytator CEA mgr Zofia Wawrzyńska
tel. (22) 42 10 609, e-mail: zofia.wawrzynska@wp.pl 

Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego
ul. Jasnogórska 17, 42-200 Częstochowa
tel. (34) 324 56 49, 324 37 08, fax. (34) 365 66 25
e-mail: zsmcz@poczta.onet.pl 

Towarzystwo im. Mariana Sawy
www.mariansawa.org.pl 
ul. Skowronkowa 17, 05-101 Skierdy
tel. (22) 794 14 70
Prezes Marietta Kruzel-Sosnowska
tel. kom. 606 143 679, e-mail: marietta.kruzel@gmail.com  
Wiceprezes dr Marcin Łukaszewski
tel. kom. 501 367 468, e-mail: marcin_lukaszewski@o2.pl  

Autor: Ewelina Olszówka
Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011, godz. 14:05 - Ewelina Olszówka