Inauguracja VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki
17 września 2011 r. (sobota) godz. 18.00
Centrum Rekreacyjno-Sportowe UP, ul. Głęboka 31
- Uroczyste otwarcie Festiwalu
- Koncert Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego
- Występy Zespołu Tańca Współczesnego ARABESKA
- Występy Zespołu Pieśni i Tańca UP JAWOR
Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie jest najstarszym studenckim zespołem chóralnym w Lublinie po Chórze Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Początki działalności artystycznej Chóru sięgają roku 1952. Z inicjatywy studentów Wydziału Rolniczego UMCS wiosną tego roku powstał zespół instrumentalno-wokalny, który już jesienią przerodził się w kilkudziesięcioosobowy chór. Chór występuje w czasie uroczystości uczelnianych, koncertuje w kraju i za granicą. Bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzyki chóralnej. W repertuarze chóru są hymny, pieśni sakralne, kolędy, piosenki ludowe i nowoczesne.
- Dyrektor i kierownik artystyczny - Mirosław Ziomek
- Drugi dyrygent - Katarzyna Wasilewska
Zespół taneczny ARABESKA działa od 1997 roku w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie przy ul. Grodzkiej 11 pod kierunkiem Agnieszki Kępki. Obecnie pracuje w czterech grupach zróżnicowanych pod względem wieku i zaawansowania. Ulubioną formą zespołu jest miniatura i inscenizacja taneczna, posługuje się głównie techniką tańca współczesnego, ale wykorzystuje również elementy rytmiki, klasyki, akrobatyki i tańca nowoczesnego. |
![]() |
![]() |
ARABESKA bierze udział w licznych występach, koncertach, imprezach środowiskowych i charytatywnych. Jest też laureatem przeglądów tanecznych, m. in.:
|
Jawor - Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie powstał w 1960 roku z inicjatywy Bogusława Szota oraz Józefa Dzika. Obecnie składa się z czterech grup tanecznych i dwóch kapel. W repertuarze Zespołu znajdują się wiązanki tańców lubelskich, chełmskich, kaszubskich, śląskich, podlaskich, kurpiowskich, wielkopolskich, opoczyńskich, łowickich, rzeszowskich, krakowiaków wschodnich, Lachów sądeckich, tańce i pieśni górali spiskich i żywieckich oraz mieszczan żywieckich, tańce narodowe: krakowiak, oberek z kujawiakiem, polonez, mazury ułańskie oraz mazur z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki. Program uzupełniają piosenki i melodie ludowe oraz widowiska obrzędowe i historyczne. |
![]() |
![]() |
Przez półwieku zespół prezentował polski folklor na ok. 3800 koncertach, odbył ponad 100 wyjazdów zagranicznych, odwiedzając prawie 50 krajów na wszystkich kontynentach. Znany jest publiczności większości krajów europejskich a także: Argentyny, Azorów, Australii, Brazylii, Ceylonu, Chile, Chin, Dominikany, Ekwadoru, Egiptu, Fidżi, Futuny (Polinezja Francuska) Hawajów, Indii, Izraela, Kanady, Kostaryki, Libii, Malezji, Meksyku, Nowej Zelandii, Peru, Puerto Rico, Stanów Zjednoczonych, Tajlandii, Teneryfy (Wyspy Kanaryjskie) i Tunezji. Na szczególną uwagę zasługują koncerty na polskim transatlantyku Stefan Batory podczas rejsu do Kanady w 1982 roku, występy przed Indirą Ghandi - ówczesną premier w New Delhi w 1984 roku, koncerty w Disney Center na Florydzie w 1994 roku oraz występy w maoryskiej wiosce w Rotorua w Nowej Zelandii w 2002 roku.
W wielu konkursach zajmował pierwsze miejsca, ale najważniejsze dla Zespołu to Medal im. Oskara Kolberga "Za Zasługi Dla Kultury Ludowej" (2000 r.) oraz honorowy tytuł "Ambasador Województwa Lubelskiego" (2003 r.).
|
Serdecznie zapraszamy!