Konferencja Międzynarodowa
Układ z Schengen
– szanse i zagrożenia dla transgranicznej współpracy Polski i Ukrainy
Patronat Honorowy
Prezes Rady Ministrów RP
Wojewoda Lubelski
Organizatorzy:
Katedra Prawa Unii Europejskiej KUL we współpracy z Narodowym Uniwersytetem im. Iwana Franki we Lwowie
Miejsce obrad:
Trybunał Koronny - Rynekj Starego Miasta w Lublinie
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Lublin, 28 lutego-1 marca 2007 r.
Wiele z powyższych środków nie pozostanie bez wpływu dla współpracy transgranicznej Ukrainy i Polski. Stąd też zamiarem organizatorów konferencji jest spojrzenie na potencjalne skutki przystąpienia Polski do Układu z Schengen dla współpracy Polski i Ukrainy na poziomie krajowym i regionalnym. Wczesna refleksja nad konsekwencjami tego procesu podjęta przez władze polskie i ukraińskie może być inspirowana przez świat nauki i niezależnych ekspertów. Lublin będący tradycyjnym miejscem zbiegu kultur Wschodu i Zachodu, może stać się doskonałą okazją dla tego typu spotkania i wymiany poglądów.
Poszczególne sesje zostały poświęcone kwestiom bezpieczeństwa granic, problemom wizowym i imigracyjnym, współpracy na poziomie regionalnym, relacjom gospodarczym i stosunkom politycznym między Ukrainą a Unią Europejską. Próbą zebrania wniosków z konferencji będzie dyskusja zatytułowana „Próba podsumowania konsekwencji wejścia Polski do Unii Europejskiej i strefy Schengen dla stosunków polsko-ukraińskich". Mamy nadzieję, że dzięki Konferencji zwiększy się zrozumienie problemów związanych z planowanym przystąpieniem Polski do Strefy Schengen. Ufamy również, iż zaproponowane zostaną konkretne rozwiązania odnoszące się do wzajemnych stosunków Polski i Ukrainy, które nie naruszając acquis Schengen, pozwolą na rozwiązanie migracyjnych problemów obu krajów w zmieniających się warunkach prawnych.
Informacje ogólne:
Miejsce konferencji:
Konferencja odbędzie się w dniach 28 lutego – 1 marca 2007 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie (Polska) w sali Trybunału Koronnego na Starym Mieście w Lublinie.
Języki konferencji:
Informujemy, że obrady będą się toczyć w j. polskim, ukraińskim i angielskim (organizatorzy zapewniają zarówno tłumaczenie symultaniczne podczas obrad, jak i tłumaczenie artykułów do druku).
Zgłoszenie uczestnictwa:
Uprzejmie prosimy o przesłanie wypełnionej „Karty zgłoszenia” na adres zamieszczony poniżej do dnia 20 lutego 2007 r. Terminowe przesłanie „Karty zgłoszenia” jest warunkiem uczestnictwa w konferencji.
Opłata konferencyjna:
Co do zasady udział w konferencji jest wolny od opłat. Koszt organizacji Konferencji pokryte zostaną z Funduszy Unii Europejskiej INTERREG
Zapewniamy bezpłatny przejazd ze Lwowa do Lublina i z powrotem jedynie autokarem, który będzie oczekiwał na uczestników konferencji w miejscu ustalonym w późniejszym terminie. Przejazd innym środkiem transportu pokrywa uczestnik.
Ostatnia aktualizacja: 25.02.2007, godz. 14:29 - Tomasz Sieniow