Jak skutecznie rozwijać umiejętności miękkie?

 

Dla pracodawców ważne są przede wszystkim umiejętności twarde, m.in. znajomość języka obcego czy obsługa konkretnego programu komputerowego. Szczególne znaczenie mają te kompetencje, które są charakterystyczne dla danej branży. Podczas rekrutacji sprawdzane są też umiejętności miękkie, np. komunikatywność i odporność na stres. W ich rozwoju pomocne są szkolenia, samodzielna nauka i wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, np. podczas aktywności w organizacjach studenckich.

 

Kompetencje miękkie mogą nie tylko podnieść naszą wartość na rynku pracy, ale również ułatwić wykonywanie obowiązków. Podpowiadamy, jak należy je rozwijać:

 

  • Umiejętność negocjowania

Znajomość technik negocjacji jest przydatna w wielu zawodach. W zdobywaniu tej umiejętności pomagają m.in. kursy czy szkolenia, podczas których specjaliści tłumaczą, jak można skutecznie prowadzić dialog. Warto także samodzielnie się kształcić, np. poznając komunikację niewerbalną. Znajomość mowy ciała pomoże rozpoznać intencje rozmówcy, a także zapanować nad naszymi gestami oraz sposobem mówienia.

 

  • Rozwiązywanie konfliktów

Konflikty zdarzają się niemal w każdym zespole. To naturalne – różnice poglądów niekiedy prowadzą do nieporozumień. Warto więc sięgnąć po literaturę, np. Konflikty w pracy, autorstwa Roberta J. Edelmanna. Dobrze jest także pielęgnować umiejętność obserwacji i - podczas wymiany zdań - uważnie słuchać drugiej osoby. Dzięki temu będziemy w stanie określić najczęstsze przyczyny sporów i unikać ich w przyszłości. Aktywność w organizacjach studenckich czy udział w wolontariacie to szansa na wykorzystanie poznanych technik w praktyce, np. podczas omawiania projektu, kiedy zachodzą różnice zdań.

 

  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem

Wykonywanie obowiązków w stresujących warunkach to nieodłączna część wielu profesji. Napięcie nerwowe może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Jak sobie z nim radzić? Dobrym sposobem jest regularna aktywność fizyczna – ważne, by sprawiała nam przyjemność. Pomocne są również ćwiczenia oddechowe – świadome nabieranie powietrza pozwala zredukować poziom stresu w kryzysowej sytuacji.

Więcej informacji na temat rozwoju kompetencji znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/

 

Źródło: pracuj.pl

Autor: Grzegorz Tutak
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019, godz. 10:16 - Grzegorz Tutak