Najświeższe informacje dotyczące naszego kierunku znajdziesz w zakładce Aktualności

 

Zobacz m.in.:

Dzień Otwarty Historii Sztuki: "SZTUKA NA CZASIE – CZAS NA HISTORIĘ SZTUKI KUL" - 22.04.2022

Zapraszamy uczniów i nauczycieli, studentów innych kierunków humanistycznych, a także wszystkich zainteresowanych podjęciem studiów I lub II stopnia na naszym kierunku, na spotkanie w Dniu Otwartym. Jeśli interesują Was dzieje sztuki, jesteście ciekawi, czym zajmuje się historyk sztuki, chcielibyście poznać program studiów i pracowników Kolegium – wszystko to będzie możliwe już 22 kwietnia 2022 roku. Naszych Gości zapraszamy do Muzeum Uniwersyteckiego, wśród zabytkowych obiektów opowiemy o tym, jak historyk sztuki przywraca pamięć o dziełach i ich autorach w iście detektywistycznym dochodzeniu do źródeł przeszłości. Opowiemy także o pomysłach historyka sztuki na poszukiwanie dzieł i o przygodach z tym związanych, a niemałą rolę w tej opowieści odegra srebrna łyżeczka, którą słodził mistrz Jacek Malczewski. Pokażemy historię miejsca, w którym pracujemy, widzianą oczami badacza sztuki. Uchylimy drzwi do przeszłości naszej siedziby – a były w niej koszary, klasztor, kościół i miejska szubienica – pokazując jej zachowane relikty. Zapraszamy również na spotkanie ze studentami naszego kierunku, którzy przygotowali wystawę „Czy słyszysz ten kolor? Synestezja i twórczość Yvesa Kleina” i wprowadzą naszych Gości w świat sztuki współczesnej.

 

Czytaj dalej

 


Panel absolwencki historyków sztuki: „Historia sztuki i co dalej?” - 31.03.2022

Kolegium Historii Sztuki KUL serdecznie zaprasza na kolejny panel absolwencki historyków sztuki: „Historia sztuki i co dalej” 31.03.2022 o godz. 17.00

Czytaj dalej...

Panel absolwencki historyków sztuki: "Dlaczego warto?" - 18.03.2022

Szukacie ciekawych studiów? Pasjonuje Was sztuka? Marzycie o tym, by połączyć pasję z pracą zawodową?
Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak można to zrobić, zapraszamy na panel absolwencki historyków sztuki KUL!

Czytaj dalej...

„Pięć zmysłów w sztukach wizualnych" - ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka

24-25 lutego 2022 odbyła się zorganizowana przez mgr Magdę Morello (Szkoła Doktorska KUL) w ramach działalności Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki, pod opieką merytoryczną dr Anny Głowy (Instytut Nauk o Sztuce KUL) ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka pt. „Pięć zmysłów w sztukach wizualnych".

 

Tematem naszych rozważań były wszelkie możliwe związki pięciu zmysłów ze sztukami wizualnymi, w szczególności:

  • różnego rodzaju dzieła sztuk wizualnych odwołujące się (dosłownie, symbolicznie, alegorycznie) do 5 zmysłów;
  • udział innych niż wzrok zmysłów w percepcji dzieł należących do sztuk wizualnych (synestezja, haptyczność itp.);
  • sposoby wykorzystania innych zmysłów w udostępnianiu sztuk wizualnych osobom z niepełnosprawnością wzrokową.
Czytaj dalej...

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje archiwalne:

 

Marzysz o tym, aby praca była jednocześnie Twoją pasją? Zapraszamy do nas na studia historii sztuki I i II stopnia Więcej informacji na stronach rekrutacyjnych KUL, gdzie można także obejrzeć filmiki o naszym kierunku: studia I stopnia oraz studia II stopnia. Czekamy na Was w Lublinie!

 


 

Msza św. w intencji pracowników i studentów Historii Sztuki

 

Pracownicy i studenci Historii Sztuki KUL, u progu nowego roku kalendarzowego, zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji pracowników i studentów kierunku, podczas mszy świętej, która będzie sprawowana w Kościele Akademickim KUL, 13 stycznia 2022 r. o godz. 20.00.

 


 

Naszych wykładowców można też zobaczyć w telewizyjnym cyklu „Skarbiec sztuki Lubelszczyzny”.

 


 

20 września 2021 w Instytucie Polskim w Rzymie odbyła się promocja książki dr Emiliana Pralata pt. Leopold Nowotny. Życie i twórczość. Przedmowę napisała dr hab. Agnieszka Bender, która zaprezentowała książkę.

photo-2021-09-21-10-18-27 

 

Pan Profesor Lechosław Lameński laureatem nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za Całokształt Działalności.

 

00_foto_do-ksiegi-mn

Fot. Andrzej Rożek


Z ogromną radością informujemy, że nasz wieloletni Profesor, Pan Lechosław Lameński został laureatem nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za Całokształt Działalności. Serdecznie gratulujemy.

Zachęcamy do obejrzenia filmu rekomendującego osobę prof. Lechosława Lameńskiego do nagrody: https://www.youtube.com/watch?v=F3c2lefE3-Y, a także filmu z ogłoszenia wszystkich laureatów https://www.youtube.com/watch?v=829E9wjBslo. Więcej na stronie Miasta Lublin: https://lublin.eu/kultura/informacje/wiadomosci/laureaci-nagrod-miasta-lublin-w-dziedzinie-kultury,3115,41,1.html.

 


 

Z radością i dumą informujemy o wspaniałej akcji studentek i studentów historii sztuki. W ramach studenckiej Galerii 1 im. B. Słomki funkcjonującej przy Instytucie Nauk o Sztuce KUL i przy wsparciu Nałęczowskiego Ośrodka Kultury, zorganizowali i przeprowadzili oni dwie edycje charytatywnej aukcji dzieł sztuki – „Sztuka dla Niny”.

 

Celem była pomoc dla Niny Słupskiej, dwuletniej dziewczynki zmagającej się z rzadką chorobą genetyczną – SMA. Szansą na zatrzymanie rozwoju choroby jest terapia genowa kosztująca 9 milionów złotych.

 

Ku naszej radości akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem z wielu stron: artystów, mediów, osób licytujących prace. Swoje prace podarowali zarówno uznani artyści, jak i studenci. Na aukcji można było kupić wiele różnorodnych dzieł: od pełnych detali miedziorytów po ekspresyjne abstrakcje.

 

W pierwszą edycję aukcji zaangażowane były studentki i studenci z I roku studiów II stopnia oraz z II i III roku studiów I stopnia, działający w ramach Galerii 1 im. B. Słomki.

Na fali entuzjazmu po sukcesie akcji, dwie główne organizatorki, czyli p. Michalina Broda i Klaudia Brzuch, podjęły się organizacji drugiej edycji.

Główne założenia pozostały te same, natomiast tym razem część działań organizacyjnych odbywała się w ramach zajęć terenowych (inwentaryzacja i ochrona zabytków) dla II roku studiów I stopnia pod kierunkiem dr Krzysztofa Przylickiego.

 

Całości nie udałoby się zorganizować bez wsparcia instytucjonalnego i lokalowego Nałęczowskiego Ośrodka Kultury.

 

Wiele miesięcy pracy i zaangażowania przyniosło wymierne efekty.

Wszystkie informacje o przebiegu akcji na bieżąco były wrzucane na stronę FB Galerii 1: https://pl-pl.facebook.com/Galeria1imBSlomki/

 

W pierwszej edycji aukcji (kwiecień – maj) udało się sprzedać 48 prac i uzyskać 10 380,50 zł, w drugiej (czerwiec – sierpień) odpowiednio 33 dzieła i 7 707,50 zł. Kwota pozyskana z obu aukcji to 18 088,00 zł ! Przekazana została w całości rodzicom dziewczynki, a wylicytowane prace trafiły do nabywców.

 

Dziś już wiemy, że Ninie udało się zebrać pełną kwotę potrzebną do leczenia i już we wrześniu rozpocznie ona kosztowną terapię genową.

 

„Radośnie jest czynić dobro”!

 

Z przyjemnością chcielibyśmy poinformować o akcji naszych Studentek i Studentów "Sztuka dla Niny" - charytatywnej aukcji dzieł sztuki, organizowanej przez studencką Galerię1 im. B Słomki oraz Nałęczowski Ośrodek Kultury. Wszelkie aktualności mogą Państwo znaleść na FB Galerii im. B. Słomki: https://www.facebook.com/Galeria1im.BSlomki/ Pragniemy jak najszerzej rozpropagować informacje o tej szlachetnej inicjatywie. Brawa dla Studentów za ich bezinteresowne zainteresowanie. Dodatkowe informacje znależć można poniżej: informacja_o_sztuka_dla_niny

P

 


 

Historia Instytutu Historii Sztuki KUL

 

SERWIS DLA KANDYDATÓW NA STUDIA

e-REKRUTACJA

REJESTRACJA KANDYDATA NA STUDIA

 

LUBLIN dla studenta

Autor: Ireneusz Marciszuk - Historia Sztuki KUL
Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022, godz. 15:15 - Leszek Wojtowicz